Güneş Pili Hakkında ...

Maxim-1995

Üye
Merhaba sevgili forum , ben buraya yeni kayıt oldum meraklandığım bir soru var ama yerini yani nerde konumu aççamı bulamadım burda açtım k.bakmayın ...

bu güneş pili hakkında hiçbir açıklama verilmemiş sadece Güneş Pili için teknik bilgi
13mmX13mm olduğunu söylüyor ...
Bunun ne olduğunu bilen varmı yardımlarınızı bekliyorum .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
13x13 cm olması lazım ve bunun ebatını belirtir....Eğer bu değer 13x13 mm ise bu hesap makinalarındaki güneş pilleri kadardır..Bu ebat nekadar büyürse güneş pilinin gücüde yükselir...Yani 13x13 cm olan bir güneş pili 100mA ise 30x30 cm güneş pili 250mA dir gibi..

13x13 cm olması lazım ve bunun ebatını belirtir....Eğer bu değer 13x13 mm ise bu hesap makinalarındaki güneş pilleri kadardır..Bu ebat nekadar büyürse güneş pilinin gücüde yükselir...Yani 13x13 cm olan bir güneş pili 100mA ise 30x30 cm güneş pili 250mA dir gibi..

Peki model solar pannellerde neden farklı olur??
- Yani bende 50x40 cm solar panel var ... Değerleri : 17 v 585 mA + %5 = 21 v 600 mA
- Küçük solar panelimde ise ( 1.50 200 mA Fakat ben 4 lü olarak yaptım ve sonuç
6.68 v 800 mA ( mA = yı ölçmeyi yeni öğrendiğim için % 5 liği yazmadım ...

Yani bu durum nedir ? kısacası normalmidir yoksa model ?
Çünkü büyük solar panelimde mA değeri yüksek beklyordum ( 10 watt )

Öncelikle "güneş pili" değil, "güneş gözesi" veya "güneş hücresi" demek gerek. Pil, elektrik enerjisini depolar. Güneş gözeleri kendi üzerinde depolamaz, pil gibi tükenmez. Sadece ışınım sayesinde elektron hareketi nedeniyle elektrik enerjisi üretirler. Terimleri doğru değerlendirmek lazım.

İkincisi; 1,5 V 200 mA gözeleri seri bağlayarak boşta 6,68 V elde ettiğin grubun akım değeri 200x4=800 mA olmaz. Seri bağlantılarda voltaj değeri artarken akım sabit kalır. Paralel bağlantıda voltaj değeri sabit kalırken akım değeri artar.

Elindeki panelde birimlere dikkat et. Muhtemelen 21 Voc'dir. "oc" tabiri "open circuit" yani açık devre voltajıdır. Yük bağlı değilken ölçülen voltaj değeridir.

Gözelerde voltaj ve akım değerleri üreticisine, göze verimine ve göze yapısına (monokristal, multikristal, ince film vb.) göre değişir.

Öncelikle "güneş pili" değil, "güneş gözesi" veya "güneş hücresi" demek gerek. Pil, elektrik enerjisini depolar. Güneş gözeleri kendi üzerinde depolamaz, pil gibi tükenmez. Sadece ışınım sayesinde elektron hareketi nedeniyle elektrik enerjisi üretirler. Terimleri doğru değerlendirmek lazım.

İkincisi; 1,5 V 200 mA gözeleri seri bağlayarak boşta 6,68 V elde ettiğin grubun akım değeri 200x4=800 mA olmaz. Seri bağlantılarda voltaj değeri artarken akım sabit kalır. Paralel bağlantıda voltaj değeri sabit kalırken akım değeri artar.

Elindeki panelde birimlere dikkat et. Muhtemelen 21 Voc'dir. "oc" tabiri "open circuit" yani açık devre voltajıdır. Yük bağlı değilken ölçülen voltaj değeridir.

Gözelerde voltaj ve akım değerleri üreticisine, göze verimine ve göze yapısına (monokristal, multikristal, ince film vb.) göre değişir.

yani şimdi bi ara ben paralel takıp 19 volt a inmesi normal bişi ?

ayrıca paralel bağlayıınca bu durmmu olacak ??

1.50 volt 800 mAh

Paralel ne ve nereye?
Göze bağlantılarından önce devre tekniklerine göz atman faydalı olabilir.

Paralel ne ve nereye?
Göze bağlantılarından önce devre tekniklerine göz atman faydalı olabilir.

Genel anlamda kullancam zaten büyük panelle küçük panel boş boş elektrik çekiyo ...

genel anlamda derken yani ihtiyacım olursa kullancam ...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri