Kaçak Akım rölesi atıyor

Akran

Üye
Ankara da 8 Ay önce aldığım sıfır ev kaçak akım rölesi (KAR )atmaya başladı yatak odasının bağlı olduğu sigorta artırıyor orada 3 priz üç lamba var prizlere bise tekili değil, priz ,anahtarları kontrol ettirdim kabloları bosa çıkardım gene atıyor. KAR markası ABB 30 ma 25A. Mutahitin elektrikçisi geldiği zaman atmıyor özellikle yagmurlu hava sonrasi . Ancak bi kış geçirdim bise yoktu, Başka bi elektrikçi geldi yapamadı sadece KAR I pasif etti yatak odası için. Evet kaçak akım var ama nasıl bulacaz tesisatı mı yenilemeniz mı gerekecek bitmiş inşaatta yeniden kablo çekilir mi ki oda masraflı ve zahmetli olmaz mı. Düşüne düşüne başka işlerime konsantre olamıyorum. Elektrikçi çağırdım onlarda para için geliyo doğru dürüst bise yapmiyo...
Ankara da 8 Ay önce aldığım sıfır ev kaçak akım rölesi (KAR )atmaya başladı yatak odasının bağlı olduğu sigorta artırıyor orada 3 priz üç lamba var prizlere bise tekili değil, priz ,anahtarları kontrol ettirdim kabloları bosa çıkardım gene atıyor. KAR markası ABB 30 ma 25A. Mutahitin elektrikçisi geldiği zaman atmıyor özellikle yagmurlu hava sonrasi . Ancak bi kış geçirdim bise yoktu, Başka bi elektrikçi geldi yapamadı sadece KAR I pasif etti yatak odası için. Evet kaçak akım var ama nasıl bulacaz tesisatı mı yenilemeniz mı gerekecek bitmiş inşaatta yeniden kablo çekilir mi ki oda masraflı ve zahmetli olmaz mı. Düşüne düşüne başka işlerime konsantre olamıyorum. Elektrikçi çağırdım onlarda para için geliyo doğru dürüst bise yapmiyo...
Cvp yok mu

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Cvp yok mu
Sonuçta elektrikçi çağırmışsiniz gelen usta gerekli kontrolleri yapmıştır diye düşünüyorum..
Kakr rolesini komple mi iptal etti gelen usta?sadece yatak odası linyesini kaçak akımdan bağımsız çalıştırabilir madem kullanmiyorsunuz prizleri bu şekilde çözüm olabilir belki

Komple değil sadece yatak odası linyesi ni direk verdi KAR i pasif etti, evet bir süre öyle kullandım ama ebv banyosu var orda lamba var onu kullanıyoruz normal aydınlatma var, çocuklar var endişe ettim.

Komple değil sadece yatak odası linyesi ni direk verdi KAR i pasif etti, evet bir süre öyle kullandım ama ebv banyosu var orda lamba var onu kullanıyoruz normal aydınlatma var, çocuklar var endişe ettim.
Peki bu şekilde kesin çözüm oldu mu?
Yani yatak odası linyesi Kakr rolesinden ayrı çalışınca problem çözüldü mü?
Eğer cozulduyse o linyedeki bütün buatlarin prizlerin detaylı kontrolünün yapılması gerekir sırayla..bunun için de gelen elektrikçi Belki akşama kadar arıza arayacak..şimdi adam oraya gelip 6-7 saat heryeri sırayla sokup kontrol etse yine de bulamasa sorunu 300-400 TL istese çıkarıp verecek misiniz?

Peki bu şekilde kesin çözüm oldu mu?
Yani yatak odası linyesi Kakr rolesinden ayrı çalışınca problem çözüldü mü?
Eğer cozulduyse o linyedeki bütün buatlarin prizlerin detaylı kontrolünün yapılması gerekir sırayla..bunun için de gelen elektrikçi Belki akşama kadar arıza arayacak..şimdi adam oraya gelip 6-7 saat heryeri sırayla sokup kontrol etse yine de bulamasa sorunu 300-400 TL istese çıkarıp verecek misiniz?
Yatak odası linyesi ayri çalışınca kar atmıyor, ama yatak odası elektriği de güvensiz olmuş olmuyor mu, onun yaptığı bağlantıyı iptal edip eski haline getirdim.Referanslı bu usta tek tek prizleri anahtari kontrol etti buat i bulamadı sorunu çözemedi ama 150 Tl istedi 120 verdim, yani bikere daha sorun çözülmeden para vermekte istemem . Mutahitin elektrik ustası gelince ne hikmetse atmıyor 2 3 defa oldu. Yagmurlu havada gelmeli.
Sadece yagmur olmayan havaları bekleyeceğim o zaman, tekrar linye'yi açacağım şimdi o linye'yi açmaya kalkınca hemen KAR atıyor. Bütün elektrik gidiyor onun için su aralar yatak odası elektriksiz idare edeceğiz,
Şimdilik havaların kurumasını bekleyip o linyeyi tekrar açmaya calisacagim. Şimdi açınca KAR hemen atıyor.

Son düzenleme:
Panonuzdaki kakr sayısını arttırmanızı öneririm. Örneğin panoda 9 linye varsa 3 erli olacak şekilde 3 adet 2 kutuplu kakr taktırın. Linyelerdeki doğal kaçaklardan dolayı kakr atıyor olabilir. Yahut gerçekten banyonun linye hattında sıkıntı var. Kakr lar ayrıldıktan sonra banyo yine atıyorsa o zaman banyoda kesinlikle sorun var diyebilirsiniz. Kakr ların bilindik marka ve A tipi olmasına dikkat edin.

İletiyi yazdıktan sonra iletinizi düzenlemişsiniz. Son yazdığınıza istinaden banyo linyesinde kesinlikle sorun olduğu aşikar. Belki prizlerin içine su sızıyordur, kontrol edilmesi şart.

Panonuzdaki kakr sayısını arttırmanızı öneririm. Örneğin panoda 9 linye varsa 3 erli olacak şekilde 3 adet 2 kutuplu kakr taktırın. Linyelerdeki doğal kaçaklardan dolayı kakr atıyor olabilir. Yahut gerçekten banyonun linye hattında sıkıntı var. Kakr lar ayrıldıktan sonra banyo yine atıyorsa o zaman banyoda kesinlikle sorun var diyebilirsiniz. Kakr ların bilindik marka ve A tipi olmasına dikkat edin.
Bir daireye 3 adet role çok lüks kacar..burası ev işyeri değil..zaten sorun yatak odasında sigortayı kaldırınca atıyor diyor..evde sürekli çalışan buzdolabı haricinde cihaz yok..bu nedenle doğal kaçak ihtimali yok..olsa bile rölenin atmasını etkilemez..

Bir daireye 3 adet role çok lüks kacar..burası ev işyeri değil..zaten sorun yatak odasında sigortayı kaldırınca atıyor diyor..evde sürekli çalışan buzdolabı haricinde cihaz yok..bu nedenle doğal kaçak ihtimali yok..olsa bile rölenin atmasını etkilemez..
Can güvenliğinin lüksü olmaz. 1 adet 4 kutup almak yerine 3 adet 2 kutup alınsa en fazla aralarında 150 TL fark olur. İş yerindeki can da evdeki patlıcan mı? İletimin sonunu okumadan alıntı yapıp cevap vermişsin. Çamaşır ve bulaşık makinalarının girişlerinde filtreler var ve fişleri sürekli takılı. Bunlardan kaynaklı kaç mA doğal kaçak oluşuyor bir fikrin var mı?

Son düzenleme:
Yani evde fişi takılı buzdolabının dışında, ocak elektrikli, Mikrodalga ankastre fırın ancak bunlar mutfakta. Modem var oda salonda,Benim problem yatak odası kaynaklı ebeveyn banyosundaki priz kapaklı su almıyor onuda asma tavanı da kontrol ettirdim. Yani sigorta kutusundan oda buat ina giden kablolar siva içinde neden durup dururken insaat 'tan aylar sonra problem oluştursun ki usta problemi böyle soyledi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri