Güç Kaynağı Yapımı

10ms zaten grafikten belli. Dogrulttuktan sonra frekans 100hz periyod 10ms

SORU-2 ■ Yukarıda verdiğim 16 volt ac çıkışı olan ve 25 amper akım veren trafoda 100 amperlik köprü diyot kullanıyorum.
Bu köprü diyotun 4 bacağına da (bazı şemalarda nadiren görürüm) kutupsuz kapasitör önerirmisiniz?
Bu uygulamanın ripple düzeltmede faydası varmıdır?

55796

★Aklımdaki şey şu;
Acaba bu 4 köprü diyotuna paralel bağlı nf lık kapasitörler, her doğrultulmuş yarım dalgaya ters alternans verip tepe düzeltmesi mi yapıyor? Yapıyorsa, bu kapasitelerden dolayı akım/voltaj arasında 90° faz kayması olduğunu da düşünürsek, nasıl bir tepe düzeltmesi etkisi yapar?
Tabiki sonuçları scopla ölçmek gerekir ama tahminlerinizi alayım dedim.

Son düzenleme:
Projelerimde kullanmak üzere ayarlı bir güç kaynağı yapmak istiyorum, hazır yapılmışları da var ama kendi yapmam hem daha hesaplı olacak hem de daha eğlenceli, bu proje için voltaj ve amper ayarı yapabilen d3806 devresini kullanmayı düşünüyorum, güzel bir muhafaza ile tam istediğim gibi bir cihaz olacak. Ama elektronik konularda teknik bilgim yetersiz, mümkün olduğunca elimdeki malzemeleri de değerlendirmek istiyorum

Projelerimde kullanmak üzere ayarlı bir güç kaynağı yapmak istiyorum, hazır yapılmışları da var ama kendi yapmam hem daha hesaplı olacak hem de daha eğlenceli, bu proje için voltaj ve amper ayarı yapabilen d3806 devresini kullanmayı düşünüyorum, güzel bir muhafaza ile tam istediğim gibi bir cihaz olacak. Ama elektronik konularda teknik bilgim yetersiz, mümkün olduğunca elimdeki malzemeleri de değerlendirmek istiyorum
Zaten anahtarlamalı regüleye (d3806) ile batmışsınız.
(Aslında hep birlikte batmışız çünkü ben böyle anahtarlamalı güç kaynaklarını pek sevmem)
Size önerim; Güç kaynağı için trafo redresör kapasitör uğraşmak yerine, neden smps kullanmıyorsunuz?

Bir de d3086 yı unutun. Kendinize harici bir led volt/amper göstergesi satın alın. Sonra okuyun.
Size bence XL4016 yakışır. Tabiki modifiye şart. 2 adet 10k lık pot uçlarını dişarı alın. 2şer de fine tune (isterseniz) için 1 k pot lazım. Önüne bir de 15volt 10amper smps oldu bitti.
Ben yaptım oldukça iyi. Sürekli 5amperde radyatör hafif ılık. Sanırım 9 ampere kadar verir ama fan düşünmüyorum. Kutu minik.

Ama birde xl4016 nın amperi az dersen, 20 amper verdiğini söylenen abisi varmış. Adı szbk07
Youtube da 13 amper sürekli fansız çalıştıranların videoları var.
Her iki modülün de Youtube da videoları var.
.

Dikkatinizi çekerim. Yukarıda bahsettiğim her iki modelde " Analog" olarak (pot ile) hem voltaj hemde akım kontrolü var.
《Daha iyisi yapılana kadar en iyi 2 modül bu》

BENDE KENDİ YAPTIĞIM GÜÇ KAYNAĞI İLE BAYAA MOSFET YAKMIŞTIM. DAHA SONRA RESİMDEKİ GÜÇ KAYNAĞI İLE ÇALIŞMAYA BAŞLADIM . YERİMİZ ÇEKMEKÖY DE İHTİYAÇ HALİNDE LABORATUVARIMIZI KULLANABİLİRSİNİZ.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-07-23 at 12.01.36(1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-07-23 at 12.01.36(1).jpeg
    126.3 KB · Görüntüleme: 23
  • WhatsApp Image 2019-07-23 at 12.01.36.jpeg
    WhatsApp Image 2019-07-23 at 12.01.36.jpeg
    117.4 KB · Görüntüleme: 23
SORU-2 ■ Yukarıda verdiğim 16 volt ac çıkışı olan ve 25 amper akım veren trafoda 100 amperlik köprü diyot kullanıyorum.
Bu köprü diyotun 4 bacağına da (bazı şemalarda nadiren görürüm) kutupsuz kapasitör önerirmisiniz?
Bu uygulamanın ripple düzeltmede faydası varmıdır?

Ekli dosyayı görüntüle 55796
★Aklımdaki şey şu;
Acaba bu 4 köprü diyotuna paralel bağlı nf lık kapasitörler, her doğrultulmuş yarım dalgaya ters alternans verip tepe düzeltmesi mi yapıyor? Yapıyorsa, bu kapasitelerden dolayı akım/voltaj arasında 90° faz kayması olduğunu da düşünürsek, nasıl bir tepe düzeltmesi etkisi yapar?
Tabiki sonuçları scopla ölçmek gerekir ama tahminlerinizi alayım dedim.
Bence bu nf kondansatörler diyotları oluşabilecek ani ters gerilimden korumak için snubber amaçlı kullanılmış.

Diyotlarin aç kapa sırasında etraftaki radyo anfi vs gibi elemanlara RF gürültüsü oluşturmaması için snubber. Böyle bir özel durum yoksa gereksiz.

Ama smps çıkış diyotlarinda snubber şart çünkü yüksek frekanslı çok kuvvetli RF paraziti oluşturuyorlar.

Zaten anahtarlamalı regüleye (d3806) ile batmışsınız.
(Aslında hep birlikte batmışız çünkü ben böyle anahtarlamalı güç kaynaklarını pek sevmem)
Size önerim; Güç kaynağı için trafo redresör kapasitör uğraşmak yerine, neden smps kullanmıyorsunuz?
Elimde mevcut bulunan trafoyu kullanarak daha ekonomik olacağını düşündüm ama galiba pek de öyle olmayacak gibi :(
D3806 regülatörü kullanmak isteme nedenim amper ve voltajı 0,01 hassasiyetinde yapabiliyor olması ve birkaç tanıtım videosunu izledim, tercih edilen de bir regülatör, d3806 ile daha batmadım çünkü cihazı daha satın almadım :)
Sizin tavsiye regülatörünüz nedir
Bir de d3086 yı unutun. Kendinize harici bir led volt/amper göstergesi satın alın. Sonra okuyun.
Size bence XL4016 yakışır. Tabiki modifiye şart. 2 adet 10k lık pot uçlarını dişarı alın. 2şer de fine tune (isterseniz) için 1 k pot lazım. Önüne bir de 15volt 10amper smps oldu bitti.
Ben yaptım oldukça iyi. Sürekli 5amperde radyatör hafif ılık. Sanırım 9 ampere kadar verir ama fan düşünmüyorum. Kutu minik.

Ama birde xl4016 nın amperi az dersen, 20 amper verdiğini söylenen abisi varmış. Adı szbk07
Youtube da 13 amper sürekli fansız çalıştıranların videoları var.
Her iki modülün de Youtube da videoları var.
.

Dikkatinizi çekerim. Yukarıda bahsettiğim her iki modelde " Analog" olarak (pot ile) hem voltaj hemde akım kontrolü var.
《Daha iyisi yapılana kadar en iyi 2 modül bu》
Bilgilendirme için teşekkürler, XL4016 ve szbk07 regülatörleri ayrıntılı olarak inceleyeceğim

Son düzenleme:
szbk07 ve özellikle xl4016 uzun zaman inceledim.
Çünkü güç kaynağında analog volt amper kontrolü doğru olandır.
Bendeki XL4016 avuç içine tam oturan büyüklükte ve farklı olarak akım kontrolü olması çok güzel bir seçenek. Profesyonel cihazların özelliklerini karşılıyor. Ben ise 12v (voltu yükseltmeyi deneyeceğim) 8a smps (kutuya daha yüksek volt ve amperlisi boyuttan dolayı sığmadı) ile bunu tam avuç büyüklüğünde havalandırmasız metal kutuya montajlıyacağım. Minik dev ;)) İzolasyon ve ısı nasıl olacak bilemeyeceğim???

Gerçek güç kaynağı trafolu ve transistör regüleli olur bence. Çünkü gerisi anahtarlamalı ve emi yayar. Bu da bana gelmez. Onun için smps e battık dedim.

Madem çıkışta anahtarlamalı regüle kullanacaksınız. Güç kaynağınızda anahtarlamalı smps olsun.Nasıl olsa anahtarlamalı olan her cisim emi yayıyor.

SZBK07 modül incelemesi.

Günümüz mosfetleri ile daha iyisini yapılana kadar!
En ucuz ve en güçlü regüle modülü szbk07
Ayrıca, Voltaj ve akım kontrolü var.
Dikkat;Bu modüldeki 10k lık trimpotları söküp, bu akım ve voltaj kontrollerini güç kaynağı kutunuzun ön paneline alabilmek için gerekli pinleri büyüteç altında dikkatli lehimlemeniz lazım. Çünkü pinlerin hemen altında mikro SMD var ve modül plaketi üzerindeki yollar çok ince. Kolaylıkla hasar verebilirsiniz

Kanaatimce 15 amper akımı sessiz bir fan ile kaldırabilecek bir modül. Hatta uzun süreli olmayan 15A kullanımlarda fana bile gerek yok.

szbk 07 nın İnceleme videosu Türkçe alt yazılı olarak aşağıda.

Not; Testleri yapan adamın hakkını yememek lazım. Kademeli olarak her voltaj çıkışında her amperi verecek yükte test etmiş. Sınırları zorlamış ve tabiri caizse, profesyonel bir stres testi yapıp teknik sonuçları paylaşmış.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri