Gelin Rüzgar Türbini Yapalım

ŞEF bir takım olaylardan dolayı foruma artık yazmayacağını söylemiş

projeyle ilgilenenler özelden ulaşabilirler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar.Yazılan yorumları ilgi ile okudum bu akşam.Aklıma birşey geldi.Sayın şef hocama danışmak ve sizlerle paylaşmak istedim.Şimdi...Ortada dönen mili döndüren pervaneli bir sistem mevcut evet.Peki bu ortadaki bobin sarılı milin dışındaki mıknatıslı dış kasayıda dönen milin aksi yönüne çeviren bir pervane sistemi olsa...Yani iki yönlü bir pervane sistemi...pervanelerin bir tanesi alternatörün içindeki bobinli mili,diğer yönde duran pervane ise bobinli mili saran mıknatıslı dış kasayı aksi yönlerde çevirseelde edilen devir sayısı 2 katına çıkmazmı? Bu da daha fazla enerji manasına gelmiyormu? saygılar...

Buna benzer bir kaç çalışmam oldu. çizimleri var ancak anternatörün davranışını bilemiyorum.

Merhabalar.Yazılan yorumları ilgi ile okudum bu akşam.Aklıma birşey geldi.Sayın şef hocama danışmak ve sizlerle paylaşmak istedim.Şimdi...Ortada dönen mili döndüren pervaneli bir sistem mevcut evet.Peki bu ortadaki bobin sarılı milin dışındaki mıknatıslı dış kasayıda dönen milin aksi yönüne çeviren bir pervane sistemi olsa...Yani iki yönlü bir pervane sistemi...pervanelerin bir tanesi alternatörün içindeki bobinli mili,diğer yönde duran pervane ise bobinli mili saran mıknatıslı dış kasayı aksi yönlerde çevirseelde edilen devir sayısı 2 katına çıkmazmı? Bu da daha fazla enerji manasına gelmiyormu? saygılar...

Esas olan bıçak çapının büyüklüğü ile rüzgardan aldığı gücü kullanarak alternatörü çevirebilmesidir, yani hız ile üretebildiğin 220V ile 40W lık bir ampulu bile yakamayabilirsin, Önemli olan hız değil, güç.

Esas olan bıçak çapının büyüklüğü ile rüzgardan aldığı gücü kullanarak alternatörü çevirebilmesidir, yani hız ile üretebildiğin 220V ile 40W lık bir ampulu bile yakamayabilirsin, Önemli olan hız değil, güç.

Tamam önemli olan güç buna zaten kimsenin hayır dediği yok ama şöyle bir durum var;tek pervaneli bir sistemde örn: dakikada 250 tur dönen bir pervane direkt bağlandığı için alternatörüde 250 tur döndürür.Bu tur sonucunda alternatör örn: 250 volt 5 amper güç veriyorsa çift pervaneli sistemde hız ikiye katlandığı için ya 250 volt 10 amper yada 500 volt 5 amper olması gerekiyor.En azından kalem kağıt üzerinde hesap bu yanılmıyorsam.Pratiğe döküldüğünde bu hesabın değişeceği kesin tabiki.Verdiğim örnek değerlerdir.250 turda 250 volt 5 amper verebilen bir motor ben daha görmedim.Saygılar. :)

Dakikada 250 devir dönebilen 230 volt 50 Hz şebekedende 2500 watt güç çeken bir motor (kaldıki böyle özellikte bir motor özel siparişle özel sarım demektir gibime geliyor.) bizim işimizi görüyor gibi.

Bu dediğim motor bulunabilirse sistem şu şekilde muhtemelen: bu özel motorun elektrik çıkışı 12 volt 60 amper e çevrilecek bu çevrimden sonra elektrik,otomobillerde kullanılan fazla şarjı önleyen bir sisteme aktarılacak,bu sistemden çıkan 12 volt 60 amper 4-5 adet parelel bağlı 12 volt 60 amper aküye verilecek.Bu aküler aynı zamanda 12 voltla çalışan invertere bağlı olacak.inverterin çıkışı 220 volt 5000 watt olursa evde elektrikli şofben+elektrikli kat kaloriferi bile çalıştırabilirsiniz.Tabi bunların hepsi teori.Pratiğe döküldüğünde nasıl bir sonuç alınır denemek lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın imprezawrc35.
Bahsettiğiniz sistemde dediğiniz gibi 2 katı devir alınır. Yalnız bunu nasıl yaparsınız bilmiyorum. Bu sistemde hem rotor hemde stator dönecek. Peki bu alternatörü nereye nasıl sabitleyeceğiz. İkinci bir sorunda alternatör çıkışlarını nasıl alacağız.

Sayın imprezawrc35.
Bahsettiğiniz sistemde dediğiniz gibi 2 katı devir alınır. Yalnız bunu nasıl yaparsınız bilmiyorum. Bu sistemde hem rotor hemde stator dönecek. Peki bu alternatörü nereye nasıl sabitleyeceğiz. İkinci bir sorunda alternatör çıkışlarını nasıl alacağız.

Sayın Şef,

Ben yaptığım çizimlerde alternatörü bir şekilde sabitleyebiliyorum. Ancak bahsettiğiniz ikinci konu olan dönen statordan (statik olmadığı için "O" da rotor oluyor) enerjinin nasıl alınacağı. Onun içinde iç içe dönen iki iletken (twinstop) şeklinde bir sistem yapmayı düşünüyorum (Fırçalı sistem gibi). Ancak bu durumda da çok fazla enerji kaybı ve ısının oluşacağını düşünüyorum.
Sayın NASSA arkadaşımın dikleri doğru. Ancak Alternatörlerin çalışma prensiplerini tam olarak bilmeyen arkadaşların kafasında şöyle birşey uyanıyor. Forumda da çok yerde bahsedilen 220V 50 Hz sabit alternatif enerjinin yakalabilmesi için alternatörlerin 1500 devirin üzerinde dönmesi gerektiği gibi sorunlara çözüm amaçlıdır. Yani pek çok yerde bi gibi sorunlardan bahsedilince en azından ben kendi payıma redüktör kullanmadan bu işi nasıl çözebilirim diye düşünüyorum.
Buna göre ;
1) İç içe çalışan iki pervane. Bunların birisinde rotor diğerinde stator (sargı) bağlı.
2) Dıştan (gövde) yada içten (mil) sabitleniyor.
3) Kanat hesapları yapılıyor.

Bu şekilde mekanik olarak her iki pervane teoride birbirinin tersi yönünde döner.
İşin sakıncalırına gelince.
1) İç içe dönen iki pervaneye bağlıyacağımı rotor ve statorda ne olacak. Birinde mıknatıs diğerinde sargı mı ? yoksa her ikisinde de sargımı olacak. Ayrıca enerji alabilmek için bunlardan birisinin mutlaka sargı olması gerektiğinden; dönen sargı uçlarından enejiyi nasıl alacağız?
2) İç içe dönen iki parçayı (hele ki; büyük boyutlardaysa) bir yere sabitlemek o kadarda kolay değil, maliyet ister. Yani işini iyi bilen bir tornacıya ihtiyacınız var.
3) İşin belkide en zor tarafı burası. Çünkü gerçekten mühendislik ister. İki adet pervanenin rüzgar alanlarını ve oluşturacakları moment kuvvetlerini çok iyi ve hassas bir şekilde hesaplamanız gerekiyor. Aksi taktirde alternatör yüke bindiğinde kuvvetli gelen pervanenin diğerini durdurması hatta ters yönde çevirmesi mümkün.

Uzun oldu ise affedin..

sayın anadolu26 kafamda konu ile alakalı bir çok kıvılcım oluştu... kafamda oluşan tasarımda mil sabit stator ve rotor harekitli.... neyse konuyu dağıtmadan size yönlü rulmanları araştırmanızı öneriririm en azından 3. maddenizde terse dönme ihtimali ortadan kalkar

saygılarımla...

sayın anadolu26 kafamda konu ile alakalı bir çok kıvılcım oluştu... kafamda oluşan tasarımda mil sabit stator ve rotor harekitli.... neyse konuyu dağıtmadan size yönlü rulmanları araştırmanızı öneriririm en azından 3. maddenizde terse dönme ihtimali ortadan kalkar

saygılarımla...

Sayın yuksekpotansiyel,

Bahsettiğiniz rulmanları biliyorum. Yapılacak o kadar çok model var ki; belki rulmana bile ihtiyaç kalmayacak. Burada benim bahsettiğim iki ayrı pervanenin zıt yönlerde dönerken bir tanesinin yeteri kadar hızda dönmemesi. Yani teoride iki kat hızda dönmesini hedeflediğimiz sonuca ulaşamamamız.
Birde maliyetin artması söz konusu. Alternatör konusunda bilgimin zayıf olması sebebiyle yüke bindiğinde alternatörün ne kadar direnç göstereceğini bilemiyorum.

Tamam önemli olan güç buna zaten kimsenin hayır dediği yok ama şöyle bir durum var;tek pervaneli bir sistemde örn: dakikada 250 tur dönen bir pervane direkt bağlandığı için alternatörüde 250 tur döndürür.Bu tur sonucunda alternatör örn: 250 volt 5 amper güç veriyorsa çift pervaneli sistemde hız ikiye katlandığı için ya 250 volt 10 amper yada 500 volt 5 amper olması gerekiyor.En azından kalem kağıt üzerinde hesap bu yanılmıyorsam.Pratiğe döküldüğünde bu hesabın değişeceği kesin tabiki.Verdiğim örnek değerlerdir.250 turda 250 volt 5 amper verebilen bir motor ben daha görmedim.Saygılar. :)

Dakikada 250 devir dönebilen 230 volt 50 Hz şebekedende 2500 watt güç çeken bir motor (kaldıki böyle özellikte bir motor özel siparişle özel sarım demektir gibime geliyor.) bizim işimizi görüyor gibi.

Bu dediğim motor bulunabilirse sistem şu şekilde muhtemelen: bu özel motorun elektrik çıkışı 12 volt 60 amper e çevrilecek bu çevrimden sonra elektrik,otomobillerde kullanılan fazla şarjı önleyen bir sisteme aktarılacak,bu sistemden çıkan 12 volt 60 amper 4-5 adet parelel bağlı 12 volt 60 amper aküye verilecek.Bu aküler aynı zamanda 12 voltla çalışan invertere bağlı olacak.inverterin çıkışı 220 volt 5000 watt olursa evde elektrikli şofben+elektrikli kat kaloriferi bile çalıştırabilirsiniz.Tabi bunların hepsi teori.Pratiğe döküldüğünde nasıl bir sonuç alınır denemek lazım.

şöyle söyleyeyim
eğer bir sistemdeki gücü hesaplamak isterseniz öncelikle enerjinin kaynağına inmeniz gerekir, buda konumuzla alakalı olarak rotor çapı ile olacaktır.
ne yaparsanız yapın mekanik olarak rüzgardan ne kadar istifade ederseniz, o kadar enerji elde edersiniz..
rüzgar gücü hesabından yola çıkarak 100Kw lik bir güç elde ettiyseniz, elektriksel olarak bundan ancak 0-59Kw arası bir enerji elde edebilirsiniz,
yani üreteç modeli ne olursa olsun 0-59Kw arası bir enerji elde edilebilir., rüzgar gücü hesabından yola çıkarsanız çevrim gücü ortaya çıkar, ve bu güç dahilinde alternatör kullanabilirsiniz, sonuçta alternatör yüke geldiğinde pervaneyi yavaşlatacaktır, dolayısıyla hızın önemi kalmaz. alternatör fazla enerji üretmeye başladığı anda pervaneden daha fazla güç isteyecektir. kısacası redüktör koymanızla bu sistemin arasında hiçbir fark yok..mesele bu..

Sayın ERMAHLU,
verdiğiniz bilgiler elektrik üretimindeki avantaj ve dezavantajlara yeterince ışık turmuş.
ayrıca bu konudaki yasaları okuyupta anlamak ayrı bir meziyet olduğundan verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim..

ortalama aylık kullanımım 10.000Kw cıvarında. hali hazırda orta gerilim kapıma kadar gelip kendime ait 400Kw trafo ile enerji kulllanabiliyorum.
Sizin yazdıklarınıza karşılık, sadece kendim kullanmak için 100-200kw arası rüzgar tribünü ile elktrik üretirsem, bunun için devletin benden bir talebi olacakmı? yani ürettiğim enerjinin %100 ü banamı kalacak, yoksa herhangibir vergilendirme olacakmı. Birde kullanacağım tribünün herhangibir lisansa veya kuruluşa sahip olması gerklimidir?

Bu konudada biligilerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim.. İyi çalışmalar dilerim..

Degerli katilimci

alternatif enerji kaynaklari(ruzgar, gunes panali vs) kullanarak 500kwa guce kadar enerji ureten tesisler lisansa tabi degildir..Burada dikkat etmek gereken sey yasanin dilinden bu tesisin kurulu gucunun 500kwa mi yoksa yillik 500kwa uretebilecek tesis mi net anlasilmiyor.. bu yuzden boyle buyuk bir yatirima girismeden once bu ayrintiyi lutfen ilgili kurum iule yazisarak netlestirin..bu enerjiyi bir baskasina satmaniz yasal olarak yasaktir.. ancak siz tesisinizde urettiginiz gucu kendiniz kullanabilirsiniz.. daha once degindigim mevzuat geregi lisans geregi olmadigi icin bir yere basvuru yapmaniz elektirik uretimi ile ilgili olarak gerekmemektedir..
ancak 500kw lik uretim yillik uretim yapilacak tesis oyle kucuk bir sey olamaz.. bu yuzden bagli bulundugunuz belediye izin verir mi? yerlesim yerlerine yakinmisiniz? kulenin dikilecegi yer ile trafonuzon uzakligi vb gibi konularda profesyonel bir destek almanizi tavsiye ederim.. cunki bu yatirimlar pek ucuz degildir ve deneme yapacak kadar sizin sokaga atilacak paraniz olmamalidir..ruzgar enerji santrali kurmak icin karar aldiginiz vakit plan proje asamasi bile (eger ruzgar haritaniz cikmadi ise) 2 yildan az degildir.. kulaktan dolma bilgiler ile boyle bir ise baslamamanizi,, ham hayal satan piyasa avcilarina ozelllikle dikkat etmenizi salik veririm.. son soz 'ruzgar olmayan yere kule dikilmez'..
kolay gelsin

___

degerli katilimcilar
asagidaki adreste ruzgar enerjisine iliskin istemediginiz kadar bilgi var..site icindeki yazilari kopyalayip bir ceviri programini araciligi ile turkcesini okuyabilirsiniz..

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamazsiniz.. bilgisiz kisilerin fikir diye sunduklari garip seylerlerle vakit kaybetmeyin,, siz dogru bilgiye ulasin..
The Back Shed

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri