Fırın devreye girince Kaçak akım sigortası atıyor

Merhaba

siemens fırınım var. Bu fırında Saat ayarı yapılmadan rezistan kontrol düğmesine akım gitmiyor.Resim üzerinde anlatmay çalıştım.

Saat ayarı yapılmadan rezistans devereye girmiyor ısıtma başlamıyor.
Saat ayarı tuşuna bastıktan sonra rezistans devreye alındığında KAR atıyor. Sadece KAR atıyor. sigorta atmıyor.
Başka prizde başka sigortaya bağlı olan da denediğimde de durum aynı yine atıyor.
Gövdesine dokununca biraz kaçak akım hissediyorum.

Yardım ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

sami inci

Profesyonel Üye
KAR atıyorsa,fırınınızda arıza var demektir.Servisinden veya anlayan bir elektrikçiden yardım almalısınız.

Merhaba

siemens fırınım var. Bu fırında Saat ayarı yapılmadan rezistan kontrol düğmesine akım gitmiyor.Resim üzerinde anlatmay çalıştım.

Saat ayarı yapılmadan rezistans devereye girmiyor ısıtma başlamıyor.
Saat ayarı tuşuna bastıktan sonra rezistans devreye alındığında KAR atıyor. Sadece KAR atıyor. sigorta atmıyor.
Başka prizde başka sigortaya bağlı olan da denediğimde de durum aynı yine atıyor.
Gövdesine dokununca biraz kaçak akım hissediyorum.

Yardım ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

sarı ile yuvarlak içine alınmış soketleri çıkarıp tekrar dene KAR atmassa çember rezistansı değiştiriniz.

Ekli dosyalar

Merhaba cevaplariniz ve ilginiz icin tesekkur ederim.

Dediginiz gibi rezistans soketlerininsira ile sokup deneme yaptim. Sira ile cakisrirdigimda firin sorunsuz calisti. Alt rezistansi sokerken farkettim yerinden oynamis ve arka kapaga degmekteydi. Yeniden monte ettim sirayla denedim ve firin calisti. Sanirim alt rezistansdan govdeye kacak yada temas olustu. 30 dk calistirdik KAR atmadan calisti. Takip edecegim bakalim

İyi gunler