Kaçak Akım rölesi atıyor

Eviniz de, akıllı akılle ev benzeri bir uygulama olmalı, uzakdan elektriği ac kapa gibi. BU tesısatı yapan bıle gelse, korkar kaçar...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Eviniz de, akıllı akılle ev benzeri bir uygulama olmalı, uzakdan elektriği ac kapa gibi. BU tesısatı yapan bıle gelse, korkar kaçar...
🙂 evet dediginiz gibi oluyor, tesisatı yapan mutahitin elektrikciside sigorta kutusunda bir iki kablo değiştiriyor tamam oldu deyip geciyor para almadığı için pekte ilgilenmiyor, ( zaten sadece kontrol kalemi ile gelen ustadan bise de beklemiyorum da)... para alacak olanlarda işi çözemiyor. İş başa kaldı, buat in yerini ben yeni buldum üstüne duvar kağıdı kaplandığı için gelen diger ustada bulamamıştı.

Ustalık yarı aletler ve cihazdır.
Buat bulundu diyorsunuz .
Ustaya ? Söyleyin arızayı bulsun .

İş başa kaldı, buat in yerini ben yeni buldum
Sizmi yapacaksınız! !!!
Not. Başka buatlar da olabilir.

Kolay gelsin sağlıcakla

Son düzenleme:
Benim sigorta kutusu böyle, sanırım doğru yapılmış, neyi nereye ekleyeceğim diye sonradan kafam karışmasın diye yedekledim.

Ekli dosyalar

• 16238248028614828649623532811036.jpg
    16238248028614828649623532811036.jpg
    296 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Kısa sürede çözülecek bi arıza değil galiba, şimdilik, yatak odasına giden sigortaya ayrı bir KAKR takacak en azından attığında evde yokken buzdolabi vs etkilenmesin . 3 fazlı kakr in yanına tek tek fazlı (yada 2 girişli ) kakr takılır mı takilirsa bağlantı nasıl olmalı

o linye'yi açmaya kalkınca ( SİĞORTAYI ) hemen KAR atıyor. Bütün elektrik gidiyor

foto ( çiziminize göre ) 2 nolu borudan kablo takibi buatta ulaşım
bu buattan işlem yapılarak arızanın nereden geldiğini bulunması

3 fazlı kakr in yanına tek tek fazlı (yada 2 girişli ) kakr takılır mı takilirsa bağlantı nasıl olmalı
büyük ihtimalle değişen durum olmayacak
siğorta ile kar aynı anda atıyorsa ( atıyor demişsiniz üst yazı )

siğorta kutusu düzenlemesi yapılmalı .
ürünlerin görseli net çıkmamış üzerindeki yazılar numaralar anlaşılmıyor . net foto çekim değil .

Cevaplar için teşekkürler, yeni şeyler öğrenmek güzel. Buat tan sortileri kontrol etmek gerek ancak bu baya zahmetli ev berbat olacak, buna gerek kalmadan hallolur umarım.
Dün yağmur yoktu tekrar deneyim dedim linye sigortasını yukarı kaldırınca kakr tekrar attı, biraz daha itince sigorta kutusundan ışıklar geliyor, Sonra,
... Atlatmayı en uzaktaki linye sigortaya yaptım bu birşey değiştirmez diyebilirsiniz ama kakr hemen atmadı.
...Odada lambaları açınca kakr attı,
...İki lambada attı
...Bikac kez denedim sadece bir lambada attı. O lamba ve duyu başka yere taktım problem yok.
...O lambayı duyu ve bütün baglantilari söktüm lambayı o odadan iptal ettim kakr atmadı.
...Yalniz o lambaya tavandan gelen kablo faz anahtar açık da olsa kapalıda olsa kontrol kalemi ışığı yanıyor idi.
...O lamba hariç diğer iki lamba ve prizler çalışıyor. Yağmur yağınca tekrar kontrol edeceğim.

Ankara da 8 Ay önce aldığım sıfır ev kaçak akım rölesi (KAR )atmaya başladı yatak odasının bağlı olduğu sigorta artırıyor orada 3 priz üç lamba var prizlere bise tekili değil, priz ,anahtarları kontrol ettirdim kabloları bosa çıkardım gene atıyor. KAR markası ABB 30 ma 25A. Mutahitin elektrikçisi geldiği zaman atmıyor özellikle yagmurlu hava sonrasi . Ancak bi kış geçirdim bise yoktu, Başka bi elektrikçi geldi yapamadı sadece KAR I pasif etti yatak odası için. Evet kaçak akım var ama nasıl bulacaz tesisatı mı yenilemeniz mı gerekecek bitmiş inşaatta yeniden kablo çekilir mi ki oda masraflı ve zahmetli olmaz mı. Düşüne düşüne başka işlerime konsantre olamıyorum. Elektrikçi çağırdım onlarda para için geliyo doğru dürüst bise yapmiyo...

Cvp yok mu
Yüzde % 90 ihtimal ile odada ki buat a gelen linye yada prizlere giden kablolarda soyulma kısa devre var
Kısa çözüm buat ta gelen faz nötr toprağı ayıracaksın eğer hala atıyorsa priz hatlarını sırayla bağlamaya devam et sonuç alırsın

Cevaplar için teşekkürler, yeni şeyler öğrenmek güzel. Buat tan sortileri kontrol etmek gerek ancak bu baya zahmetli ev berbat olacak, buna gerek kalmadan hallolur umarım.
Dün yağmur yoktu tekrar deneyim dedim linye sigortasını yukarı kaldırınca kakr tekrar attı, biraz daha itince sigorta kutusundan ışıklar geliyor, Sonra,
... Atlatmayı en uzaktaki linye sigortaya yaptım bu birşey değiştirmez diyebilirsiniz ama kakr hemen atmadı.
...Odada lambaları açınca kakr attı,
...İki lambada attı
...Bikac kez denedim sadece bir lambada attı. O lamba ve duyu başka yere taktım problem yok.
...O lambayı duyu ve bütün baglantilari söktüm lambayı o odadan iptal ettim kakr atmadı.
...Yalniz o lambaya tavandan gelen kablo faz anahtar açık da olsa kapalıda olsa kontrol kalemi ışığı yanıyor idi.
...O lamba hariç diğer iki lamba ve prizler çalışıyor. Yağmur yağınca tekrar kontrol edeceğim.

.O lambayı duyu ve bütün baglantilari söktüm lambayı o odadan iptal ettim kakr atmadı .

yarı işlemi yapmışsınız kısmen arızanın yerini bulmuşsunuz
yatak odası enerjili ( devreden çıkardığınız o lamba haricinde . )
ve siğorta ve kaçak akım koruma rölesi atmıyor şimdi değil mi ?
bu kısmen sorun çözüldü .

.O lamba hariç
ve lambalar dediğiniz lamba daha önce sorunsuz çalışıyormuydu ?

Yalniz o lambaya tavandan gelen kablo faz anahtar açık da olsa kapalıda olsa kontrol kalemi ışığı yanıyor idi.

Anahtardan ( içini ) bakılıp durum .

Atlatmayı en uzaktaki linye sigortaya yaptım bu birşey değiştirmez diyebilirsiniz ama kakr hemen atmadı. ...Odada lambaları açınca kakr attı,

foto görselinin ( yayınladığınız )
yeni foto çekim net çekim
önden
% 45 derece eğim ile
alt kablo
ve
üst kablo
bağlantılarının gözükür hali fotosunu yayınlamanız .

ve yaptığınız işlemi foto üzerinde çizerek gösterirmisiniz .
( kablo bağlantısı eski haline döndürmüş iseniz .)

diğer ip uçları varsa açıklama bilğileri .

ve siğorta ve kaçak akım koruma rölesi atmıyor şimdi değil mi ?
bu kısmen sorun çözüldü .

.O lamba hariç
ve lambalar dediğiniz lamba daha önce sorunsuz çalışıyormuydu ?

Atlatmayı en uzaktaki linye sigortaya yaptım bu birşey değiştirmez diyebilirsiniz ama kakr hemen atmadı. ...Odada lambaları açınca kakr attı,
Evet kısmen sorunu buldum gibi ama 6,7 aydır problem çıkarmayan lamba yada lambaya gelen kablolar bir anda neden sorun çıkarsın ki oyuzden pek buldum diyemiyorum.. KAKR şu an atmıyor ama pat diye yine atabilir veya yine yagmurlu havada atabilir... Benim fikrim bi kaçak var nemli toprak bunu kolay anlamamızı sağlıyor, topraklama ile ilgili yani...
Eski fotoda sürekli KAKR i attıran 7 nolu sigortanın alttaki köprüsünü 6 nolu sigortaya yapmıştım ordan çıkarıp 1 nolu sigortaya yaptım.
Sorunlu olan lamba salona taktım normal çalışıyor..

Ekli dosyalar

• 20210616_162213.jpg
    20210616_162213.jpg
    286.4 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye