Güç Kaynağı Yapımı

Merhaba arkadaşlar, çok fonksiyonlu bir güç kaynağı yapmak istiyorum. Konu ile ilgili üstatlara bazı sorularım olacak;

1) Elimde 9v 6A, 12v 6A, 13V 6A üç farklı çıkışı olan (amper değerleri farklı olabilir) bir trafo var. Bu çıkışları birleştirerek daha yüksek bir watt değeri elde edebilir miyim? Öyle bir şey yapamazsam en yüksek çıkışı kullanacağım.

2) Projemde kullanmak üzere 24v 10A lik bir ac dc dönüştürücü yapmak istiyorum. Kullanmam gereken diyot ve kondansatör değerleri ne olmalıdır. ( minimum değil, tavsiye edilen değerler)

3) Projemde D3806 voltaj regülatörünü kullanmayı düşünüyorum. Verimli olur mu, tavsiye eder misiniz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim...

1 . Sorunun cevabını vereyim uçları birleştirirsen wat yükseltmek gibi Birşey söz konusu olmaz trafonun amperi 6 amperse onün gücünü yukseltemezsin uçlar zaten sekonder sargının içinden çıkıyor

MErhaba, hayırlı olsun. Elimden geldiğince cevaplayayım.

1- Max verebileceği güç belli, bunun üzerinde alamazsınız en yüksek seçenek 13v 6A görünüyor. Bunu dc ye çevirdiğinizde 13v*1,4v=18vdc elde edersiniz ama unutmayın akımı artıramayız!

2- Bu soruda bilinmyenler çok, daha fazla açıklama yapmanız gerekiyor. Nasıl yapacaksınız sıfırdan mı, smps mi, elinizdeki yukarıdaki trafoyu mu kast ettiniz?

3- Projenizi belirtirseniz buna göre yorum yapabiliriz, D3806 nı teknik verilerine bakınca max 6A görünüyor yine. İşinize yarar görünüyor hem volt hem akım ayarı yapılabilmekte. Verim göreceli bir kavram.

Merhaba arkadaşlar, çok fonksiyonlu bir güç kaynağı yapmak istiyorum. Konu ile ilgili üstatlara bazı sorularım olacak;

1) Elimde 9v 6A, 12v 6A, 13V 6A üç farklı çıkışı olan (amper değerleri farklı olabilir) bir trafo var. Bu çıkışları birleştirerek daha yüksek bir watt değeri elde edebilir miyim? Öyle bir şey yapamazsam en yüksek çıkışı kullanacağım.

2) Projemde kullanmak üzere 24v 10A lik bir ac dc dönüştürücü yapmak istiyorum. Kullanmam gereken diyot ve kondansatör değerleri ne olmalıdır. ( minimum değil, tavsiye edilen değerler)

3) Projemde D3806 voltaj regülatörünü kullanmayı düşünüyorum. Verimli olur mu, tavsiye eder misiniz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim...
Trafo çıkışları akım değerleri aynı ise sekonder sargıları seri bağlanabilir.
9V+12V+13V=34V
Tüm sargılar 6A ise 6X34=204W
24V için elde edilebilecek max akım kapasitesi.
204/24=8.5A
Demekki o trafodan max. 8.5A alabileceksin.
Eğer 8.5A yeterli olursa 12V ve 13V çıkışları seri bağlanarak 25V AC elde edilir.
25V AC yi doğrultup 24V tam regüle 8.5A akım alabilmek mümkündür.
NOT:
Sekonder sargıları 8.5A için yeterli kesite sahip ise anlatılanlar geçerli olup, sargılar 6A max. akım için ayarlanmış ise 8.5A de sekonder sargıları ısınacaktır.

@Mr_YAMYAM Sekonder sargıları ayrıysa hemfikirim ama tek şase varsa mümkün değildir, doğrusunu konu sahibi arkadaş cevaplayacaktır.

Trafo çıkışları akım değerleri aynı ise sekonder sargıları seri bağlanabilir.
9V+12V+13V=34V
Tüm sargılar 6A ise 6X34=204W
24V için elde edilebilecek max akım kapasitesi.
204/24=8.5A
Demekki o trafodan max. 8.5A alabileceksin.
Eğer 8.5A yeterli olursa 12V ve 13V çıkışları seri bağlanarak 25V AC elde edilir.
25V AC yi doğrultup 24V tam regüle 8.5A akım alabilmek mümkündür.
NOT:
Sekonder sargıları 8.5A için yeterli kesite sahip ise anlatılanlar geçerli olup, sargılar 6A max. akım için ayarlanmış ise 8.5A de sekonder sargıları ısınacaktır.
sekonder sargıları bağımsız ise seri bağlanabilir ama sıfırları ortak ise bağlanamaz üstadım.

1 . Sorunun cevabını vereyim uçları birleştirirsen wat yükseltmek gibi Birşey söz konusu olmaz trafonun amperi 6 amperse onün gücünü yukseltemezsin uçlar zaten sekonder sargının içinden çıkıyor

1- Max verebileceği güç belli, bunun üzerinde alamazsınız en yüksek seçenek 13v 6A görünüyor. Bunu dc ye çevirdiğinizde 13v*1,4v=18vdc elde edersiniz ama unutmayın akımı artıramayız!

2- Bu soruda bilinmyenler çok, daha fazla açıklama yapmanız gerekiyor. Nasıl yapacaksınız sıfırdan mı, smps mi, elinizdeki yukarıdaki trafoyu mu kast ettiniz?

3- Projenizi belirtirseniz buna göre yorum yapabiliriz, D3806 nı teknik verilerine bakınca max 6A görünüyor yine. İşinize yarar görünüyor hem volt hem akım ayarı yapılabilmekte. Verim göreceli bir kavram.

Projede kullanmak istediğim D3806 max. 38v*6a=228 watt enerji verebiliyor. Devreyi tam performans ile kullanabilmem için beslemesinin de yeterli olması gerekli tabi. Elimdeki mevcut trafo max. performans için yeterli değil, daha sonra elime yüksek güçlü trafo geçerse revize ederim diye düşünmüştüm. Daha önce dört diyot ile basit bir ac dc çevirici yapıp dc motorda kullandım fakat zorlanmalarda aşırı ısınma ile karşılaştım. Evet sıfırdan bir ac dc dönüştürücü yapmayı düşünüyorum. 24v 10A lik bir ac akımı temiz dc akıma dönüştürmesi yeterli. İnternette yapılan projeleri incelediğimde bu çeviriciyi diyot ve kondansatör ile yapıyorlar. Fakat 24v 10A lik bir projede kullanacağım diyotun ve kondansatörün değerleri kaç olursa yeterli olur hesaplamasını bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri