Mini Rüzgar Türbini yapım [yardım]

Merhaba okul projesi için rüzgar türbini ve güneş paneli ile elektrik ihtiyacını kendi karşılayan bir ev yapmam gerekiyor.Kısacası rüzgar türbini ve güneş paneli öyle ciddi rakamlarda elektrik üretip depolamıycak.Zaten elektrik ihtiyacı olsa olsa 4 5 tane beyaz ledden ibaret olur.Konumu cevaplarken bu hususları ve acemiliğimi göz önüne alırsanız çok sevinirim :)

İnternette rüzgar türbini yapımına baktım fakat biraz tıkandım şahsen.Kimi dinamo ile köprü diyot kurup ac akımını dc ye çevirmiş regülatör ve kondansatör ile telefonunu şarj etmeye kalkmış kimi dc motoru alıp direk lamba yakmış.Fakat benim küçük bir tahtadan evim olucak.Bunun içini aydınlatıcak 4 5 tane led seri bağlansa yeter bence.

Gelelim sorunuma:

Elimde 1 tane 12v dc oyuncak araba motoru var ve birde 3.7v lion pil(batarya) mevcut.12v dc motoru lion bataryaya bağlayıp birde sadece dc motordan bataryaya akım gidecek şekilde diyot eklesem motorun ucunu döndürdüğümde batarya şarj olmaz mı ? Yoksa illağa regülatör,kondansatör falan mı gerekli ? Batarya 3.7v lion bu yüzden soruyorum.Step motorla dinamoyla yapanlar var ama dc motorla bu şekilde de olmaz mı ? Step motorun daha verimli olduğunu duydum fakat elimde step motor yok.Ayrıca verim çok lazım değil sonuçta ev projesi küçük olucağı için hiç bir zaman gerçek bir rüzgar testine girmiycek.Nefesimle yada fön makinesi ile döndürücez türbini.Aklımda bataryanın bir ucunu motora diğer ucunuda diyot + 4 led ile bataryaya seri bağlamak geçiyor fakat yanlış ise boşuna yapmak istemiyorum.Lütfen yardım edin.

Ayrıca merak ediyorum 3.7v lion pil 4 tane beyaz ledi yakar mı yoksa elimde mi kalır ? Nasıl bir batarya önerirsiniz 4-5 tane ledi yakmak için.Pek fizikle aram yok o yüzden soruyorum cahilliğimi maruz görün :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elimde 1 tane 12v dc oyuncak araba motoru var ve birde 3.7v lion pil(batarya) mevcut.12v dc motoru lion bataryaya bağlayıp birde sadece dc motordan bataryaya akım gidecek şekilde diyot eklesem motorun ucunu döndürdüğümde batarya şarj olmaz mı ?

Bu dediğin olur fakat pili ni-cd veya ni-mh seç.Li-ion işi karışık onu boşver.
Bir adet beyaz led 3,3 v ile yanar.3 adet ni-mh pili seri bağla (1,2x3=3,6 v)Senin ledleride 4 tane paralelbağla.Çevir çevir yak :)Dandik piller bile işini görür.

Son düzenleme:
Bu dediğin olur fakat pili ni-cd veya ni-mh seç.Li-ion işi karışık onu boşver.
Bir adet beyaz led 3,3 v ile yanar.3 adet ni-mh pili seri bağla (1,2x3=3,6 v)Senin ledleride 4 tane paralelbağla.Çevir çevir yak :)Dandik piller bile işini görür.
Yorumun için çok teşekkür ederim.Ben şimdi 12v dc motoru,diyotu,3 adet ni-mh pili ve 4 led ile nasıl bir devre oluşturmalıyım ki hem elektrik depolasın hemde ışık yansın.Bir anahtar ekleyip anahtar kapalıyken elektrik depolamasını anahtar açık iken ledlerin yanmasını istiyorum fakat nasıl bir devre oluşturmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olurmusun ? Tekrardan bana bir yol çizdiğin için teşekkür ederim :)

dd.jpg

Hocam 12v motor sıkıntı çıkardı çalışmayan pc min cd driverini söküp parçaladım.İçinden RE-300fh-12350 adında bir motor çıktı üstünde D/V5.9 yazıyor.Bunu bağlasam devrenize uyar mı ? Sonuçta volt farkı var bi sorayım dedim.CD Driverden çarkta söktüm.Bir tahta üzerine koyduğumda çark sayesinde bi çevirişte daha fazla elektrik alabilirim diye düşünüyorum siz ne diyorsunuz ? Köprü diyotu bağlarken + ucu kırmızı kabloya - ucu siyah kabloya bağlanıcak değilmi ? Yanlış yapmıyım da :D

Birde güneş paneli devresi buldum bu devrede problem varmıdır ? Size bi danışayım dedim.
5b5e178a3192d231f0815532dcf11341.gif

O motor temsili.Sen voltajı ürette ne kullanırsan kullan.İstersen bisiklet dinamosu kullan.Sen 12 v üretsen bile akım zayıf olduğundan piller onu karşılayacaktır.(Saatlerce çalışmazda)Deneysel.
Köprü diyotun girişi önemli değil ama çıkışlarını karıştırma.

Solar devresinde bir sorun görünmüyor.

O motor temsili.Sen voltajı ürette ne kullanırsan kullan.İstersen bisiklet dinamosu kullan.Sen 12 v üretsen bile akım zayıf olduğundan piller onu karşılayacaktır.(Saatlerce çalışmazda)Deneysel.
Köprü diyotun girişi önemli değil ama çıkışlarını karıştırma.

Solar devresinde bir sorun görünmüyor.

Hocam ledleri 30ma dan pili ise 2000mah dan hesaplıyorum 10 ledi paralel yakıcak olsam 2000/300 den 6 buçuk saat idare ediyor.Yani hocanın görebileceği şekilde 1 saat boyunca 10 ledi yakmak için yaklaşık pilin 300 mahının dolması gerekiyor tahminimce.Yanlışsam lütfen düzeltin hoca sorar diye ezberledim bunları :D Maksat bataryayı da doldurmak değil aslında , 2 fön makinesi tutucaz yada üfliycez türbine döndükten sonra bataryanın led yakacak kadar dolduğunu göstericez.

Ben elimdeki bu 5.9V dc motoru ne kadar çevirdiğimde ne kadar akım üreteceğini nasıl öğrenebilirim ? Az çevirdiğimizde 2 3 dakika yaksa yetiyor yani bana, sonuçta vadiye koyup evin içine şirinleri doldurmıycaz :D Şimdi siz akım az olur diyince az işkillendim de :D Aydınlatırsanız sevinirim hocam :)

Akım az olur dediğim sen şimdi atıyorum 12 v üreticeksin ya o 12 voltu normal amperli olarak uzun süre pile versen pil nakavt olur.:)

Sen 12 v üretsen bile akım az olduğundan pili bozmadan işini görürsün demek istedim.

Önce ölçü aletiyle ölç çevir bakalım kaç volt veriyor.Voltuna göre ampul bağlarsın amperi belli olur.12 volt motorla voltaj üretmen zor ya dene bakalım.

Akım az olur dediğim sen şimdi atıyorum 12 v üreticeksin ya o 12 voltu normal amperli olarak uzun süre pile versen pil nakavt olur.:)

Sen 12 v üretsen bile akım az olduğundan pili bozmadan işini görürsün demek istedim.

Önce ölçü aletiyle ölç çevir bakalım kaç volt veriyor.Voltuna göre ampul bağlarsın amperi belli olur.12 volt motorla voltaj üretmen zor ya dene bakalım.
Eyv hocam yardımlarınız için yakın tarihte deniycem :)

Forum istatistikleri

Konular
128,107
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri