Kaçak Akım Rölesi bir süre sonra atıyor.

Bağışık tiple değiştirmeyi deneyin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bağışık tiple değiştirmeyi deneyin.

Sn @sami inci hocam
Haklısınız , bazı çözümler böyle oluyor .
Hep mantık çerçevesinde hareket ediyorum bir yerde tıkanıyorum .
Bağışık sistemin konu çerçevesinde havuz , yağmur , dışarıda pano vs gibi düşünürsek ve nedenini biliyorsak su götürür diyorum .
Sizce bir nedeni olmadan + bulmadan son durum takılmasını doğru bulmuyorum .
Firmalarda bu durumları çözmek için bu tip cihazlar çıkarmışlar .

Öğrenmek istediğim
her durum aynı olsun .
normal bir kaçak akım ile bağışık ( geç ) bir tip kaçak akım ile test
koruma durumu fark eder mi ?
Teknik açıklama isteği . Teşekkürler .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalınız .

Herkese merhaba, diğer evimizde Kaçak akım rölesi mevcut değildi bende kendim bir adet te oraya takmak istedim. Kaçak akım rölesi belli bir süre sonra yaklaşık 10-12 sn kadar sonra bi anda atıyor. Detaylar;

"Schneider Easy9 2 Kutup 30Ma 40A Kaçak Akım Koruma Rolesi"
den satın aldım. ilk önce röleye faz nötr ü prizden tek taraflı bağlayıp kaldırdım ve test tuşuna bastım. Röle sıkıntısız çalışıyordu. Ardından sigorta kutusunda elektrik saatinden gelen faz ve nötr ü önce KAR a bağladım. Test ettim sıkıntı yoktu. KAR dan çıkan faz ı sigortalara köprüledim nötr ü de evin geri kalan klemensli nötr üne bağladım. KAR ve sigortaları açtım lambalar vs yanıyordu lakin 10-12 sn sonra KAR attı. Tekrar kaldırdım 3-5 sn sonra attı sonra kaldırır kaldırmaz atmaya başladı.

her şeyi söküp sadece saatten gelen faz nötr ü bağladım. KAR kendinden atma yapmadı. Sigortalar kapalıyken çıkış Faz ve nötr ü bağladıktan 10-15 sn sonra KAR kendiliğinden attı.

Faz nötr voltaj 223v
Faz toprak 222-223v
Nötr Toprak 0,6-1,6v arası farklı değerler okudum.

Okuduğum kadarıyla Nötr-toprak arası köprü var ise o sebeple KAR atar denmiş. elektrik yok iken Multimetre kısadevre kademesinde nötr toprak dokundurdum. Herhangi bir sinyal sesi vs gelmiyordu. Bir kaç prizi, buatı açtım nötr faz toprak bağlantıları doğru yapılmıştı.

Sorunu çözemediğim için KAR ı çıkartıp direk saatten sigortalara faz bağlayıp nötr üde dağıtıp 4-5 saat kadar sıkıntısız kullandım. Evde 7-8 yıldır sadece 3 sigorta mevcut ve bi çok elektrikli alet kullandık hiç sıkıntı olmadı. ancak bu KAR bağlantısı sonrası atma olayını çözemedim.

Sizin öneriniz nedir? Saygılarımla.
Dostum iç tesisata giden bütün nötr'leri ayır sigorta kutusunda ondan sonra bütün sigortaları aç ve dikkatli bir şekilde tek tek kaçak akım nötr çıkışına değdir büyük ihtimal ile sonuca ulaşırsın bir hatta bu sıkıntıyı bulursan aynı işlemi yaparak buatta ta uygulama ile priz hattındaki arızayı yakalarsın

Bu iş uzamanlık isteyen bir iş şunu şöyle yapın düzelir diye anlatsak olmaz bugün benim başıma kaçak akımla ilgili bir arıza geldi:Bir motor sola dönünce çalışıyor ama aynı motor sağa dönünce k.a.r. atıyor işin içinden çıkamadaım başka bir elektrikçi arkadaş geldi aynı kaçak akımın 20 mt.ileride beslediği akü şarj cihazlarında toprakla nötr kısa devreymiş oradaki kısa devreyi tamir edince diğer arızada düzeldi.Yani anlayacağınız biz bile sorun yaşıyoruz ki size tarif ederek nasıl anlatalım?
Merhaba merakımdan soruyorum kar dan iki yer besleniyor biri motor diğeri akü şarj cihazı, motor sola dönünce neden atmıyor sağa dönerken atıyor yani diğer hatta toprak nötr kısa devre ise sağa sola fark edermi kaçak akımın atması için

Merhaba merakımdan soruyorum kar dan iki yer besleniyor biri motor diğeri akü şarj cihazı, motor sola dönünce neden atmıyor sağa dönerken atıyor yani diğer hatta toprak nötr kısa devre ise sağa sola fark edermi kaçak akımın atması için
Akü şarj cihazıyla motor bir birine bağlımı?Yoksa ikisi farklı yerde mi?Bunun büyük ihtimalle nedeni harmonik akü şarj cihazları ups ler gibi elektronik cihazlardır ups lerde harmonikle ilgili bir kaç sorun yaşamıştım daha önce bir arkadaşımız da ups den sonraki hatta kaçak akım rölesinin test butonunun çalışmadığını tespit etmiş burada paylaşmış ve tartışmıştık bu konuyu

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri