Dirençler Kondansatörler vs hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Merhaba. 5 voltluk vantilatör motorundan önce, 100 ohm'luk bir seri direnç bağlanırsa, bu motordan leddeki sınırlanan akım (amper) kadar bir akım geçer ve bu durumda vantilatör belki hiç dönemez. Örneğin 100 ohm, 470 ohm veya 1 k' lık ön dirençler, 5-9-12 volt dc 'ye karşı I=V/R'ye göre LED'leri bozulmadan çalıştıracak olan çok hesaplı olan direnç değerleridir. 5 volt dc., 12 volt dc., 24 volt dc., 220 volt ac ile direk çalışan vantilatör motorundan önce koruyucu (akım sınırlayıcı olan) ön dirençler hiç kullanılmaz, bu vantiatör veya fanlar direk bu voltajlara bağlanırlar.

Örneğin kırmızı bir ledden geçen akım,1 k'lık dirençle seri olarak ve 12 volt dc.'nin uygulanmasında I=V/R'den > I=12/1000 > I= 0.012 amper > I=12 mA olur. Bu led bu kullanım şartında kırmızı LED için geçebilecek olan en güvenli amper sınırını geçmediği için bozulmaz. Ledlerin asgari çalışma voltajı ve en güvenli ne kadar akımla (miliamperle) çalışacaklarını gösteren tablolar nette (Örneğin nette wikipedia/LED) ayrıca bulunmaktadır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Aranızda yeniyim. Devre işleriyle uğraşmam lazım. Bazı Projelerim var. Devreler hakkında bildiğim tek şey birimlerin isimleri. Direnç Kondansatör Moped Transistör filan. Şimdi Benim sorum şu.
220uF 16v Elektrolit Kondansatör
2w-820k Direnç
2w-300r Direnç filan yazıyor
Mesela yukardaki kondansatörün başındaki 220uF ürünün kodu mu yoksa başka bir şey mi?
2w-820K yazıyor Mesela. 2 w galiba WATT oluyor. Ama şu 820k (K) ne oluyor? Veya 300r yazıyor ya. O (R) ne oluyor? k veya r. Bunlar ne kadar akım kaldırabilir? Formülleri bilmiyorum. Bildiğim tek formül Watt/Volt=Amper
820k mesela kaç amper kaç wat filan kaldırır bilgisi olan yazarsa gerçekten çok memnun olurum. Seçerken neye göre seçip almalıyım nerelerde kullanmalıyım? Yeni olduğum için karmaşık olmadan detaylı şekilde anlatırsanız çok memnun olurum. Bilmediğim için 470K pot'a 5 volt verince yandı. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Söylendi mi bilmiyorum ama potun önüne direnç bağlamak gerekir. Potun sıfıra gelmesi durumunda yanmaması için

Söylendi mi bilmiyorum ama potun önüne direnç bağlamak gerekir. Potun sıfıra gelmesi durumunda yanmaması için
Hayır Hocam hiç söylenmedi. Potu bu şekilde bağlıyordum
rJN7EP.jpg

Sonrasında 2 led bağlamak istedim. Biri düğmeden önceki kabloya bağladım elektrik gelip gelmediğini kontrol etmek için. Diğerini Direk motora bağladım motora elektrik gelip gelmediğini anlamak için.
Düğmeden öncekini direk kabloya bağladım o çalışıyor ama motora bağladığım da yandı. Bu da projem.
Nasip olursa batarya bağlamayı düşünüyorum. Tabi o ilerde

6yv09E.jpg

Arkadaşlar bu arada öğrenci filan değilim yanlış anlamayın okul projesi filan değil.

potun ile motor arasına ( potun kısa devre edilen ucuna değil diğer ucuna ) direnç bağlarsanız pot yanmaz. Motorun çektiği akıma göre wattlı direnç gerekebilir. Birde motoru sürücü devre ile sürerseniz pot hiç yanmaz. Motorun yükünü sürücü devre üstlenir.

Son düzenleme:
Aslında motoru böyle direkt usb çıkışa bağlamak riskli. Motorun akımını kestiğiniz anda bobinde çok yüksek voltaj oluşur ve bu usb devresini yakabilir. Hatta baya bir led telef etmiş, sebebi muhtemelen bu :) Bu ters voltajı kesecek şekilde bir diyot bağlamak lazım motora paralel olarak.

Bir de şansınıza sizin bilgisayarın usb portunun akım sınırlama özelliği var herhalde. Bu her zaman böyle olmayabilir ve başka bir bilgisayarda motoru bağladığınız anda usb çıkışı yanabilir veya kısa devre muamelesi yapıp usb portunu devre dışı bırakabilir.

potun ile motor arasına ( potun kısa devre edilen ucuna değil diğer ucuna ) direnç bağlarsanız pot yanmaz. Motorun çektiği akıma göre wattlı direnç gerekebilir. Birde motoru sürücü devre ile sürerseniz pot hiç yanmaz. Motorun yükünü sürücü devre üstlenir.
Böylemi hocam?
PO2mYO.jpg

Aslında motoru böyle direkt usb çıkışa bağlamak riskli. Motorun akımını kestiğiniz anda bobinde çok yüksek voltaj oluşur ve bu usb devresini yakabilir. Hatta baya bir led telef etmiş, sebebi muhtemelen bu :) Bu ters voltajı kesecek şekilde bir diyot bağlamak lazım motora paralel olarak.

Bir de şansınıza sizin bilgisayarın usb portunun akım sınırlama özelliği var herhalde. Bu her zaman böyle olmayabilir ve başka bir bilgisayarda motoru bağladığınız anda usb çıkışı yanabilir veya kısa devre muamelesi yapıp usb portunu devre dışı bırakabilir.
Hocam motor 12 voltluk. Ama usb den 5 volt çekiyor. Ben bunu şarj cihazı adaptörüne de takıyorum bir bozulma olmadı :/

O da var ama benimki bambaşka bir proje. Hem Uzaktan kumandalı mekanizmalar termal cihazlar vs daha binlerce şey var yapmam gereken. Aklımda tübitak'a arge'ye veya aselsan'a gönderdiğim ve bakılmadan reddedilen 927 projeyi hayata kendi ellerimle dişimle tırnağımla geçirmek istiyorum. Bunlardan çok azı devresiz. Geri kalanı devreli. Bir kaçını yaptım ve hayatımı bir çok şekilde kolaylaştırdı. Patent başvurularını yapıp patentlerini de aldım. Her birini tek tek kendi ellerimle üretip geliştirmek ve insanlara hiç kimseden yardım almadan sunmak gibi hayallerim var. Sadece biraz uzun sürecek kalphırsızı hanımefendi.
Yapacağım çok şey var. Hangi birini anlatsam bilmiyorum. Balık burcu olduğum için en büyük problemim kararsızlık. Kararsızlık olunca o işi anlatmamaya veya yapmamaya çalışıyorum. Eşim dostum falan yok. Ailem ile aramda kocaman bir duvar var. Problemlerimiz filan var. Vakit geçirecek bir şeyim varsa o da elektronik. Öyle tanıdıklarla vakit geçirme lüksü olan bir insan değilim.

arkadas once tebrik ederim, nice beyinlerin heder oldugu ulkemizde aralardan filizlenip cikmayi basaran insanlari gormek cok guzel ve umut verici...calismalarinin ve basarilarinin devamini dilerim..
eee anlat bakalim , projelerden bahset biraz ,patentini almissin zaten ( yoksa calardim :) )

saka biryana cidden merak ettim, nasil projelermis bunlar ?

bu arada aslinda arkadasinda isine yarayacak bir soru geldi,,,voltaji direnc ile dusurdugumuzde yanilmiyorsam ortaya yuksek miktarda sicaklik/isi cikar,,,
mesela 12V DC/4amper--> 1.6V ( led lamba icin ),,,voltaji dusurmenin baska yolu varmidir?

Son düzenleme:
arkadas once tebrik ederim, nice beyinlerin heder oldugu ulkemizde aralardan filizlenip cikmayi basaran insanlari gormek cok guzel ve umut verici...calismalarinin ve basarilarinin devamini dilerim..
eee anlat bakalim , projelerden bahset biraz ,patentini almissin zaten ( yoksa calardim :) )

saka biryana cidden merak ettim, nasil projelermis bunlar ?

bu arada aslinda arkadasinda isine yarayacak bir soru geldi,,,voltaji direnc ile dusurdugumuzde yanilmiyorsam ortaya yuksek miktarda sicaklik/isi cikar,,,
mesela 12V DC/4amper--> 1.6V ( led lamba icin ),,,voltaji dusurmenin baska yolu varmidir?
Sabah sabah tebessüm ettirdin. Çok teşekkür ederim. Valla ben şu floresan ampüller var ya ufak ampüllere benzeyen. Onların içinden çıkan uzunca bir kabloya lehimlenmiş direnç'i kullanıyorum. Direk prize takıyorum. 12 diyot led taktım. Masa lambası olarak kullanıyorum ve çok parlak yanıyor. Öyleki bakınca gözlerimi bile ağrıtıyor bir kaç saniyede. 2 adet 9 voltluk pili birbirine takıp çok güzel ve marketlerde avcılarda satılan o çok pahalı el fenerlerinden çok daha iyi aydınlatıyor. Hatta yansıtıcı olarak aliminyum kullanmamama rağmen gerçekten hem ucuz hem çok parlak ve sağlam aydınlatma yapıyor. Patentini aldıklarım öyle ufak tefek şeyler işine yaramaz diye düşünüyorum. Mesela telefon kılıfı halinde hoparlör. Arkasında 12 adet ufak hoparlör var. Minicik küçücük ufacık tepecik bi amfi devresi var tabi görünmüyor. Devreyi de abim yapmıştı. Telefonu önce kılıfın hareketli parçasına oturtuyorsun (Tabi yaptığım şeyi S6 için. Onuda ben kullanıyorum diye.) hareketli parçada 1 adet Erkek Aux 1 adet Erkek Micro Usb Başlığı var. Tek seferlik telefonu takıyorsun. Emniyetini kapattıktan sonra telefon kılıfa tamamen vatos balığı gibi yapışıyor kımıldamıyor. Kılıfın üst tarafında 1 adet Dişi Micro USB ve 1 adet USB girişi var. USB portlarını istediğin kadar kurca. Telefonun şarj girişine hiç bir şekilde zarar gelmiyor. Çünkü Asıl şarj girişi sıkıca kapalı ve dolu. Gerçi kılıfı abime verdim ama paintten çizdiğim şu harikulade resimden anlarsınız. Ama yaptığım 1 ufak var. O da Dişi aux girişi takmayı unutmuşum. :D Bir de çok kalın oldu. Tabi Prototip olduğu için. Uzun zaman önce yapmıştım bunu. Eğer geliştirirsem daha pratik bir şey yapabilirim belki. Eğer küçültemezsem + olarak batarya ekleyip Hem uzun süre şarj sağar hemde güvenli bir kullanım sunmuş olurum.
7yrA4P.jpg

Not çizimler bana aittir :D
Bir de Yapabilirsem kalıbı demirden yapıp içine harici olarak ufak bir soğutucu da yerleştirmeye çalışırım.

Avantajları
2 kat uzun şarj kullanım.
Yüksek ses verip aynı zamanda telefonun hoparlörünü eskitmez.
Telefonun orjinal usb slotunu korur.
Direk USB bağlanabilir.
Cüzdan şekli sayesinde Düşmeye ve darbeye dayanıklı olup mıknatıslı kapağı sayesinde siz ekranın kapağını açmadan kolayca açılmaz.
Telefonun emniyet kemerlerini çözüp rahatlıkla telefonu takıp çıkarabilirsiniz.
(şimdi aklıma geldi. 1.5 mm ledlerden 4 lü bağlayıp telefonun ledlerini de eskitmeyi engelleyip bir el feneri gibi kullanabilir hale getirebilirim.)

Dezavantajları
Çok yer kaplar.
Kendisinin 4 katı ağırlığında olur.
Bulursanız siz de eklersiniz :D

Hocam. 2 Kabloyada sadece motora bakacak şekilde 1'er diyot bağlarım olur biter :)

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri