Cnc router eksen kayması problemi.

Soldaki milin sertligi konusunu son plands dusunmek istiyorum kolaylik acisindan.
Sıkıntı varsa sona düşünmek başa düşünmek olmaz. Söküp bakacaksın ne var ne yok diye. Senin Y ekseni çift motor düzgün ayarlaman lazım.

Motorlar ile güç kaynaklarının amper değerleri uyumlu mu ?

Merhaba Süleyman. Bütün denemeleri sıra ile yap test et. Sonrasında sonuçları paylaşırsın. İlk önce kaplin ile başla , bencede mantıklı görünüyor. İkinci olarak güç kaynağı bilgilerini ve motor bilgilerini paylaş uygunluğuna bakalım

Son düzenleme:
sürücülerin amper değerini ölçme. üstünde gene switchler vardır ayarlı amper değerini görürsün. motorun max amper ini geçmesin o ayar.
böylelikle farklı boyutlarda ve güçlerde motor olsa da sorun olmaz.
ama dediğim gibi bu amper değerlerini topla ve güç kaynağının amperi yeterli mi ona bak yetmezse o amperde bir güç kaynağı al ya da yarı yarı olacak şekilde ikiye bölebilirsin iki güç kaynağı ile.

bütün sürücülerin microstep ayarları aynı olmalı.
mach3 ayarlarından da step per mm ayarı bütün eksenlerde aynı olmalı microstep ayarına göre.

birde y eksenin çift motor olduğu için sürücü ve motorlarda aynı marka aynı seri olursa iyi olur.

Bugün ilk iş önce atölyeyi tertemiz yaptım. Sonra hava kompresörü ile bilgisayar kasasının içini ve cnc tezgahın butun hareketli parcalaranı temizledim. Daha sonra wd40 ile yine bütün hareketli parcaları temizledim. Wd40ı temizledikten sonra rulmanlari ve hareketli yerleri yağladım. Kaplinler seslerini kesti çok güzel sesle çalışır hale geldi.

Y ekseninde sol ve sag kollar arasinda 0.5mm fark varmış dijital kumpasla onu eşitledim.

Daha sonra kaplinlerinki dahil bütün imbus civatalari sıktım ama kaplinlerde sorun yoktu sanki hepsi sıkılıydı. Ama son imbusa geldigimde baktımki civata hic tutmuyor yalama gibi donuyor. Sanırım boyu kisa biraz uzununu alıp sıkacağım ama sanki tek civatayla da tutuyor gibi. Bununla alakalı bir video çektim.

7pSDGP.jpg

c8mXsZ.jpg

Videosu:

Yarın civata alıp oraya takacagim ama simdiye kadar da daire ciziminde falan bir sorun yasamamistim. Bu arada millerde herhangi bir kasma yokmuş kontrol ettim hepsi normal. Elle cok kolay dönüyor.

Uygulama asamalarina yorum yapmanizi merakle bekliyorum.

Mekanikten yarın emin olup ayni kesimi yapacagim bakalim bir duzelme olacak mı tekrar paylasirim.

ya şu senin makinede vidalı miller tamam da bu eksenlerin kaymasını sağlayan v kanallı rulmanları pek beğenmedim şahsen.
onların birbirine iyice yaklaştırıp sıkmak lazım boşluğunu almak gerek. yoksa onlar da bu hataları yapabilir

ya şu senin makinede vidalı miller tamam da bu eksenlerin kaymasını sağlayan v kanallı rulmanları pek beğenmedim şahsen.
onların birbirine iyice yaklaştırıp sıkmak lazım boşluğunu almak gerek. yoksa onlar da bu hataları yapabilir

Benden erken davrandin abi bende bugun bahsettigin v kanallarda bir problem farkettim dedigin gibi bosluk olusuyor bazi bolgelerde.

0BbFOz.jpg

Bu boslugun nerde sorun cikarabilecegini nasil bir yontemle test edebilirim? X ve y boyunca duz cizgi cizebiliyor makina.

Birde ben seyden supheleniyorum iki taraf arasinda paralellik bozuklugundan kaybaklanabilir ki acaba bu v tekerlek sorunu?

Dunku bahsettigim civatayi taktim kesim ayni sekilde oldu hatalarda ayni sekilde oldu yine. Yani bir cozume ulasamadim.

Son olarak y ekseninde kumpasla olcum yaptim 100mm gercekte ortalama 99.80 olarak gidiyor. Bu kadarlik hata buna sebep olabilir mi?

Ayarlarini yapma konusunda ayrintili bir anlatim var midir? Yardimci olursaniz sevinirim.

Mevcut ayarlar:
8mMRUl.jpg

3uaA5m.jpg

btma8U.jpg

1GqqMB.jpg

makinenin köprüsünü elle kurcaladığında milim bile hareket etmemesi gerek boşluk olmaması gerek.
bi kere senin o v kanallı rulmanların altı boş gibi
yukarı aşağı hareket eder o

bir an önce onlardan kurtul

makinenin köprüsünü elle kurcaladığında milim bile hareket etmemesi gerek boşluk olmaması gerek.
bi kere senin o v kanallı rulmanların altı boş gibi
yukarı aşağı hareket eder o

bir an önce onlardan kurtul

Asagidaki tekerleklerin oldugu kisim eksantirik imis ordan ayar yapilip bosluk alinabiliyormus ogrendigime gore. Oncelikle mevcut sistemi ayarlamaya calisayim diyorum. En kolay nasil bir sisteme donusturulebilir y ekseni? Veya geneli?

Öncelikle o motorları bi. Civatalardan sök... sağlam esnemeyen bir parçayla montajını yap...

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri