Güç aşımı ve güç arttırımı hakkında

nina

Üye
Merbahalar, dün kesilen faturalarda bana ait fatura olmadığını görüp perakende firma ile iletişime geçtim. Bana güç aşımından dolayı faturalandırma yapılamadığını, bölge müdürlüğüne gidip faturamı ve detaylı bilgi alabileceğimi söylediler. Gidip faturamı alabildim fakat bana proje yenilenmesi yapılması gerektiğini, sınırın 5.01 kwa olduğu , kullanımın ise 7.8 kwa olduğunu ve güç arttırım talebinde bulunması gerektiğini söylediler. Benim aklımdaki sorular ise şunlar;

1- Burası bir mesken, güç arttırım talebinde bulunması gerekiyor. Proje şart mıdır?
2- Şuan kullanılan tesisat monofaz olarak kullanılıyor, tesisatı yenilemek için trifaza geçiş yapmak şart mıdır?
3- Monofaz olarak kullanıp proje çizdirsem 9kwa destekli olabilir mi?
4- Mesken statüsünde kalıp mı trifaza geçilecek, buraya tam olarak ne yapacaklar?
5- Mesken olarak buraya verebilecekleri sınır ne olacak?
6- Yaklaşık 1 senedir kullanım böyle iken, şimdi böyle bir şey yapmaları ne demektir?
7- Herhangi bir tebligat-ihtarname tarzı bir belge elime ulaşmadıkça, bana bir yaptırım yapmaları söz konusu olabilir mi?
8- Burası 30 senelik bir bina, burası için yapılacak yeni projenin onay almama durumu olur mu?

Olaylar hakkında bilgisiz bir insan olarak, ilgili arkadaşların da hayli ilgisiz ve baştan savma cevaplar vermesinden dolayı konunun hakimi, bilen arkadaşların yardımına başvurmak istedim. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1) Tespit edilmesi durumunda bütün abonelerde güç artırım projesi çizilmesi gereklidir.
2) şart, İç Tesisat yönetmeliği madde 22 ye göre 5 kW üstü trifaze olmalıdır.
3) olmaz. projeniz onaylanmaz
4) gücünüzü dengeli dağıtmak amacıyla trifzeye geçilecek. basit örnek, 1 buzdolabını 1 kişi mi rahat taşır 3 kişi mi ?
5) kurulu gücünüze göre proje çizilecek. Proje firması halledecek.
6) yeni tespit edilmiştir.
7) ihbarname gönderirlerse 15 gün sonra aboneliğinizi iptal olabilir galiba
8) dağıtım şirketi binanın yaşına değili, tesisatınızın durumuna bakar. tesisatınız ve projeniz uygunsa sorun olmaz.

Çok teşekkür ederim, son olarak şunu sorsam size, bunu mesken sınıfında tutabilecek mi? Bugün ben gittiğimde adam beni sanki ben evin içine sanayi kurmuş da işletiyormuşum gibi konuştu benimle. Beni tutup ticarethane gibi bir yapıya sokmaları mümkün müdür?

mesken dışında, ticarethane benzeri bir yere dönüştü ise olabilir
mesela, Nevşehir'de eski ev'leri alıp butik otel yapıyorlar. bu aboneleri ticarethane abonesi yapıyorlar.
buna benzer bir durum mevcut'sa olacaktır. ama ev olarak kullanıyorsanız bişey yapmazlar.

Ev olarak kullanılıyor, ekstra olarak klimalar ve 20ye yakın bilgisayar var. Pcler sadece kişisel ve oyun amaçlı kullanılıyor. Btc işine girecekken iyi ki girmemişim dedirtti açıkçası ekran kartı piyasalarına bakmaya başlamıştım ama kesinlikle tövbe bu dakikadan sonra :D

1) Tespit edilmesi durumunda bütün abonelerde güç artırım projesi çizilmesi gereklidir.
2) şart, İç Tesisat yönetmeliği madde 22 ye göre 5 kW üstü trifaze olmalıdır.
3) olmaz. projeniz onaylanmaz
4) gücünüzü dengeli dağıtmak amacıyla trifzeye geçilecek. basit örnek, 1 buzdolabını 1 kişi mi rahat taşır 3 kişi mi ?
5) kurulu gücünüze göre proje çizilecek. Proje firması halledecek.
6) yeni tespit edilmiştir.
7) ihbarname gönderirlerse 15 gün sonra aboneliğinizi iptal olabilir galiba
8) dağıtım şirketi binanın yaşına değili, tesisatınızın durumuna bakar. tesisatınız ve projeniz uygunsa sorun olmaz.
Öncelikle verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Söyledikleriniz arasında kafama takılan bir nokta oldu. Eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen. 2. Soruyu cevaplarken madde 22 gereği 5 kw üstü trifaze olmalı demişsiniz. Bu maddeden benim anladığım kadarıyla zaten halihazırda 3 fazli bir sistem kullanıyorsanız ve yükünüz kendi nötr noktasını cihaz icerisinde oluşturuyorsa 2 faz arasında ki yüzünüz 5kw'tan fazla olursa trifaze besleme mecburiyetindesiniz. Meskenlerle ilgili olarak bu yönde bir madde var mı emin değilim. Lakin zaten bir mesken belli bir gücün üzerine çıktığında ister istemez monofaze bağlantı da kablo kesitleriniz büyüyecek, ana giriş sigortanız büyüyecek dolayısıyla masrafınız da artmış olacaktır. Bunun yerine trifaze kullanmak daha hesaplı hale gelecektir.
Arkadaşımızın sorusuna gelince mevcut durumda bir elektrik muhendisi tarafından iç tesisat projesiyle guc artırımı olarak başvuru yapılırsa tahmini 1 2 hafta da tüm işlemleriniz sonuçlanmış olacaktır. (Eğer mevcut durumda kullandığınız kablo kesitleri akım tasima ve gerilim dusumu yönünden uygunsa) Daha sonrasında aldığınız evrakla birlikte perakende den yeni bir sözleşme yaparak elektriğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.
Sağlıklı günler iyi çalışmalar dilerim.

Öncelikle verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Söyledikleriniz arasında kafama takılan bir nokta oldu. Eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen. 2. Soruyu cevaplarken madde 22 gereği 5 kw üstü trifaze olmalı demişsiniz. Bu maddeden benim anladığım kadarıyla zaten halihazırda 3 fazli bir sistem kullanıyorsanız ve yükünüz kendi nötr noktasını cihaz icerisinde oluşturuyorsa 2 faz arasında ki yüzünüz 5kw'tan fazla olursa trifaze besleme mecburiyetindesiniz. Meskenlerle ilgili olarak bu yönde bir madde var mı emin değilim. Lakin zaten bir mesken belli bir gücün üzerine çıktığında ister istemez monofaze bağlantı da kablo kesitleriniz büyüyecek, ana giriş sigortanız büyüyecek dolayısıyla masrafınız da artmış olacaktır. Bunun yerine trifaze kullanmak daha hesaplı hale gelecektir.
Arkadaşımızın sorusuna gelince mevcut durumda bir elektrik muhendisi tarafından iç tesisat projesiyle guc artırımı olarak başvuru yapılırsa tahmini 1 2 hafta da tüm işlemleriniz sonuçlanmış olacaktır. (Eğer mevcut durumda kullandığınız kablo kesitleri akım tasima ve gerilim dusumu yönünden uygunsa) Daha sonrasında aldığınız evrakla birlikte perakende den yeni bir sözleşme yaparak elektriğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.
Sağlıklı günler iyi çalışmalar dilerim.
dengeli dağıtım yapmak ve kesit düşürmek için trifaze yapmak şart artık. meskenlerde 3 fazlı cihaz yok denebilir. yani kendi nötr oluşturma durumuna katılmıyorum.
ilgili maddeye göre zaten 5 kW üzeri enerji talebinde trifaze bağlantı görüşü verilecektir. Mesken dahil.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri