Gerilim Düşümü Sorunu

Ana pano sayaç panosu ve daire içi sigorta kutusundan kabloyu ölçtüğümde 40 derece falan çıkıyor en fazla. Sadece en çok ısınan yerler 32a sigortanın kontak çıkışında kablo ısısı 55-60 derece çıkıyor. .
Bu yerlerde bahsi geçen sıcaklıklar kötü temas direnci anlamına gelir.
1) Sigorta bağlantılarını tekniğine göre sıkı sıkı yapınız.
2) Sigorta buşonlu tip ise iyice sıkılarak dip kontaklarına iyi temas ettirilmelidir.
3) Otomatik sigorta ise iç kontakları kötü temas ediyor olabilir. Yenisi ile değiştiriniz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gerilim düşümü yüzde kaç normaldir onu bilirsem zaten bulacağım. 6mm kablo deyip direkt hesap olmaz kaç metre olduğu önemli ve ortam sıcaklığı önemli.

Gerilim düşümü yüzde kaç normaldir onu bilirsem zaten bulacağım. 6mm kablo deyip direkt hesap olmaz kaç metre olduğu önemli ve ortam sıcaklığı önemli.
gerilim düşümü hesabı tam olarak nerden yapılması lazım önemli bir noktada budur. Direktenmi kofradanmı sayaçtanmı dairedenmi. Ben elktrik direğinden son prize kadar tam yükte iken gerilim düşümü yüzde kaç olması gerektiğini bilirsem zaten ona göre kablonun kesitini arttıracağım. Y.elktrik mühendisleri bu konuda bilgilidir onların bizi aydınlatmasını bekliyorum bu konu hakkında.

Son düzenleme:
Bu yerlerde bahsi geçen sıcaklıklar kötü temas direnci anlamına gelir.
1) Sigorta bağlantılarını tekniğine göre sıkı sıkı yapınız.
2) Sigorta buşonlu tip ise iyice sıkılarak dip kontaklarına iyi temas ettirilmelidir.
3) Otomatik sigorta ise iç kontakları kötü temas ediyor olabilir. Yenisi ile değiştiriniz.
Teşekkürler bilgiler için yalnız otomatik sigorta değişimi yaptım kontakları normal temas ediyor.
Aynı sıcaklık değerleri alınıyor. 32a sigorta üzerinden 25a sürekli geçtiğinde üsteki kontak bağlantı sıcaklığı kaç derece olması lazım. Ölçüm yapan olmuştur illaki bilgilendirirse ölçüt olmuş olur.

Kontakların temasının normal olduğunu nasıl ölçtünüz?
Ohm metre ile yapılmış olan ölçümler muteber değildir. Kontak temas dirençleri miliohm metre ile ölçülebilir.

Kontakların temasının normal olduğunu nasıl ölçtünüz?
Ohm metre ile yapılmış olan ölçümler muteber değildir. Kontak temas dirençleri miliohm metre ile ölçülebilir.
Elimde bulunan 2 farklı marka 4 adet sigorta ile denedim daha iyi ölçüm olmaz sanırım. Şimdi dairedeki 32a sigorta yı iptal ettim. Kaçak akım rölesi 40a dayanımlı olduğu için o fazla ısınmıyordu onu test ediyorum bakalım. Sayactan sonra 32 a sigorta tesisatı korur zaten. Asıl sorunuma hala cevap bulamadım. Biraz önce ölçüm yaptım tesisat boştayken prizden 232v gerilim mevcut. 5kw yük altına girince 217v civarına düşmektedir. Değerler normalmi yoksa anahat kablosumu yetersiz. Aklıma gelen bir diğer nokta direkteki bağlantı noktasından mı kaynaklı. Biraz sonra dairelerin fazlarını değiştirip bakacağım.

Dairedeki 32a sigortayı çıkarmam iyi oldu. Kaçak akım rölesinide ısıtan meğerse oymuş. Ekstra güvenlik olsun diye takmıştım zararı oldu ancak.

Gerilim düşümü sorun çıkarıyor ise bir üst iletkene çıkın. 5kvat yüke göre normal.

Gerilim düşümü sorun çıkarıyor ise bir üst iletkene çıkın. 5kvat yüke göre normal.

Gerilim düşümü cihazlarıma sorun çıkarmıyor değerlerin sorun teşkil ettiğini nasıl hangi formül ile buldunuz açıklarmısınız. Ayırca bir üst kablo kesitine geçmem için formülü alabilirmiyim. Gerilim düşümü sorun teşkil ediyorsa bile bunun kablodan olduğunu nasıl anladınız devrede başka elemanlarda var belki başka sebepten yapıyor.

Lütfen gerilim düşümü nedir nereden nereye ölçülür yüzde kaç olmalı vs bilgilerine gerçekten hakim kişiler cevap yazsın bilmeyenler sussun kenarda bekleyip bişey öğrensin.

Elimde bulunan 2 farklı marka 4 adet sigorta ile denedim daha iyi ölçüm olmaz sanırım.
Bu yapılan bir ölçüm değildir. Sadece başka bir ürün ile test etmektir.
Gerçek ölçüm için miliohmmetre ile ölçüm yapılarak aşağıdaki hesaplamalar yapılmalıdır.
KONTAK DİRENCİ 0.2ohm olsun.
Geçen akımımız 25A olduğuna göre...
V=I.R formülü ile...
V=25.0.2= 5V olacaktır.
Bu durumdaki ölçümler ortam sıcaklığına göre olup, ısınan iletkenlerin direncinin arttığı esası ile sıcaklık faktörüne göre daha fazla gerilim düşümü olacağı bilinmelidir.
Yani sigorta kontaklarında olası bir ısınma mevcut ise, boşta ölçümlediğimiz 0.2 ohm'luk direnç daha fazla olacaktır. Doğal olarak gerilim düşümü de o denli artmış olacaktır.

Hat üzerindeki gerilim düşümü bilimsel olarak şöyle yapılmalıdır.
Bağımsız bir toprak hattı temin edilir. Bu toprak hattının direnci ölçümler için yeterli özelliğe sahip olmalıdır.
Bu toprak hattı referans alınarak, önce yükteki bağlantı üzerinden faz üzerindeki gerilim ölçülür. Daha sonra yükte bağlı olan nötr hattı ile ölçüm yapılmalıdır. İki ölçümün toplamı zaten yük üzerindeki faz ve nötr arası gerilim düşümünü verecektir.
NEDEN İKİ AYRI NOKTADAN ÖLÇÜM YAPILIR:
1) Faz ve nötr hattı ölçümlerindeki gerilim düşümleri eşit ise...
Sorun tamamen kablo iç direnci ile ilgilidir.
2) Faz hattındaki gerilim düşümü fazla ise...
Faz hattı ve nötr hattı kablolarının eşdeğer karakteristikte olduğundan yola çıkılırsa (Temel kuraldır) Faz hattı üzerinde, kötü kontak direnci olduğu kesindir.
3 Nötr hattındaki gerilim düşümü faz hattında ölçülen gerilim düşümünden fazla ise nötr hattı bağlantıları sorunludur.
İç tesisat yönetmeliğine göre max. gerilim düşümü %2 civarı idi yanlış hatırlamıyorsam.
Dairedeki 32a sigortayı çıkarmam iyi oldu. Kaçak akım rölesinide ısıtan meğerse oymuş. Ekstra güvenlik olsun diye takmıştım zararı oldu ancak.
:):D
Hiçbir cihaz diğer bir cihazın karakteristiğine müdahale edemez.
Enterfere yayan cihazlar ise ayrı katagoride incelenmektedir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri