Güneş panelinde arıza tespiti

panellerin açık devre voltajlarını güneşte ölçüp yazarmısınız.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
panel 0 amper veriyor diyor kaptan

Son düzenleme:
Boşta iken her diyot arasında 7 volt okunmalı. Güneşe çevir kontrol et. Hatta önce diyotsuz sonra diyotlu kontrol et

paneldeki kabloda kısa devre olmuş olabilr
Peki teşekkürler
panel 0 volt veriyor diyor kaptan
Panel 0V demedim ki...bence bir daha okuyun yazdıklarımı :(
Boşta iken her diyot arasında 7 volt okunmalı. Güneşe çevir kontrol et. Hatta önce diyotsuz sonra diyotlu kontrol et
Panel boşta iken yani sisteme bağlı değil iken her şey yolunda gibi..20V a yakın ve 6.3A akım üretiyor..sizin demeniz de o, her diyod arası 7V a karşılık gelir..sorun neden yüke girince 12.5V ama 0A veriyor?

Peki teşekkürler

Panel 0V demedim ki...bence bir daha okuyun yazdıklarımı :(

Panel boşta iken yani sisteme bağlı değil iken her şey yolunda gibi..20V a yakın ve 6.3A akım üretiyor..sizin demeniz de o, her diyod arası 7V a karşılık gelir..sorun neden yüke girince 12.5V ama 0A veriyor?
Panel boşta iken 19 volt 6 amper okuyorum demişsiniz.
Aynı şekilde panel boşta iken bir yüke bağlayıp deneme şansınız varsa deneyin.
Bakalım ne olacak

Senin panelde ortadaki 2 sütun hücrede bozukluk var, bu sebeple yüke binince bu iki sıra diyottan baypass oluyor ve 7 volt kaybın oluyor. Üretim 12 volt civarında kaldığı için cihaz bundan akım cekemiyor.
Tavsiyem şudur. Epever bildiğim kadarıyla giriş 80-100 volta kadar kabul ediyor. Panelleri seri bağla 18+18+12.=48volt 6 amper yaklaşık ,300 w üretim yapmış olursun. Aksi halde o panel atıl kalir.

Panel boşta iken 19 volt 6 amper okuyorum demişsiniz.
Aynı şekilde panel boşta iken bir yüke bağlayıp deneme şansınız varsa deneyin.
Bakalım ne olacak
Panel boşta iken yüke bağlamak demek sisteme bağlamak ile aynı..yani şarj regülatörüne bağladım mı voltaj 12.5V gibi ancak güç 0A...
Senin panelde ortadaki 2 sütun hücrede bozukluk var, bu sebeple yüke binince bu iki sıra diyottan baypass oluyor ve 7 volt kaybın oluyor. Üretim 12 volt civarında kaldığı için cihaz bundan akım cekemiyor.
Tavsiyem şudur. Epever bildiğim kadarıyla giriş 80-100 volta kadar kabul ediyor. Panelleri seri bağla 18+18+12.=48volt 6 amper yaklaşık ,300 w üretim yapmış olursun. Aksi halde o panel atıl kalir.
Bu çözümde akü bankasını da tadil etmek gerekecek..benim tüm sistemim 12V üzerine kurulu..bunu yapmak yerine yeni panel edinmek daha kolay....
Bu arada yaptığım ölçüm sonuçlarına göre ortadaki iki sıra hücre grubunda bozukluk var demişsiniz..ne tür bir bozukluktan söz ediyoruz?...hangi diyottan by pass oluyor?eğer 2 no lu diyot diyorsanız diyodu dışarıda kontrol ettim mi sağlam görünüyor..acaba benim ölçemediğim ya da ölçerken yaptığım bir hata mı var?
panellerin açık devre voltajlarını güneşte ölçüp yazarmısınız.
Ölçmüştüm...sorun olmayan panellerde yanlış hatırımda kalmadıysa 21.6V gibiydi..sorun olan panelde ise 19.6V gibiydi..Güneş tam dik değil saat 14:30 gibiydi.

Ekli dosyalar

• solap P etiketi.jpg
    solap P etiketi.jpg
    206.2 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Dikine 2-3 nolu sira kendi içinde seri bağlı. 1 adet hücrenin bozuk olması bu iki sırayı tamamen kullanılmaz hale getiriyor. Çok yakından hücreleri inceleyin kesin birşey bulursunuz

Giriş 100v çıkış 12 volt olabilir. Mppt de giriş çıkış ayrı ayri . İster 12 akü tak ister 24 tak cihaz bunu ayarlar. Sen sadece maksimum giriş voltajını aşma yeter. Bunu kontrol edin

56106

Son düzenleme:
Dikine 3-4 nolu sira kendi içinde seri bağlı. 1 adet hücrenin bozuk olması bu iki sırayı tamamen kullanılmaz hale getiriyor. Çok yakından hücreleri inceleyin kesin birşey bulursunuz
Peki panel sisteme bağlı değil iken yaklaşık 6.5A ve 19.6V almamı nasıl izah ediyor bu durum?Hücre bozuk ise üretim yapmaz veya seri bağlı olduğu için açık devre ise o hücreden sonrası hiç çıkış vermez..böyle olunca da boşta okuduğum değerleri okuyamamam lazım..acaba bozuk hücre dediğimiz hücrelerin birisinde kötü lehim gibi bir şey mi?yüksüz geçirgenlik var yüke girince kesiyor?Epeyce baktım ama ne arayacağımı bilemediğim için görüp de anlamamış olabilirim...ne görmem gerekiyor?nedir bozuk hücre belirtileri?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri