Faz-toprak değeri faz-nötr den daha büyük?

revenger11

Üye
Arkadaşlar, bugun multimetre ile (tt technic vc9208) prizde ölçüm yaptım, faz-nötr arası 228 çıkarken (multimetrenin 750lik değerinde ölçüyorum) faz-toprak arası 229 çıktı. Tam tersi olması gerekmezmiydi?

birde normalde 220 olması gerekirken 228 biraz fazla geldi bana , 750lik ölçüm değerinin sapmasına bağlayabilirmiyiz bu farkı? (750v ta yüzde 1.2+5 doğruluk oranı var yazıyor)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hayır yaratmaz. İyi bir topraklaman var demekki.

uzman arkadaşımın dediği gib , eğer toprak - nötr hattı arası kısadevre felan yoksa, topraklaman gayet iyi demektir

@orge, uzmansel

yanıtlarınız için çok teşekkürler, acemi olduğum için soruyorum, toprak-nötr arası kısa devre olup olmadığını (sıfırlama deniyor sanırım) basitçe anlayabileceğim bir yol varmı?

elimde sadece bir multimetre var.

@orge, uzmansel

yanıtlarınız için çok teşekkürler, acemi olduğum için soruyorum, toprak-nötr arası kısa devre olup olmadığını (sıfırlama deniyor sanırım) basitçe anlayabileceğim bir yol varmı?

elimde sadece bir multimetre var.

Evet nötr ile toprak arasını ölçtüğünüzde azda olsa bir voltaj okumanız gerekli. Eğer 1 ile 10 V arası bir gerilim yok ise yani 0 ise sıfırlama vardır veya toprak hattı ile nötr hattı birbirine bağlıdır.

tüm sigortaları indirip ölçü aleti direnç kademesindeyken toprakla nötr arasını ölçebilirsiniz.
çok yüksek bir değer okursanız hatta sonsuz gibi bir değer arada kaçak yok demektir

@uzmansel,

1.6v gibi bir değer çıkıyor bu durumda sorun yok sanırım :) teşekkürler

@orge,

dediğinizede bakacağım teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular