Cnc router eksen kayması problemi.

Slymn G.

Üye
Merhaba arkadaslar,

Toplama bir cnc tezgahım var ve kesim yaparken eksen kayması problemi yaşıyorum. Daha onceki kesimlerimde ayrıntılı kesimler yapmadığım için bu problem ne kadar süredir var bilmiyorum belki ilk yapıldığından beridir.

Problemin neler olabileceği konusunda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

CNC Tezgahın Genel Fotoğrafları:

9xsY03.jpg

dlP1Hz.jpg

o4MkAp.jpg

nOOWSd.jpg

0vY91o.jpg

ipM98L.jpg

pacz0g.jpg

pcl3c6.jpg

k23qfx.jpg

oAff5p.jpg

RKargR.jpg

oPDVyg.jpg

SJINcb.jpg

PROBLEMLİ BASKILARIN FOTOĞAFLARI

NwBWB4.jpg

Kenarları veya tek tur çalıştığı yerlerde sorun yok gibi.

anpI6N.jpg

Bir süre (5-6dk) sonra 2. tur için deliğin üstüne gelmesi gerekirken 1-2 mm xy eksenlerinde kayma oluyor.

NVqDG5.jpg

Bir süre daha sonra eksen kayması artıyor. 3-4 mm ye çıkıyor.

Bu problem neyden kaynaklanıyor olabilir arkadaşlar?

Notlar:

Topraklamadan olabilir diyecekler için topraklamayı kontrol ettim sorun yok.
Aynı GCode ile reklamcıda baskı aldım sorunsuz çıktı aldım. Yani GCode'da sorun yok.

panoyu elden geçirmeni tavsiye ederim.
lpt kapblosu dahil herşeyi kontrol et.
birde sürücülerin amper toplamı tek güç kaynağı kadar mı ? bunu da kontrol et..

makinenin mekaniksel kasıntısı var mı buradan bilemeyiz..

belkide çok yüksek hızlarda yapıyorsun bunu da bilemeyiz. makine limitini kendin ayarlaman lazım

panoyu elden geçirmeni tavsiye ederim.
lpt kapblosu dahil herşeyi kontrol et.
birde sürücülerin amper toplamı tek güç kaynağı kadar mı ? bunu da kontrol et..

makinenin mekaniksel kasıntısı var mı buradan bilemeyiz..

belkide çok yüksek hızlarda yapıyorsun bunu da bilemeyiz. makine limitini kendin ayarlaman lazım

Cok dusuk hizlarda denemistim ayni hata olmustu yine. Yaklasik ayni yere kayiyor eksen hep. Yapan arkadas topraklama uzerinde duruyor ama bugun topraklamayi degistirdim ama topraklama degeri fazla degismedi. Faz-toprak 1.5 - 2V civarinda olcuyorum. Maksimum 1V olmasi lazim fark demisti arkadas. Topraklama uzerinde mi durmaliyim bilemiyorum. Y ekseninin sol mili biraz kasıyordu en basindan beri ama mekanik kasintilardan once diger olabilecek hatalar uzerinde dursam daha kolay olabilir benim icin. Ama o kasan milin motoru isinan tek motor. Yuksek miktarda isinmasada digerlerine gore daha cok isinan motor o. Ama eksen kaymasi duzenli gibi acaba bi yerden ayar falan mi yapmak lazim acaba?

- Step per, velocity, acceleration değerlerin ne bilmiyoruz.
- Step sürücülerin microstep ayarları biribirinden farklı. Bunun bilincinde misin ?
- O kablo karmaşası nedir öyle bir derli toplu olsun kablo/klemens bağlantılarının sorunsuz olduğundan emin misin ?
- Kendi ağzınla diyorsun y ekseninde sıkıyor gibi diye. Sana göre Y ekseni hangisi ?

Baya birşey sordum sanırım :)

- Step per, velocity, acceleration değerlerin ne bilmiyoruz.
- Step sürücülerin microstep ayarları biribirinden farklı. Bunun bilincinde misin ?
- O kablo karmaşası nedir öyle bir derli toplu olsun kablo/klemens bağlantılarının sorunsuz olduğundan emin misin ?
- Kendi ağzınla diyorsun y ekseninde sıkıyor gibi diye. Sana göre Y ekseni hangisi ?

Baya birşey sordum sanırım :)

Abi sormana sevindim cunku problemi bulup bir an once cozmek istiyorum.

Step per, velocity, acceleration ayarlariyla hic ugrasmadim makinayi yaptirdim bir arkadasa. Yazilim kokenliyim ama melatronik bilgim de cok kotu degildir genel olarak. Mikrostep ayarlarinin farkli oldugunu farkettigim icin ekledim fotografi aslinda o konuda ne yapmami onerirsin?

Tek tur kesimlerde sorun yasamdigimi dusunuyordum simdiye kadar kisa sureli 2 boyutlu kesimler yaptim birkac sefer. O yuzden farketmedim herhangi bir metrik hata. Ama 2 turlu havşamsı delik delince anladim eksen kacmasi oldugunu.

Y ekseni de routere karsidam baktigimizda el kurali olarak soyledim. Yani spindle'a karsidan bakarsak ileri geri yönü olarak biliyorum.

cnc_sag_el_kurali.png

Y ekseninde 3610luk 2 tane mil var sag ve solda soldaki sagdakine gore biraz daha sert ama asiri bur sertlik yok elle cevrilebiliyor. Klemens baglantilari yanlis olsa kesimlerde adim kacmasindan ziyade daha buyuk sorunlar olmaz mi?

Sizin kadar bilgili degilim ama ilgiliyim :) beni yonlendirirseniz yardimci olursaniz sevinirim.

şimdi öncelikle bütün eksenlerin step per mm ayarları vidalı miline göre eşit olmalı..
sonra bu motorları döndüren sürücülerin de microstep ayarları aynı olmalı bütün sürücüler...
bir eksenin motoru farklı ya da amperi farklı olabilir o sürücünün amper ayarını yapabilirsin.
öncelikle bunları düzelt bir deneme yap.
bir de kaplin vidalarına da bak mekaniksel kaçırma falan da yapabilir uzaktan anca bu kadar :D

Step sürücülerin üzerindeki ayarları üçünü de aynı yap mesela. Üzerinde bir tablo var o tabloya bakararak on off şeklinde ayarlama yaparsın. bence 1600 e göre ayarla o dip switchleri.

Kablolar düzgün olmazsa kısa devreden ark yapmasından dolayı yakabilirsin mesela. Sinyal gıcık iştir birde kablolama fotoğraftaki gibi pürüzsüzse vay halimize :)

Step per velocity ayarlarını daha 1 hafta kadar önce anlattım 2 -3 kez. Cnc bölümündeki konuları biraz kurcalarsan anlarsın konuyu. Yine de anlamadığın yer olursa sorarsın. Tekrar tekrar yazmayalım aynı şeyleri

şimdi öncelikle bütün eksenlerin step per mm ayarları vidalı miline göre eşit olmalı..
sonra bu motorları döndüren sürücülerin de microstep ayarları aynı olmalı bütün sürücüler...
bir eksenin motoru farklı ya da amperi farklı olabilir o sürücünün amper ayarını yapabilirsin.
öncelikle bunları düzelt bir deneme yap.
bir de kaplin vidalarına da bak mekaniksel kaçırma falan da yapabilir uzaktan anca bu kadar :D

Yarın ilk iş kaplinleri kontrol edip tekrar deneyecegim. O da olmazsa KAYSERİ'nin tavsiye ettigi 1600e gore Dip Switch ayarlarını aynı yapacağım oyle deneyecegim. O da olmazsa suruculerin amper degerlerini olcecegim ama nasil olculdugunu bilmiyorum. 3D yazıcıda multimetreyle olcmeyi biliyorum ama burda hangi noktalar arasina dokunacagim mulimetre ile yapabilirmiyim onu anlatirsaniz sevinirim. Guc kaynaginin amper toplamlarina esit olup olmadigini arastiracagim. Soldaki milin sertligi konusunu son plands dusunmek istiyorum kolaylik acisindan. Bu dediklerimi yarin deneyim sonucu bildirilecegim. İlginize cok tesekkur ederim valla cozersem bu problemi dileyin benden ne dilerseniz :) baska tavsiye edeceginiz seyler varsa lutfen yonlendirin beni.
Bir de sunu sormak istiyorum motorlarin amperleri veya ayarlari farkli olsa eger duzgun bir daire cizebilir mi mesela ben buyuk duzgun daireler cizebiliyordum denemelerde.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

Ortak çalışan eksenler yani Y ekseninin akımı ve bir turdaki ayarlanan puls değeri farklı olursa bu mm değerini etkiler. Özellikle puls değerleri aynı olmak zorunda. Bahsi geçtimi bilmiyorum ama siz makinenin mm ayarlarını yaptınız mı yani 100mm hareket verdiğinizde gerçekten 100mm gidiyor mu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri