Faz-toprak değeri faz-nötr den daha büyük?

arkadaşlar bişi sormak istiorum faz nötr hat ile faz toprak arasındaki fark nedir??

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaslar hiç bir zaman saglıklı bir tesiste faz notr voltajı faz topraktan dusuk olamaz neden?

gordugunuz uzere faz notr arasında olçulen gerilim tek dirençten faz toprak arasında olçulen gerilim ise 2 direnç uzerinden geçerek gerilimi okumaktayız olakı tam tersi ise işletme topraklamsında bir çurume veya kabloda kopukluk gibi bir durum mevcuttur

arkadaşlar şu değerler hakkında değerli yorumlarınızı bekliyorum

Şebeke panosundan alınan ölçüm
faz - nötr arası : 220,9
faz - toprak arası : 222
toprak- nötr arası : 15,3 volt

ups pirizinden ölçümü
faz-nötr :220,9
faz- toprak :227
nötr- toprak :14 volt

Nötr ile toprağın yer değiştirmiş olma ihtimali var mı? Bir de imkanınız varsa nötr ile diğer fazlarıda ölçebilir misiniz?

hayır yok ölçümlerim okul genelinde aynı diğer fazlarlada aynı
galiba her panayo ayrı ayrı bahçeden topraklama çekmem gerekiyor

Hayır ölçümlerin doğruysa toprak hattında sorun yok gibi görünüyor. Nötr ü etkileyen bir problem var bence.

yani benim toprak-nötr arası 15 v tu gösteriyor bu iyimi
benim bildiğim 1-2 v geçmemesi lazım diye biliyorum

yani benim toprak-nötr arası 15 v tu gösteriyor bu iyimi
benim bildiğim 1-2 v geçmemesi lazım diye biliyorum

Hayır tabiki iyi değil. Bir sorununuz var. Düzeltmenizde gerekir. Ama yaptığınız ölçümlere bakınca toprak hattınızda sorun yok gibi görünüyor. Bu 15V un başka bir sebebi vardır. O sebebi bulup çözün diyorum ben. Mesela yükler dengesiz ise faz kayması sebebiyle nötrde gerilim oluşabilir.

ozaman ben fazların amperaj ölçümlerini yapayım ozaman dengesizlik varmı yokmu belli olur heralde

Evet bir ölçün bakalım. Bir de daha önce de sormuştum ama mümkünse bütün fazlarla nötr ve toprağı tek tek ölçerseniz (gerilim) iyi olur

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri