Cnc router eksen kayması

Kayaeren18

Üye
Arkadaşlar son günlerde bir sorun ile karşı karşıyayım. Cnc router parçayı işlerken adeta frenleme gibi bir gıcırtı sesi çıkarıp genelde x ekseni olmak üzere y ekseninide kaydırıyor çabuk davranıp makineyi durdurmazsam parça israf oluyor. Sorunun bilgisayar, topraklama vb şeylerden olabileceği söylendi fakat önceden bu sorun ayda 1-2 sefer oluyordu ve kısa süreli bir şekilde normale dönüyordu, bende bunu olağan görüyordum. Ancak son bir haftadır sıklıkla karşılaşmaktayım acaba çözümü ne olabilir. Makinede kart değişikliği hariç hiçbir değişiklik olmadı bütün bağlantılar aldığım gibi aynı duruyor. Bu sorunu tetikleyen şey bilgisayar olabilir dendi fakat pek bir ilişki kuramadım, konuya hakim arkadaşlardan görüş ve tavsiye bekliyorum. Teşekkürler.

Not: Mach3 kontrol kartında z ekseni tek yöne (sadece aşağı) hareket ettiği için yeni kart takmıştım acaba sorun bununla bağlantılı olabilir mi? Zira bu değişimden önce dediğim gibi çok seyrek aralıklarla oluyordu eksen kayması. Z ekseninde yaşadığım problem de bir sabah ansızın ortaya çıkmıştı.

Sadece akıl yürütüyorum. Hata varmış ve giderek de artıyor. Mekanik bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Örneğin kaplin yeterince sıkı değildir, zorlanınca kaçırıyordur, zamanla da bu gevşeklik artıp hatanın büyüklüğü ve karşılaşma sıklığı artıyordur. Kaplini örnek olarak verdim. Makinenizin yapısına bağlı, gücün aktarıldığı parçaları gözden geçirmek belki işe yarayabilir.
Bir olasılık da gövde ve kızak vb. parçalarında giderek artan bir gevşeme olabilir

Arkadaşlar son günlerde bir sorun ile karşı karşıyayım. Cnc router parçayı işlerken adeta frenleme gibi bir gıcırtı sesi çıkarıp genelde x ekseni olmak üzere y ekseninide kaydırıyor çabuk davranıp makineyi durdurmazsam parça israf oluyor. Sorunun bilgisayar, topraklama vb şeylerden olabileceği söylendi fakat önceden bu sorun ayda 1-2 sefer oluyordu ve kısa süreli bir şekilde normale dönüyordu, bende bunu olağan görüyordum. Ancak son bir haftadır sıklıkla karşılaşmaktayım acaba çözümü ne olabilir. Makinede kart değişikliği hariç hiçbir değişiklik olmadı bütün bağlantılar aldığım gibi aynı duruyor. Bu sorunu tetikleyen şey bilgisayar olabilir dendi fakat pek bir ilişki kuramadım, konuya hakim arkadaşlardan görüş ve tavsiye bekliyorum. Teşekkürler.

Not: Mach3 kontrol kartında z ekseni tek yöne (sadece aşağı) hareket ettiği için yeni kart takmıştım acaba sorun bununla bağlantılı olabilir mi? Zira bu değişimden önce dediğim gibi çok seyrek aralıklarla oluyordu eksen kayması. Z ekseninde yaşadığım problem de bir sabah ansızın ortaya çıkmıştı.
Reis bizdede öyle oluyor duzelte bildnmi sen

Merhaba

Sistem aynı hız ayarında ileri geri yol yaparken servo sürücü varsa eğer display'den devir sayısı aynı'mı ileri geri yönde buna bakabilirmisiniz?
Devir yönleri farklı ise ofset ayar sorunu olabilir,birde parazit ile alaklı kontrolleri sağladığınızı belirttiniz sistemde birden fazla olan power suply 0v noktalarını şöntleyin topraklamadan çok emin değil iseniz eksen kontrol ünitesini topraklamadan ayırıp deneme yapmanızı tavsiye ederim,belirtmiş oldğunuz kartlar puls- direction çalışıyorsa muhtemel parazit sorun vardır sistemde

İyi çalışmalar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri