Gelin Rüzgar Türbini Yapalım

sanırım pek bir bilgisi olan yok..şebekeye kw ını kaç liradan satıyoruz..bu konu hakkında birazcık araştırma yaptım ama somut bi bigi bulamadım.bilgisi olan var mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yazilanlari okumadim benzer soruma daha once cevap yazildiysa kusuruma bakmayin.

Elektrik sayaclarinin gerilim ve akim bobini var. Sebekeden akim cektigimizde sayac bir yonde doner.

Akim bobininin uclari ters cevrilmesin diye sayacin klemens kutucugu mekaniki olarak muhurlenir.

Ancak, akim bobinine yuk tarafindan akim basilirsa bu kez sayac ters yonde doner.

Bu durumda herhangi bir yontemle enerji uretip uretilen elektrigi sebekeye senkron olacak sekilde evdeki prize uygularsak, urettigimiz enerji de evin ihtiyacindan fazlaysa sayac ters donmeye baslar.

Bu durumda sayac daha onceden satin alinmis elektrigi tersine dusurererek numaratorlerin gosterdigi degerin azalmasina neden olur.

Buraya kadar yanlislik varmi? (Son donem mekanik ve elektronik sayaclarda durum ne bilmiyorum.)

Bu durumda sayacin anlattigim sekilde ters donderilmesinin kanuni acidan sakincasi varmi?

Sayın mstfmrt.
Mph' nin Türkçe karşılığı mil/saat anlamına geliyor. Hani bizde " rüzgar 40 km/saat hızda esecek " deniliyor ya, Amerikada bu birim mil/saat olarak geçiyor. 1 mil yaklaşık 1,6 km. eşit geliyor. Burada bahsedilen 30+ mph, 48 km.hızla esen rüzgara eşit bir rüzgar oluyor.
Hatta 30+ dediğine göre 48 km/s. den sonraki rüzgar anlamına geliyor. Resmini verdiği alternatör 48 km. rüzgarın üzerinde estiği zaman 2000 w. güç veriyor.

Rüzgar türbinlerinden veya güneş panellerinden elde edilen elektriği TEDAŞ 5,5 cent'ten alıyor. Son günlerde üreticiler 7 cent fiyat istediği halde Enerji Bakanlığı bu isteği kabul etmedi.

Sayın bulzaf.
Rüzgar türbinlerinden ve güneş panellerinden üretilen elektriği tedaşa satarken çift yönlü sayaç kullanılıyor. Üretilen elektrik ile tedaştan alınan elektrik arasındaki fark ölçülerek alacaklı veya borçlu olarak mahsup ediliyor.

Sayın mnbm.
Bahsettiğim 2 kw. alternatör yaklaşık 900 devirde elde ediliyor. 400 devirde 700 w. kadar güç alabiliyorum. Seri üretim yapabilmek için büyük yatırım gerekiyor. Bir de şu an ülkemizde seri üretim yapacak kadar bu alternatörlere ihtiyaç yok gibi. Sadece isteyen olursa yapabiliyorum.

cvp yazdığınız için ve bilgi verdiğiniz için teşekkürler ŞEFim

şef hocam ilginiz için teşekkür ederim ancak takdir edersinizki doğru şekilde imal ettirebilmem için benim doğru anlayıp doğru anlatmam lazım..

şimdi "rotorun bobinlerini ve bobinlerin dışında bulunan demirleri tamamen söküp, sadece mil kalsın" derken resimde gösterdiğim ve kırmızı ile işaretlediğim silindiri mi çıkaracağım?

Mıknatısları nereye ve nasıl monte edeceğim? doğru anladıysam eğer kırmızı ile çıkardığımız silindirin yerine yeni demir silindiri monte edip üzerine sarı ile işaretlediğim şekilde mi mıknatısları yerleştireceğiz ?

iyi çalışmalar

kardeş senin yapman gereken ortadaki mile 40*100*20 mm neodyum mıknatıs bağlamak ve sn de 100 devir yaptırmaktır

arkadaşlar yeri değil ama yüksek çözünürlüklü TÜRKİYE İLETİM HATLARI HARİTASI LAZIM BANA 2010 GÜNCEL ŞEKLİ

üstadım ben bir tane 40m çaplı rüzgar gülü satın almak istiyorum
bunun bana maliyeti ne olur.
teşekürler.

üstadım ben bir tane 40m çaplı rüzgar gülü satın almak istiyorum
bunun bana maliyeti ne olur.
teşekürler.
Acaba yanlışmı okudum. 40 m. çaplı demişsiniz. 40 cm. ya da 4 mt. olabilirmi ?
Eğer dediğiniz gibi 40 mt. çaplı türbin en az 1 mw. gücünde olur, fiyatıda yaklaşık 1 milyon dolar civarı sanıyorum.

Sayın mstfmrt.
Mph' nin Türkçe karşılığı mil/saat anlamına geliyor. Hani bizde " rüzgar 40 km/saat hızda esecek " deniliyor ya, Amerikada bu birim mil/saat olarak geçiyor. 1 mil yaklaşık 1,6 km. eşit geliyor. Burada bahsedilen 30+ mph, 48 km.hızla esen rüzgara eşit bir rüzgar oluyor.
Hatta 30+ dediğine göre 48 km/s. den sonraki rüzgar anlamına geliyor. Resmini verdiği alternatör 48 km. rüzgarın üzerinde estiği zaman 2000 w. güç veriyor.

Rüzgar türbinlerinden veya güneş panellerinden elde edilen elektriği TEDAŞ 5,5 cent'ten alıyor. Son günlerde üreticiler 7 cent fiyat istediği halde Enerji Bakanlığı bu isteği kabul etmedi.

Sayın bulzaf.
Rüzgar türbinlerinden ve güneş panellerinden üretilen elektriği tedaşa satarken çift yönlü sayaç kullanılıyor. Üretilen elektrik ile tedaştan alınan elektrik arasındaki fark ölçülerek alacaklı veya borçlu olarak mahsup ediliyor.

Sayın mnbm.
Bahsettiğim 2 kw. alternatör yaklaşık 900 devirde elde ediliyor. 400 devirde 700 w. kadar güç alabiliyorum. Seri üretim yapabilmek için büyük yatırım gerekiyor. Bir de şu an ülkemizde seri üretim yapacak kadar bu alternatörlere ihtiyaç yok gibi. Sadece isteyen olursa yapabiliyorum.

degerli katilimcilar..

amator arkadaslarin yenilenebilir enerji kaynaklarindan enerji elde etme cabalarini takdirle karsiliyor ve buyuk bir ilgi ile izliyorum..sizlerin uretecegi enerji ile ilgili devletin ilgili biriminin kurallari vardir.. 500 kw a kadar enerji uretimi kendi kullanimi ile sinirli kalmak kaydi sartiyla LISANSA tabi degildir.. Turkcesi urerttiginiz enerjiyi satamazsiniz..!!!

konu ile ilgili resmi yazi ise asagidadir.. 1 eylul 2010 itibariyle de bir degisiklik yoktur..
Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinin (Yönetmelik) “Lisans başvurusu” başlıklı 7 nci maddesi uyarınca, piyasada faaliyet göstermek üzere lisans başvurusunda bulunacak özel hukuk hükümlerine tabi tüzel kişilerin, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümleri doğrultusunda anonim şirket ya da limited şirket olarak kurulmuş olmaları zorunlu olup, üretim tesisi kurmak isteyen tüzel kişiler üretim, otoprodüktör veya otoprodüktör grubu lisansı başvurusunda bulunabilirler.

Yönetmelik metnine, http://www.epdk.org.tr/mevzuat/yonetmelik/elektrik/lisans/lyson.doc internet adresinden; lisans başvurusunda bulunabilmek için Kurumumuza sunulması gereken bilgi ve belgelerin listesine ise Lisans Başvurusunda Sunulması Gereken Bilgi ve Belgeler Listesi internet adresinden ulaşılabilir.

Şu anda güneş ve rüzgar enerjisine ilişkin lisans başvuruları Kurumumuz tarafında kabul edilmemektedir. Yönetmeliğin “Lisans başvurusu” başlıklı 7 nci maddesinin altıncı fıkrası “Rüzgar ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak amacıyla yapılan lisans başvurularına ilişkin başvuru alma tarihi Kurul Kararıyla belirlenir ve Kurum internet sayfası ile Resmi Gazete’de duyurulur.” hükmünü amir olup, bu çerçevede yeni lisans başvurularının kabul edileceği tarihe ilişkin herhangi bir Kurul Kararı bulunmamaktadır.

Ayrıca, 5784 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunun 3 üncü maddesine “Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, kurulu gücü azami beş yüz kilovatlık üretim tesisi ile mikro kojenerasyon tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler, lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaftır. Bu tüzel kişilerin ihtiyaçlarının üzerinde ürettikleri elektrik enerjisinin sisteme verilmesi halinde uygulanacak teknik ve mali usul ve esaslar Kurum tarafından çıkartılacak bir yönetmelikle belirlenir.” hükmü eklenmiştir. Konuya ilişkin Yönetmelik çalışmaları halen devam etmektedir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Yazilanlari okumadim benzer soruma daha once cevap yazildiysa kusuruma bakmayin.

Elektrik sayaclarinin gerilim ve akim bobini var. Sebekeden akim cektigimizde sayac bir yonde doner.

Akim bobininin uclari ters cevrilmesin diye sayacin klemens kutucugu mekaniki olarak muhurlenir.

Ancak, akim bobinine yuk tarafindan akim basilirsa bu kez sayac ters yonde doner.

Bu durumda herhangi bir yontemle enerji uretip uretilen elektrigi sebekeye senkron olacak sekilde evdeki prize uygularsak, urettigimiz enerji de evin ihtiyacindan fazlaysa sayac ters donmeye baslar.

Bu durumda sayac daha onceden satin alinmis elektrigi tersine dusurererek numaratorlerin gosterdigi degerin azalmasina neden olur.

Buraya kadar yanlislik varmi? (Son donem mekanik ve elektronik sayaclarda durum ne bilmiyorum.)

Bu durumda sayacin anlattigim sekilde ters donderilmesinin kanuni acidan sakincasi varmi?

Degerli Katilimcilar

bulzaf kardesimizin yazdigi genelde dogrudur ancak, hem yasaktir.. hemde cok ozel aletler ve guvenlik sistemleri gereklidir.. Amator olarak yaptiginiz hic birseyi elektrik sebekesine dogrudan sakin BAGLAMAYIN..

link verdigim websitesi gibi yuzlerce siteden teknik detaylari alabilirsiniz..
cok iyi bir sistem yapsaniz dahi genel sebekeye bagladiniz sistemiz elektrik bakim ve tamiri icin elektirigi kesen teknik elemanlari sizin sisteme verdiginiz elektrik ile OLDURURSUNUZ.. Otomatik akim kesen genel sebekeye baglantili inveter kullanilmasi gerekir.. Kaldiki lisansa tabii olmadan 500 kw kadar urettiiginiz elektrigi su an sebekeye baglama ve satma sansiniz YASAL olarak bulunmamaktadir..

SAYGILAR

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar !
Son yaptığım araba alternatöründen modifiye edilmiş alternatör resimleri aşağıda.

şefim kolay gelsin
resmini koyduğunuz modifiye edilmiş araç alternatörünün sarım şeklini verebilirmisiniz acaba yani bir şema şeklinde
tabi sizin için ticari boyutu yoksa
selamlar saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri