Fırın devreye girince Kaçak akım sigortası atıyor

Merhaba

siemens fırınım var. Bu fırında Saat ayarı yapılmadan rezistan kontrol düğmesine akım gitmiyor.Resim üzerinde anlatmay çalıştım.

Saat ayarı yapılmadan rezistans devereye girmiyor ısıtma başlamıyor.
Saat ayarı tuşuna bastıktan sonra rezistans devreye alındığında KAR atıyor. Sadece KAR atıyor. sigorta atmıyor.
Başka prizde başka sigortaya bağlı olan da denediğimde de durum aynı yine atıyor.
Gövdesine dokununca biraz kaçak akım hissediyorum.

Yardım ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

DDYoN6.jpg

GDmbL2.jpg

3z62yA.jpg

VD924n.jpg

Merhaba

siemens fırınım var. Bu fırında Saat ayarı yapılmadan rezistan kontrol düğmesine akım gitmiyor.Resim üzerinde anlatmay çalıştım.

Saat ayarı yapılmadan rezistans devereye girmiyor ısıtma başlamıyor.
Saat ayarı tuşuna bastıktan sonra rezistans devreye alındığında KAR atıyor. Sadece KAR atıyor. sigorta atmıyor.
Başka prizde başka sigortaya bağlı olan da denediğimde de durum aynı yine atıyor.
Gövdesine dokununca biraz kaçak akım hissediyorum.

Yardım ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

DDYoN6.jpg

GDmbL2.jpg

3z62yA.jpg

VD924n.jpg
sarı ile yuvarlak içine alınmış soketleri çıkarıp tekrar dene KAR atmassa çember rezistansı değiştiriniz.

Ekli dosyalar

• upload_2018-8-1_15-31-18.png
    upload_2018-8-1_15-31-18.png
    3.6 MB · Görüntüleme: 392
Merhaba cevaplariniz ve ilginiz icin tesekkur ederim.

Dediginiz gibi rezistans soketlerininsira ile sokup deneme yaptim. Sira ile cakisrirdigimda firin sorunsuz calisti. Alt rezistansi sokerken farkettim yerinden oynamis ve arka kapaga degmekteydi. Yeniden monte ettim sirayla denedim ve firin calisti. Sanirim alt rezistansdan govdeye kacak yada temas olustu. 30 dk calistirdik KAR atmadan calisti. Takip edecegim bakalim

İyi gunler

iyi günler,
arçelik mf44 model midi bir fırınımız vardı yaklaşık olarak 2*2.5 yıl çalıştıktan sonra alt kısmı hiç ısıtmamaya başalmıştı, bende servise vereyim değiştirsinler dedim cunku rezistans sorunu gibi.. serviste sağolsunlar 180tl para istediler, araştırdım rezsitansın fiyatları zaten 20tl nesine bu kadar çok istiyorlar derken kendi aldım taktım sıkıntısız taktım lakin bu seferde fırını çalıştırır çalıştırmaz K.A.R atmaya başladı, tüm kabloları kontrol ettim sıkıntı yok , kasayı acıp denedım gene atıyor röle , taktıgım rezistansı söktüm öyle denedim gene K.A.R atıyor.. sebebini bulamadım fırının kenarında iki pinli gözdeye bağlı olan ekte resimde görünen malzemenin kablosunu söktüğümde K.A.R atmıyor... sorun bu malzeme kaynaklımıdır yoksa sizin önerileriniz nedir ? bu malzemeye netten baktım Thermal Switch olarak geçiyor....

Ekli dosyalar

• tswtch1.JPG
    tswtch1.JPG
    28.9 KB · Görüntüleme: 178
  • mf44.JPG
    mf44.JPG
    21 KB · Görüntüleme: 111
iyi günler,
arçelik mf44 model midi bir fırınımız vardı yaklaşık olarak 2*2.5 yıl çalıştıktan sonra alt kısmı hiç ısıtmamaya başalmıştı, bende servise vereyim değiştirsinler dedim cunku rezistans sorunu gibi.. serviste sağolsunlar 180tl para istediler, araştırdım rezsitansın fiyatları zaten 20tl nesine bu kadar çok istiyorlar derken kendi aldım taktım sıkıntısız taktım lakin bu seferde fırını çalıştırır çalıştırmaz K.A.R atmaya başladı, tüm kabloları kontrol ettim sıkıntı yok , kasayı acıp denedım gene atıyor röle , taktıgım rezistansı söktüm öyle denedim gene K.A.R atıyor.. sebebini bulamadım fırının kenarında iki pinli gözdeye bağlı olan ekte resimde görünen malzemenin kablosunu söktüğümde K.A.R atmıyor... sorun bu malzeme kaynaklımıdır yoksa sizin önerileriniz nedir ? bu malzemeye netten baktım Thermal Switch olarak geçiyor....
bu parçaya bağlı rezistans arızalıdır.rezistansın her 2 uçlarını da boşa çıkarıp deneyin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri