Birkaç Çok basit Soru ???

Herkese selamun aleyküm hayırlı işler ;)

Değerli ustalarım şimdi ben Tia portal V13 programını kurdum kurduğum programda plc ye ait istediğim her şeyi seçip bağlantısını yapıp çalıştırabiliyorum ( sinyal bordu giriş çıkış üniteleri analog dijital giriş çıkışlar vs )

Bu bağlantıları yaptıktan sonra ladder diagramları ile program da yazabiliyorum

Fakat wincc flexible programı ile ekranlara program yazamıyorum yani birkaç buton vs koyup bu butonları plc ile haberleştiremiyorum Daha doğrusu WinCC programı Tia portal ile birlikte çalıştıramıyorum :D

Tia portalı kuruyorum winCC yi kurunca program çakışıyo hata veriyo format atmak zorunda kalıyorum

Bu problemin sebebi nedir bunu nasıl aşabilirim ? yada WinCC ve WinCC flexible programları Tia portal ile birlikte kuruluyor da biz mi nasıl açılacağını bilmiyoruz ?

Diğer sorum da Tia portal ile Ac hız kontrol cihazlarına erişmek istiyorum fakat menü çıkmıyor konuyu uzun uzun yazmaktansa bir önceki açtığım konunun linkini vereyim resim orada var http://kontrolkalemi.com/forum/konu/tia-portal-motor-sürücüleri-görünmüyor.101206/

Burada resimde motor sürücülerini görmek için bir ustam StartDrive diye bir program kurmam gerektiğini söylemiş fakat ben siemensin sitesine üye oldum bu isimde bir programı indirdim kurdum hiç bir işe yaramadı :D kesin dalavere bende ama sorunun ne olduğunu çözemedim Bu konuda biraz detaylı yardımcı olabilir misiniz ?

Son olarak bir soru daha sormak istiyorum :D

Misal bir sistemin içinde bir operatör panel bir plc bir de inverter var Fakat ben fiyat yada başka gerekçelerden ötürü operatör panel istemedim yerine normal kişisel bir laptop koyup Scada yazılımını bu laptopa uygun yazıp ekranın yerine laptop kullanmak istedim ;)

Laptop a usb to ethernet kartı taktım driverini tanıttım diyelim ve bilgisayara interneti bu usb protuna bağlı olan ethernet kartından aldım

yada laptop a Usb to Rs485 çevirici cihaz taktım ve plc ile bu kart üzerinden haberleştim farz edelim her ne nane ise :D

Bilgisayarın kendi ethernet kartı ile de plc ye online bağlandım farz edelim ;) ben bu pc ye bir de teamviewer programını kurdum ve gittim mi herhangi bir olası durumda dışarıdan müdahale için kendime bir kapı açmış oluyorum aklım sıra :D

Şimdi buraya kadar her şey normal gibi görünse de Kafamın almadığı şey ben tia portaldan operatör panel değil de bir pc laptop kullanabilmeyi ve programı laptop a yazmayı nasıl sağlarım ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri