D3806 Güç Kaynağı Modülü Hakkında

sbirgul

Üye
Merhabalar. Uzun süredir dikkatli bir şekilde kullandığım D3806 kartım geçenlerde çıkışı şase yaparak yandı. Amatör olarak uğraştığım için ara sıra kullanıyordum diye çıkışına herhangi bir diyot bağlamamıştım. Şase yapması an en fazla 2 sn sürdü fakat bi kaç saniye sonra led ekran yavaşça parlaklığı azalmaya başladı. Hemen fişini çektim adaptörün ve ısınan bir kısım olup olmadığını kontrol ettim. Haliyle aşırı ısınan bir tane "7805 SMD Regülatör" vardı. Onu sipariş ettim değiştirdim ama sonuç aynı oldu. Yine ısındı ve sorun çözülmedi. Tabi bu arada daha az ama ısınan diğer çipler vardı. Hemen alta resmini ekliyorum.
1.jpg

Resimde görünen iki çip ve bu çip gibi iki üç tane daha aynısından sağ tarafında olanlar ısınıyor. ama aşırı değil. Tabi ısındığı için regülatör hemen çekiyorum fişten. Dİğer çiplerin de yerini görmek açısından örnek resim ekliyorum hemen.
2.jpg

Bahsettiğim regülatör ve çipler dışında ısınan parça yok. Çıkışı yaktığım belli ama ölçüm yapınca multimetre ile birbirine bağlı olduğu için bacaklar yanıltabiliyor ve smd eleman fazla olduğu için sök tak zor olacak. Bunun sebebi ne olabilir? Nereyi değiştirmem gerekir yada hatayı nasıl bulabilirim? Kartı yeniden almaya kalksam 500 ₺ üstü şu an. Ayrıca kullandığım adaptörde sıkıntı yok 12V 29A adaptör kullanıyorum ve şu an aktif kullanılabiliyor. Son olarak sormak istediğim ise; 1N4007 diyot çıkışa bağlarsam yine 6A güç çıkışı alabilir miyim farklı voltajlarda? 1000V 6A MIC Diyot da almıştım onu kullanabilir miyim? Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Fikri olan yok mu? Yada bu konuya vakıf olan birisi? Eksik yazdığım bir bilgi mi var yoksa?

genelde mosfet ve diyotlar arıza yapar. smd malzemeleri uzman değilseniz sökmeye çalışmayın. bir tamirciye gösterin.
size önerim, 12v besleme yerine 24 volt besleme takın devreniz için daha sağlıklı olur.

genelde mosfet ve diyotlar arıza yapar. smd malzemeleri uzman değilseniz sökmeye çalışmayın. bir tamirciye gösterin.
size önerim, 12v besleme yerine 24 volt besleme takın devreniz için daha sağlıklı olur.
Cevabınız ve öneriniz için teşekkür ederim fakat elimde 24V adaptör yok. Uzun süreli yük gerektirecek uygulamalar ile uğraşmadığım ve genelde maksimum 12V civarlarında çalıştığım için gerek duymamıştım açıkçası. Sanırım bayağı bir sök tak yapıp öğrenmiş olacağım ürünü.

Devre üzerinde 4 adet soğutucu ve bu sogutucuya bagli yarı iletken gorunuyor.

Bu yarı iletkenlerin adları nedir? Yazın kontrol edelim.

Muhtemelen kontrol devresinin beslemesi sorunlu gibi gorunuyor. Bunlardan biri besliyor ise sorun orada olabilir.

Öndeki ekran ve butonların olduğu karti sökün ve altındaki parçaları resimleyin. Entegrenin adından test noktası belirleyip orayı ölçelim olması gereken voltaj orada varmi yokmu?

Sonuca göre hareket edelim. Ama yukarıda yazdıklarımı mesaja eklerseniz adım adım ilerleyebiliriz.

Devre üzerinde 4 adet soğutucu ve bu sogutucuya bagli yarı iletken gorunuyor.

Bu yarı iletkenlerin adları nedir? Yazın kontrol edelim.

Muhtemelen kontrol devresinin beslemesi sorunlu gibi gorunuyor. Bunlardan biri besliyor ise sorun orada olabilir.

Öndeki ekran ve butonların olduğu karti sökün ve altındaki parçaları resimleyin. Entegrenin adından test noktası belirleyip orayı ölçelim olması gereken voltaj orada varmi yokmu?

Sonuca göre hareket edelim. Ama yukarıda yazdıklarımı mesaja eklerseniz adım adım ilerleyebiliriz.
Cevap için teşekkürler. İşim gereği şu an il dışındayım. Yılbaşında ancak geçebilirim ve o zaman detaylı resimleri eklemeye çalışayım. Ayrıca kontrol edeyim. Teşekkür ederim tekrardan.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri