Güneş panelinde arıza tespiti

3 panel yanyana güneşe bakiyorsa kısmı gölge oluşma ihtimali büyük ölçüde yoktur. Fazla paranoya yapmaya gerek yok. Zaten seninkiler seri bağlı degil
Sorunu bir bulalım da bu konuyu da değerlendirelim ayrıca..şimdiki sorun panel neden yükte enerji üretmiyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1-2 arasında varmı geçiş
panel çatlamış olabilir

En azında bir örtü karton gibi bir opak maddeyi üstüne koyup denerse daha iyi olur direk paneli çöpe atmayalım
Gerek yok kısa devre kontrolu gibi ölçümlerde hücreleri kapatıyorum..enerji üretmiyor..tehlikesini biliyorum :)
1-2 arasında varmı geçiş
panel çatlamış olabilir
Panel de gözle görülür herhangi bir hasar yok..1 ve 2 arasında geçiş tek yönde var aksi yönde yok.

Panellerin kablosunu komple çıkartıp (hiç bir şeye bağlı olamayacak şekilde) ölçebilirmisin ?
sorunlu olan paneli

Evet yukarıda yazdıklarımın tamamında sorunlu panel masa üzerinde hiç bir yere bağlı değil iken okundu....tekraren sorayım ne ölçmeliyim? diyotları teker teker ölçtüm sağlam görünüyor..diyotlar yerlerinde iken sadece 2 ve 3 nolu terminaller arasında iki yönlü geçiş var , 1-2 ve 3-4 arasında geçiş tek yönlü..başka bir ölçüm yapmamı istiyorsanız terminal numaralarını kullanarak yazarsanız ölçeyim.
Junction box.jpg

kısa devre okuduysa panelde diğer paneli de çıkartıp onuda deneyin onda kısa devre vermiyorsa kısa devre olan panel içindeki bağlantı yerleri kopmuştur veya çatlamıştır içini açıp bakmak lazım

kısa devre okuduysa panelde diğer paneli de çıkartıp onuda deneyin onda kısa devre vermiyorsa kısa devre olan panel içindeki bağlantı yerleri kopmuştur veya çatlamıştır içini açıp bakmak lazım
Kısa devre şüphesini ben sorunlu panelin sadece 2 ve 3 no lu terminaller için düşündüm..yoksa panelin tamamı için kısa devre yazmadım... diğer panellerde sorun yok, onlar olması gerektiği gibi şarj ediyorlar.

O zaman yapılacak en iyi şey içini açıp bakmak (bazıları yapışkan contalı oluyor) yapılamayacak düzey de ise 2 güneş paneliyle devam etmek bence yada yeni güneş paneli almak

O zaman yapılacak en iyi şey içini açıp bakmak (bazıları yapışkan contalı oluyor) yapılamayacak düzey de ise 2 güneş paneliyle devam etmek bence yada yeni güneş paneli almak
Gözden çıkarttıktan sonra bir şekilde deneriz de ben neden panel ölü yorumundasınız onu merak ediyorum..2 ve 3 nolu terminaller arasında bir sıkıntı var gibi ama aslında ne olmalı onu da bilmiyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri