Kaçak Akım Rölesi atıyor

Akran

Üye
Ankara da 8 Ay önce aldığım sıfır evde su ana kadar atmayan kaçak akım rölesi (KAR) atıyor ABB marka 30MA 25 a , sadece yatak odasını besleyen sigorta çalıştığında atıyor özellikle yagmurlu havalarda, ancak bir kış geçirdim problem yoktu . Yatak odasında biri ebeveyn banyosunda olmak üzere 3 priz var 3 ünü de kullanmıyoruz iki aktif lamba var birde ebv banyosunda asma tavan lamba . Ama hiç birinde problem yok su alma yok tek tek prizleri ve anahtarları sokup bütün kabloları ayırdik gene atıyor. Mutahitin elektrikçisi bir kac kez geldi o geldiginde atmadı ama yağmur yağınca atıyor. Başka ustalarda çözemedi basit öneriler var, yok sigortaları değiş yok KAR i değiş, en son biri 120 lira aldı o sigorta için KAR i pasif etti.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
KAÇAK AKIM RÖLESİ ATTI SORUN NEREDE?
Bu durumda aşağıda sayacağımız işlem basamakları ile sorunun nereden kaynaklandığını bulacaksınız.
1. Kaçak akım rölesi attı
2. Açmaya çalışıyoruz açılmıyor.
3. Tüm sigortaları kapatın.
4. Kaçak akım rölesini açmaya çalışın.
Burada yol 2 ye ayrılıyor kaçak akım rölesinin açılması ve açılmaması durumu;

1.KAÇAK AKIM RÖLESİ AÇILIYORSA;
Faz iletkeninde kaçak var. Sırayla sigortalar açılmaya çalışılır. Kaçak akım rölesi hangi sigorta açıldığında atmışsa sorunun kaynağı orada aranmalıdır. İlgili sigortanın tüm çıkış yaptığı prizleri bulun. (Diğer tüm sigortalar açıkken enerjisiz kalan prizler bu sigortaya bağlıdır) Bu sigortanın çıkışı olan priz veya başka bir direkt bağlı alıcıyı bulduğunuzda priz ise prize bağlı tüm alıcıları çıkarın direkt bağlı şofben aspiratör gibi bir alıcı ise onu da ayırın sonrasında tekrar aynı sigortayı kaldırmayı deneyiniz. Sigorta açıldığında KAKR atmıyorsa sorun alıcılardan birindedir. Hala atıyorsa sorun sigortadan prize kadar olan tesisattadır.

2.KAÇAK AKIM RÖLESİ AÇILMIYORSA;
Nötr de kaçak var. Tüm Nötr’ler ana nötr iletkeninden ayrılır. (bu işleme başlamadan önce prizlere bağlı tüm cihazların fişini çekin ve tüm lambaları kapatın) İç tesisattan gelen tüm nötr kablolarını sırayla ana nötr’e değdirin. Birisinde kaçak akım rölesi atacaktır. Bu atan nötr iletkeninin hangi prize veya direkt bağlı alıcı (şofben , termosifon vb.) da olabilir bulunuz.

Bu durumda aşağıda sayacağımız işlem basamakları ile sorunun nereden kaynaklandığını bulacaksınız.

Faz iletkeninde kaçak var. Sırayla sigortalar açılmaya çalışılır. Kaçak akım rölesi hangi sigorta açıldığında atmışsa sorunun kaynağı orada aranmalıdır. İlgili sigortanın tüm çıkış yaptığı prizleri bulun. (Diğer tüm sigortalar açıkken enerjisiz kalan prizler bu sigortaya bağlıdır) Bu sigortanın çıkışı olan priz veya başka bir direkt bağlı alıcıyı bulduğunuzda priz ise prize bağlı tüm alıcıları çıkarın direkt bağlı şofben aspiratör gibi bir alıcı ise onu da ayırın sonrasında tekrar aynı sigortayı kaldırmayı deneyiniz. Sigorta açıldığında KAKR atmıyorsa sorun alıcılardan birindedir. Hala atıyorsa sorun sigortadan prize kadar olan tesisattadır.

Nötr de kaçak var. Tüm Nötr’ler ana nötr iletkeninden ayrılır. (bu işleme başlamadan önce prizlere bağlı tüm cihazların fişini çekin ve tüm lambaları kapatın) İç tesisattan gelen tüm nötr kablolarını sırayla ana nötr’e değdirin. Birisinde kaçak akım rölesi atacaktır. Bu atan nötr iletkeninin hangi prize veya direkt bağlı alıcı (şofben , termosifon vb.) da olabilir bulunuz.
Hepsini yaptım. 1. Maddede belirttiğiniz gibi yatak odasının bağlı bulunduğu linye sigortası artırıyor. Sigortadan buata veya buattan priz yada aydınlatmaya giden hat ile alakalı . Sorun burada ama çözüm yok.

Hepsini yaptım. 1. Maddede belirttiğiniz gibi yatak odasının bağlı bulunduğu linye sigortası artırıyor. Sigortadan buata veya buattan priz yada aydınlatmaya giden hat ile alakalı . Sorun burada ama çözüm yok.
Bu işten anlıyorsan sigortadan gelen linye hattını kes dışardan başka bir kablo ile güvenliğine dikkat ederek yatak odasını besle testini yap atıp atmama durumumun ya da direkt hattı sökerek yeni kabloyla değiştir (linye haricinde aydınlatma ya da priz sortilerinde de sıkıntı olabilir ayni mantıkla iptal et kullanman gerekiyorsa dışardan geçici çekip kullan).Kolay gelsin.

Bu işten anlıyorsan sigortadan gelen linye hattını kes dışardan başka bir kablo ile güvenliğine dikkat ederek yatak odasını besle testini yap atıp atmama durumumun ya da direkt hattı sökerek yeni kabloyla değiştir (linye haricinde aydınlatma ya da priz sortilerinde de sıkıntı olabilir ayni mantıkla iptal et kullanman gerekiyorsa dışardan geçici çekip kullan).Kolay gelsin.

Bugün baya uğraştım kayınbirader ile. Sigortadan gelen yatak odası linye hattını iptal ettim. Evde bulduğum bütün buatları buldum, yatak odasındaki buati da buldum kablolari ayırdıktan sonra tek tek denedim her seferinde kaçak akım rölesi attı. Yatak odası daki 3 buat vardı 3unu de söktüm kabloları ayırdım kakr yine atti. Şu an o linye sigortayı indirdim oranin elektriğini kullanmıyorum...elektrikcilerin de yapacağını zannetmiyorum.
Bugün baya uğraştım kayınbirader ile. Sigortadan gelen yatak odası linye hattını iptal ettim. Evde bulduğum bütün buatları buldum, yatak odasındaki buati da buldum kablolari ayırdıktan sonra tek tek denedim her seferinde kaçak akım rölesi attı. Yatak odası daki 3 buat vardı 3unu de söktüm kabloları ayırdım kakr yine atti. Şu an o linye sigortayı indirdim oranin elektriğini kullanmıyorum...elektrikcilerin de yapacağını zannetmiyorum.
Duvar kağıdı altındaki buatları söktügum ve ortalığı kirlettiğim için hanımla papaz olduk

Aynı sorun, müstakil yazlık evde var. KAR kararsız bir şekilde açıyor. Tüm sigortaları indirmeden de kapanmıyor. Herhangi bir linye sigortası kapalıysa bile KAR kapanmıyor. Mutlaka bütün sigortaların açık duruma getirilmesi gerekiyor. Sonra KAR kapalı duruma getiriliyor ardından linye sigortalarını teker teker kapatıyoruz. KAR açılmıyor, bu her defasında aynı oluyor. Linyelerin herhangi birinde bir sorun yok. KAR anlık olarak açıyor, arkasından diğer sigortaları indirip KAR kaldırılıyor, hemen akabinde sigortaların hepsini kaldırıyoruz. KAR tekrar atana kadar (bazen 3 gün, bazen 7 gün, bazen 3 saat, bazen gündüz, bazen gece) böyle devam ediyor. KAR: Monofaze, Siemens, 30 mA.
Ne yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri