Kaçak Akım rölesi atıyor

Benim KAKR. ABB marka a tipi mı bilmiyorum. Basic M yazıyor ..3 er tane tek fazlı olacak öyle mi? Resmini gönderdim onun solundaki ne onu da bilmiyorum.. Bu arada bu ev daha yeni sigorta kutusu nün görüntüsü bile berbat kablolar birbirine girmiş üstlerine satılmış. Işını hakkıyla yapana parası sonuna kadar helal olsun.
Yeriniz neresi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Muteahiti tekrar aradım. sonuçta yeni bina garantisi devam etmiyor mu? Pek umutlu değilim ondan ama duruma gore bakacağım, Şimdilik yatak odası elektriğini kullanmıyorum, yeni fikirler ve cevaplar güzel , ancak ikili tartışmaya gerek yok arkadaşlar, herkesin maddi durumu, bir işten beklentisi farklı olabilir.

Muteahiti tekrar aradım. sonuçta yeni bina garantisi devam etmiyor mu? O çözüm bulmalı . Şimdilik yatak odası elektriğini kullanmıyorum, cevaplar için teşekkürker ancak ikili tartışmaya gerek yok arkadaşlar, herkesin maddi durumu, bir işten beklentisi farklı olabilir.
En iyisini yapmışsınız. Müteahhitinizin işini savsaklayan tiplerden olduğunu sanmıyorum. Ucuza kaçmak için dairenize x marka kakr, sigorta taktırabilirdi ama parayı kıymış Abb taktırmış. Sizin işinizi de çözecektir diye düşünüyorum.

siğorta kutusunun net çekim fotosunu yayınlamanız . ( tüm siğortalar ve kaçak akım rölesini )
ve atan siğortayı belirtmeniz .

linye'yi açmaya kalkınca hemen KAR atıyor.
bu durum hali arıza bulma için bir nimet .
ya kaçak akım koruma rölesi attıktan sonra tutsa ( daha zor !!! )

Tüm cihazları test edilmesi .
Buattan faz sökülüp tek tek deneme ile .

Son düzenleme:
Sigorta kutusu, müteahit malzemeden sakınmamış ama işçilikte öyle mi?

Ekli dosyalar

• 20210614_094942.jpg
    20210614_094942.jpg
    295 KB · Görüntüleme: 42
Normalde linyelerin hepsi ABB idi 6tane idi ilk gelen usta amperini artır yeni sigorta tak dedi bende 25 Ma iki tane daha ekledim. 25 ma lik olan gene KAKR i attırdı, sonra diğer odalarda mahrum kalmayayım diye attıran tek kabloyu çıkardım en soldaki linye (diğerlerini degisince boşa çıkan c10 olanı) ekledim bi kaç gün çalıştı yağmur yağınca tekrar attırdı. Şu an inik olduğu icin evde yatak odası hariç elektrik var, onu kaldırmaya çalışınca hemen KAKR atıyor. 3 tane usta geldi her gelen önceki gelen ustayı kötüleyip sorunu çözemedi 🙂
Markalar kaliteli aynen.ama işçilik berbat..panoya sonradan ilave birşeyler yapılmış sanırım..yer neresi istanbuldaysaniz gelip bakalım..arızayı cozersem 400 lirani alırım..:)
Istanbulda degilim

Ekli dosyalar

• 20210614_094942.jpg
    20210614_094942.jpg
    295 KB · Görüntüleme: 12
Sigorta kutusu, müteahit malzemeden sakınmamış ama işçilikte öyle mi?
Evet işçilik kötü ama bunda müteahhitin çok fazla suçu yok. Benim evimde aynı şekilde malesef. Adam en kaliteli malzemeleri almış vermiş ustaların eline ama güzelim malzemeler iş bilmeyen ustaların elinde mahvolmuş.
Ben arızanın buat veya prizlerin içerisine bir şekilde bir yerlerden su sızmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Sadece yağmur yağdığında oluyor üstelik kakr hiç tutmuyor...Yoğun yağmurlarda 5.kattan 1.katın tavanına inebilen suya şahit olmuşluğum var. Anten borularından vs. bir şekilde evinize su iniyor olmalı diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hocam sigortayı attıran linye ilk olarak hangi buata gidiyor onu tespit etmeniz gerekli..o buati bulduktan sonra buat bağlantılarıni ayırıp tekrar sigortayı kaldıracaksiniz..he baktınız oraya kadar linye sağlam geliyor sigorta atmıyor ondan sonra sırayla sortileri faz notr toprak birer birer bağlayacaksiniz.her bagladiginiz sortiden sonra tekrar sigortayı kaldirip bu şekilde sırayla gideceksiniz.arıza bu şekilde bulunur baştan sona doğru sabırla gidilecek..
direk sigorta attigi için faz-notr biyerde direk şase yapıyor birbirine değiyor..gelen usta buati bulamadı dediniz..siz oranin tesisatını yapan ustayla yola devam edin..o neyi nereye koyduğunu bilir

Son düzenleme:
Normalde linyelerin hepsi ABB idi 6tane idi ilk gelen usta amperini artır yeni sigorta tak dedi bende 25 Ma iki tane daha ekledim. 25 ma lik olan gene KAKR i attırdı, sonra diğer odalarda mahrum kalmayayım diye attıran tek kabloyu çıkardım en soldaki linye (diğerlerini degisince boşa çıkan c10 olanı) ekledim bi kaç gün çalıştı yağmur yağınca tekrar attırdı. Şu an inik olduğu icin evde yatak odası hariç elektrik var, onu kaldırmaya çalışınca hemen KAKR atıyor. 3 tane usta geldi her gelen önceki gelen ustayı kötüleyip sorunu çözemedi 🙂

Istanbulda degilim

Allah huzur ve mutlulukla oturmayı nasip etsin inşallah. Eviniz hayırlı uğurlu olsun..

Bu kadar çok kabloya çok az siğorta takılmış ve c tipi b tipi olması gerekir .
atan siğortaya ait kablo takip edilerek buattından kabloları ayırıp sonuca ulaşılması .
bu ip ucu sayarsak yağmur yağınca tekrar attırdı.
büyük ihtimalle yatak odası balkondan olabilir .

diğer : tesisat düzenlemesi gerekir .

Kolay gelsin sağlıcakla kalın .

örnek diyelim .

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri