Güneş panelinde arıza tespiti

6.5 amper alırken voltajı ölçün 12 volt cikacak
Peki panel sisteme bağlı değil iken yaklaşık 6.5A ve 19.6V almamı nasıl izah ediyor bu durum?Hücre bozuk ise üretim yapmaz veya seri bağlı olduğu için açık devre ise o hücreden sonrası hiç çıkış vermez..böyle olunca da boşta okuduğum değerleri okuyamamam lazım..acaba bozuk hücre dediğimiz hücrelerin birisinde kötü lehim gibi bir şey mi?yüksüz geçirgenlik var yüke girince kesiyor?Epeyce baktım ama ne arayacağımı bilemediğim için görüp de anlamamış olabilirim...ne görmem gerekiyor?nedir bozuk hücre belirtileri?

6.5 amper alırken voltajı ölçün 11-12volt çıkacak. O diyotlarin zaten amacı o. Diyotlari sökün 1 amper bile cekemezsin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba.
Öncelikle paneli ayırıp ölçtügünüzde normal degerleri yakalıyor ise panelde bir sıkıntı yok demek. Diyotlarda bir arıza olsa o paneli ayırıp ölçtügünüzde değer okuyamazsınız. Sizin sistemi bilmiyorum ama bildigimi yazıyım belki işinize yarar.
Güneş enerji santrallerinde paneller hem seri hem paralel baglıdır. İnvertöre gelen paralel baglı olan panellerden birine gölge düşmesi veya herhangi bi sebebpten dolayı düşük akım vermesiyle geriye kalan tüm panelleride o panel performansına indirgeyerek sistemi korumaya alır. Şantiyelerdeki iç ihtiyac için konulan panellerde ise invertörün çalışıp aküleri şarj edebilmesi için belli bir voltaja ihtiyac duyar. Voltaj az geldiği taktirde aküleri şarj etmez kendini korumaya alır. Bu hata çok sık karsılanan bi hata. 2 şer grup panel seri olup birbirine paralel baglıyarak sorun çözülür. Güneşin en çok oldugundan bahsettin. Paneller çok ısındıgı taktirde performansları düşer ve ısı enerjisine dönüşür. Bildiklerim bu kadar umarım yardımcı olabilirim. Kolay gelsin
6.5 amper alırken voltajı ölçün 12 volt cikacak

6.5 amper alırken voltajı ölçün 11-12volt çıkacak. O diyotlarin zaten amacı o. Diyotlari sökün 1 amper bile cekemezsin
Oradaki diyotlar güneş panelinin içindeki farklı farklı hücrelerin bir araya seri şekilde bağlanmasını sağlar. Diyotluk birşeyin olmadıgı düşüncesindeyim. Seninle hemfikiriz

Paneldeki her hücre 6.5 amperi tek başına verir. 6.5 nasıl çekiyorum diye şaşıracak bir durum yok. Ama kaç hücre bu akıma iştirak ediyor bu voltajı belirler çünkü hepsi seri. Diyot ise istirak etmeyen hücre ve hücrelerin bulunduğu grubu komple baypass ediyor ki bu grup 12 hücre demek. Dolayısıyla 6- 7 volt kayıp yaşanıyor. Tek hücre bile bozulsa 12 hücre etkileniyor

Dikine 2-3 nolu sira kendi içinde seri bağlı. 1 adet hücrenin bozuk olması bu iki sırayı tamamen kullanılmaz hale getiriyor. Çok yakından hücreleri inceleyin kesin birşey bulursunuz

Giriş 100v çıkış 12 volt olabilir. Mppt de giriş çıkış ayrı ayri . İster 12 akü tak ister 24 tak cihaz bunu ayarlar. Sen sadece maksimum giriş voltajını aşma yeter. Bunu kontrol edin

Ekli dosyayı görüntüle 56106
Bunu da düşüneyim :)
56107

Anlayabildiğim kadarıyla 3 ve 4 no lu banklardan birisindeki hücrelerdeki bir sorundan bahsediyoruz ki bu grubun üzerindeki diyot sağlam bile olsa ben her iki yönde de geçirgenlik okuyorum....işte bu her iki yöne geçirgenlik meselesini tam anlayamadım. resimde diyodun önü ve arkasında görünen siyah noktalı yerlerden geçirgenlik kontrolu yapınca her iki yöne de geçirgenlik var :(

Son düzenleme:
İçini açma şansın varmı? foto atarsan daha iyi olur dediğim gibi bir şeyler kırılmış veya kısa devre olmuş olabilir.Ek:dolu olaylarından çok etkileniyor veya ani sıcaklık değişiminden dolayı

Son düzenleme:
İçini açma şansın varmı? foto atarsan daha iyi olur dediğim gibi bir şeyler kırılmış veya kısa devre olmuş olabilir.Ek:dolu olaylarından çok etkileniyor veya ani sıcaklık değişiminden dolayı
Şöyle bir baktım her yer silikonla kapatılmış gibi :) ön yüzeyde montaj ve/veya temizlik yaparken oluşmuş bir kaç kılcal çizik dışında hiç bir hasar emaresi yok, ama ısı değişikliği gibi nedenlerden oluşmuş iç hsar konusunda bir şey söylersem yanlış olur..yarın gündüz gözüyle iyice bir inceleyeyim :)

sayın silvestir aynı tutumunuza devam ederseniz forumdan süresiz uzaklaştırılacaksınız.

Sen güneş paneli nedir biliyor musun birader, hayatinda hiç gördün mü. neyin içini açıyorsun. Birşey kırılmışmış. Bütün yaptığın boş muhabbet.

Sen güneş paneli nedir biliyor musun birader, hayatinda hiç gördün mü. neyin içini açıyorsun. Birşey kırılmışmış. Bütün yaptığın boş muhabbet.
Yani hiçç hücrelerin çatlama ihtimali yok bir kere ben zaten içinin su geçirmemesi ve hücrelerin sabitlenmesi için silikon koyulduğunu biliyorum o hücreler ile uğraştım ve en yavaş darbede kırılıp dağılıyor peki senin burada yaptığın nedir ben burada elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum sen ise insanları tersleyip her şeyi kendin biliyormuş gibi davranıyorsun asıl sen git 5-6 tane güneş hücresi kır dediğimi anlarsın

Sevgili arkadaşlar tamam, burada hem birşeyler öğrenmeye hem de bir sorunu çözmeye uğraşıyoruz, kimsenin kimseyi yazı diliyle de olsa rencide etmeye hakkı yok.. Bazı konular herkes tarafından detaylı bilinmiyor olabilir ama bilenin bilmeyene öğretirken kullanacağı dil böyle olmamalı. Ben kendi adıma araştırdım öğrendim, paneller özel bir yöntemle lamine edilerek ve önüne temperli yüksek geçirgenliği olan bir cam koyarak üretiliyormuş ve sökmek dağıtmak söz konusu değilmiş....yani kaldır at marka gibi ☺.. Lütfen daha özenli bir dil kullanalım, yükseklerden bakmak, incitici dil kullanmak amacımıza hizmet etmediği gibi kimseye de bir şey kazandırmaz
56120

Son düzenleme:
Üzerindeki cam öyle birşeyki çok sağlam. Ama kırıldıgı andada buzlu bir görüntü oluyor kırık oldugu uzaktan bakınca bile belli halde. Agırlık ve doludan zarar geleceği çok istisna. Şöyleki dagın başındaki santralimizin üzerine 5 metre kar yagmıştı. Gittiğimde güvenlik kamerası direginin üstüne basıyordum. Karlar eridi ve çelik konstrüksiyonun kırıldıgını(4mm çelik) panellere ise bişey olmadığını farkettim. Çelik konstrüksiyon kırılıp paneli delende vardı tabi. Şunu farkettim camı kırılan paneller bile üretime %60 verimlilikle devam ediyor tam güneşte. İçindeki o film o kadar inceki kagıt kalınlıgında. Umarım yaşadıklarım birinin yardımına dokunur. Panelleri sökmek imkansız. Panellerin bozuldugunu düşünen varsa termometreli bi kamera alıp bakmalı yoksa arızasını kolay tespit edilemiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri