Dirençler Kondansatörler vs hakkında bilgi verebilirmisiniz?

İstersen sen internetten ohm kanununu öğrenmekle işe başla. Buradan yazmakla başa çıkmaz.

Öncelikle geliştirebildiğim kadar geliştirmem gerekir. Senin dediğin o son noktaya varınca olacak şey. Şimdilik duayla beraber Allaha emanet bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Son sürüme gelenleri firmalara sunucam.

Eğitim durumun nedir bilmiyorum.Şayet bu anlattıklarını gerçekleştirmek için direnç ve kondansatörü vs.öğrenmek yeterli olmayacaktır.Bunun için mutlaka eğitim alman gerek.Yoksa dediğin gibi Allah a emanet olur bu işler.Ya bu işi tam anlamıyla öğren yada bilen biriyle ortak bu işlere gir derim ben.Tabiki şahsi düşüncem.Yolun açık olsun inşallah.

Eğitim durumun nedir bilmiyorum.Şayet bu anlattıklarını gerçekleştirmek için direnç ve kondansatörü vs.öğrenmek yeterli olmayacaktır.Bunun için mutlaka eğitim alman gerek.Yoksa dediğin gibi Allah a emanet olur bu işler.Ya bu işi tam anlamıyla öğren yada bilen biriyle ortak bu işlere gir derim ben.Tabiki şahsi düşüncem.Yolun açık olsun inşallah.
Çok teşekkür ederim. Okul okumadım. Ama hızlı öğrenen bir insanım. Biliyorum yeterli olmayacağını. Sora sora bağdat bulunur :D.

Çok teşekkür ederim. Okul okumadım. Ama hızlı öğrenen bir insanım. Biliyorum yeterli olmayacağını. Sora sora bağdat bulunur :D.

Evet yeterince isterseniz kesinlikle öğrenebilirsiniz! Kafanıza koyduğunuz projelerden birisini gerçekleştirmeye başlayın ve karşılaştığınız spesifik problemlerle ilgili burada soru sorun, herkes yardımcı olur.

https://www.youtube.com/channel/UCecxqEZ4WUywy6EiNhVfbDw/playlists
Bu videoları başlangıç için izleyebilirsin. (Evde elektroniğe giriş bölümleri)
Teşekkür ederim.
Evet yeterince isterseniz kesinlikle öğrenebilirsiniz! Kafanıza koyduğunuz projelerden birisini gerçekleştirmeye başlayın ve karşılaştığınız spesifik problemlerle ilgili burada soru sorun, herkes yardımcı olur.
Yaptığım bir sürü var zaten. Ama ufak bir sorum var. Diyot led'e 5 volt usb den elektrik verince yanıyor. Yanmaması için ne yapabilirim? 100 e yakın led çöp oldu. tellerini koparıp başlıklarını atıyorum. Tellerini kısa mesafe lehim için kullanıyorum :D

Ledlerin tipik iletim voltajı 1.6v tur. Bu lede 5v uygularsan bozulması normal. Bir ön direnç bağlarsan bozulmaz. Pratik olarak 100 ohm işini görür. Ama ben kitabına göre hesap yapmak istiyorum dersen şöyle hesaplayacaksın:
Öncelikle ledin nominal gerilimi ve nominal akımını bilmelisin. Bunu da ancak o ledin teknik bilgi sayfalarından bulabilirsin. Varsayalım ki nominal gerilimi 1.6v nominal akımı da 15mA. Şimdi bu lede seri bir direnç bağlayacaksın ve 5v luk gerilimin 1.6 v u led üzerinde düşerken 5-1.6= 3.4v u direnç üzerinde düşmesi lazım. Seri devre olduğu için hem ledden hem de dirençten geçen akım sabittir. Yani 15mA. Bu durumda bu bilgiler ışığında yukarıda sana yazdığım formüle uygularsak:
R=E/I =3.4/0.015(A)=226 ohm. Bu standart bir değer olmadığından en yakın standart değer 220ohm kullanabilirsin.
Peki kullanacağın direncin gücü en az ne olmalı?
Bunu da şöyle hesaplarsın:
Yukarıda yazmış olduğum güç formülünden:
P=E*I=3.4*0.015=0.05w. Yani piyasadaki en küçük güçlü direnci burada kullanabilirsin.

Hocam elektronikçe daha bilmiyorum :D :D nominal ne oluyor? "En Az" tabiri mi oluyo acaba :D :D sonuç olarak 100ohm direnç al diyorsun yani. Şimdi benim el yapımı ufak bi vantilatör var. USB ile çalışıyor. 2 Led bağladım. Birisi direk bilgisayardan gelen elektrik ile yanıyor. Diğeri ise düğmeye bastığımda yanıyor. 5 volta direk bağlı olan şu an sorunsuz çalışıyor. Ama dc motorun ayaklarına bağladığım yandı. Şimdi 100ohm direnç bağlayınca motorun performansı düşmezmi? Maşallah bütün sorularımı tek konuda soruyorum :D :D

Nominal akım ya da gerilim bir elektrikli ekipman ya da devre elemanının normal çalışması için gerekli değerlerdir.
Elbette vantilatöre 100ohm ser bağlarsan çalışmaz. Senin yapman gereken düğmeden sonra ledi ve direnci (direnç ve led birbirine seri) 5v a paralel bağlayacaksın.
Ledlerden birinin arızalanıp diğerinin arızalanmaması ise ledlerin farklı özelliklerde olmasından kaynaklanıyor olabilir.

İnternete gir binlerce makale var bununla ilgili. Çoğunluğu ingilizce ama eminim Türkçe kaynak da bulabilirsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri