DC yi AC ye çevirip bunun üzerinden voltaj ve akım üzerinde oynama yapılabilir mi?

Merkezkaç

Üye
Selamun aleyküm ustalarım.Benim aklımda bir soru vardı.Önceki konumda da belirttiğim konuya paralel olarak;

Devredeki 9V luk pil DC güç kaynağı ve trafolar da DC de çalışmayacağından devrede bu voltajı düşürüp de akımdan kazanmam mümkün değil gibi görünüyor.Peki ben bu pili bir inverter yardımıyla AC ye çevirip onun üzerinden bir trafo aracılığıyla voltajını düşürüp akımını arttırabilir miyim? (Devrede ilaveten bir güç kaynağı kullanılmadan)

Dipnot: Normalde 9V luk piller 200 mA akım sağlıyor ama bendeki pilde 50mA değerinden bile düşük bir amper mevcut.Devrede istenen çıkış amperi 600 mA olması isteniyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
(almak istediğin) 600 / 50 (elinde olan) = 12 tane olursa bile olmaz kayıpları saymıyorsun. hiç bir şey yoktan var edilemez, azdan çok olmaz. bak şimdi elektroşok aleti 18650 (yaklaşık 4 volt) ile 4000 volt enerji veriyor ama tersini yapamıyorsun.

Ustam voltajı düşürüp de amperden kazanmak için bahsettiğim devreyi kurup da (Dc-inverterAc-trafo) voltajdan ne kadar feragat etsem de 600 mA değerine ulaşamaz mıyım? Yani düzgün yapılandırılmış bir trafo bu işi göremez mi? (Bu işlerde pek tecrübeli değilim zaten sorulardan da anlaşılmıştır)

Ustam devredeki güç kaynağının gücü (P,W) sabit kalmak koşuluyla denkleme göre(P=I.V) de voltaj düşecekse amperin artması gerekiyor.Ama dönüşümlerdeki istenmeyen güç kayıpları(ısınma olsa gerek) sistemde benim istediğim türden bir dönüşümün gerçekleşmesini engelliyor.Hadi diyelim 50 mA i 600 e değil de 100 mA e yine aynı devre yardımıyla bir trafo kullanarak çıkarmaya çalışsak yine de işe yaramayacak.Doğru mu anladım? Bunun olmamasının sebebi dönüşümde gerçekleşen kayıplar mı yoksa yeterince acemi olan bendeniz mi trafonun değerler arasında yaptığı dönüşüm olayını yanlış anlamışım?(voltajı düşürüp akımı yükseltmek,nitekim tellerde taşınan elektrikte de bunun tam tersi akım düşürülüp voltaj arttırılıyor taşınma işleminin kolaylaşması için)
*Bu kadar soru ile rahatsız ediyorsam kusura bakmayın*

Ustam devredeki güç kaynağının gücü (P,W) sabit kalmak koşuluyla denkleme göre(P=I.V) de voltaj düşecekse amperin artması gerekiyor.Ama dönüşümlerdeki istenmeyen güç kayıpları(ısınma olsa gerek) sistemde benim istediğim türden bir dönüşümün gerçekleşmesini engelliyor.Hadi diyelim 50 mA i 600 e değil de 100 mA e yine aynı devre yardımıyla bir trafo kullanarak çıkarmaya çalışsak yine de işe yaramayacak.Doğru mu anladım? Bunun olmamasının sebebi dönüşümde gerçekleşen kayıplar mı yoksa yeterince acemi olan bendeniz mi trafonun değerler arasında yaptığı dönüşüm olayını yanlış anlamışım?(voltajı düşürüp akımı yükseltmek,nitekim tellerde taşınan elektrikte de bunun tam tersi akım düşürülüp voltaj arttırılıyor taşınma işleminin kolaylaşması için)
*Bu kadar soru ile rahatsız ediyorsam kusura bakmayın*

Su an fikir olarak doğru yoldasınız. Güç her zaman sabit ise siz gerilimi dusururseniz akım ideal koşullarda yükselir.

Örnek verirsem

Elimizde 24 volt 10 amper kaynağımız var. Ama bize 12 volt lazim. Bunu ideal koşullarda 12 volta çevirdiğimiz de 12 volt 20 amper elde ederiz. ( verimi %100 kabul ettik )

Sizin ornekte zaten zayıf bir pil kullanıyorsunuz bundan verebileceği akımın çok üzerinde guc çekmek istiyorsunuz.

Ne yapmak istediğinizi bize söyleyin sizi en makul yönteme yöneltilmiş. Size ne lazim?

Ustam bu pilden daha fazla akım değeri elde etmek istiyorum amacım bu.Evet pile göre 600 mA fazla.Pekala biz de ulaşmak istediğimiz amperi 200 mA olarak belirlesek hesabı buna göre yapsak buna ulaşabilmenin imkanı var mıdır? Varsa aşamaları nasıl olacaktır? Trafo aracılığıyla olacak ise önce bu DC yi bir inverter yardımı ile AC ye mi çevirmek gerekecektir?

(almak istediğin) 600 / 50 (elinde olan) = 12 tane olursa bile olmaz kayıpları saymıyorsun. hiç bir şey yoktan var edilemez, azdan çok olmaz. bak şimdi elektroşok aleti 18650 (yaklaşık 4 volt) ile 4000 volt enerji veriyor ama tersini yapamıyorsun.
Hocam arkadaşın sorusunun çaresi basit aslında 9volt piller ortalama 400-600 mah arkadaşınki 50 mah çıkış veriyor pil değiştirilmeli yoksa pili 9voltan 0.75 volta düşürse ve bunun tamamı ampere gitse 600 mah yakalıyor ama bu sefer gerilim kalmadı keşke arkadaş bu kadar kafa yormaktansa yeni bir pil alsa ac trafodur falan daha masraflı
Ustam bu pilden daha fazla akım değeri elde etmek istiyorum amacım bu.Evet pile göre 600 mA fazla.Pekala biz de ulaşmak istediğimiz amperi 200 mA olarak belirlesek hesabı buna göre yapsak buna ulaşabilmenin imkanı var mıdır? Varsa aşamaları nasıl olacaktır? Trafo aracılığıyla olacak ise önce bu DC yi bir inverter yardımı ile AC ye mi çevirmek gerekecektir?
Reis 9 volt 50 mah pili kayıpsız çevirsen 2.2 volta düşüyor kayıpsız hali üstelik ayrıca 9 volt sağlıklı bir pil 400-600 arası vermeli reis yani sen 0 kayıpsız yapsan devreyi çalışırsan bile pilin ömrü düşük görünüyor yeni bir pil almak hem sana hem parana hemde zamanına faydalı olacak gibi duruyor ha ben standart piller hakkında konuşuyorum elinde harbi 0 olmasına rağmen 9volt 50mahlık değerlere sahip pil var ise boş yaptım kusura bakma

Ekli dosyalar

• IMG_20220203_041442.jpg
    IMG_20220203_041442.jpg
    62.1 KB · Görüntüleme: 25
Hocam çok iç açıcı bir cevap oldu gerçekten.Yani bu pilin 50 mA kabul etmek bir varsayımdı benim için.Ben mekanik ampermetre kullanıyorum ve bu pil için ibrede nerdeyse oynama olmuyordu.En son bende bu aldığım pilin deşarj olmuş olabileceğini düşünüyordum.Şema için de ayriyeten teşekkür ederim.

Bu pili inverter yardımıyla AC ye çevirip de bir trafo üzerinden devredeki gerilimi düşürüp akımı arttırma fikrime gelince uygulama amaçlı değil de sadece bunun mümkünatını soruyordum.

1-Yani şunu desem elimde 9V 600 mA enerji sağlayan DC bir pil var ve ben bunu kayıpları da göze alarak bir inverter aracılığı ile AC ye çevirip bu AC'yi bir trafo yardımı ile voltajını düşürüp amperini 800-900 mA e çıkarabilir miyim?

2-Veyahut bu amperi yükseltmenin(voltajdan feragat edilerek) bu tip bir metod dışında bir yolu var mıdır?

3-Bu tür bir işlem teoride ve pratikte mümkün olur mu? (Bu işin hesap kısmı ile ilgili pek bir bilgim yok.)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri