bu iki eleman aynı mı?

yedinumara

Üye
arkadaşlar bilgim az ve bir sorunu çözmeye çalışıyorum. aşağıya fotoğrafını eklediğim mercimeklerin ikisi de aynı mıdır? yani aynı işi yapabilir mi? Sağdaki bir güç kaynağına takılı olan orjinal parça ve soldaki de yeni aldığım ikinci parça.. ikinci parçanın yeri boştu ve sigorta attırıyordu.. bu ikisinin aynı özellikte olması gerekiyor benim anladığım kadarıyla.. aldığım kişi aynı işi görür dedi ama sizlerden cevap alabilirsem daha net olacak benim için...

Sökülmüş gözüken (sağdaki) 270 Volt varistor.
Yeni aldığın okunmuyor.
Varistor lerin doğru dürüst dizayn edilip çalıştığını işe yaradığını , hiç görmedim desem yeridir.
İttir et hiç takmasanda olur.

--------
Varistor :
Belirli gerilime kadar devreyle hiç ilgilenmez , hiç bir katkısı yoktur.
Gerilim belirli değere ulaşınca aniden iletken olur ve aşırı akım çeker.
Devrede kendisinden önce bağlı olan ve tüm devre akımını taşıyabilen uygun büyüklükteki sigorta , varistorun akım çekmesiyle sınırı aşar ve erir , devre açılır sistem aşırı gerilimden korunmuş olur , yani böyle olması istenir amaaa.
Varistor ü sadece gerilimi ile seçilir sanan ahmak iş güzar elektronikciler yanılırlar ve sigorta atıncaya kadar varistor çoktan mevta olur ve genelde hep iletken kalacak şekildedir.
Bu yüzden taktığın sigorta atar.
Özet , ara sıra 220 niyetine 380 ne filan takmıyorsan , ara sıra sisteminizin nötürünü eğlence olsun kabilinden diğer fazlardan biri ile değiştiren elektrikcilerin yoksa , o parçaya da ihtiyacın yok demektir...

teşekkür ederim bilgi için.. okunmayan eleman üzerinde 1?4 C1K yazıyor.. "?" koyduğum yerde yuvarlak bir işaret var kesikli ne olduğunu bilmiyorum.

her zaman olmamakla beraber arada bir aç kapa yaptığımda Şebeke sigortası atıyor.. bu elemandan iki tane mevcut.. ve biri boştu.. bu sebeple olabileceğini düşünmüştüm ama demek ki farklı sebepler taşıyor..

tekrar teşekkürler.

varistör yerine kondansatör verdiğine göre daha önce farklı mesleklerde çalışmış galiba ? elektronikle akalası yok.

sizin aldığınız küçük olan tam okuyamadım ama 1nF veya 100nf kondasatör ikisinin de görevleri farklı aynı işi görmez.

Varistör gerilimi olarak bilinen gerilimin altında neredeyse hiç akım çekmez. Gerilim değeri çalışma voltajını geçtiğinde direnci hızlı bir şekilde düşerek akım çekmeye başlar. Genellikle elektronik sistemlerin girişine paralel takılarak aşırı gerilimlerde devreye girmesi ve gerilimin daha da yükselmemesi amaçlanır.

varistör yerine kondansatör verdiğine göre daha önce farklı mesleklerde açlışmış galiba ? elektronikle akalası yok.

sizin aldığınız küçük olan tam okuyamadım ama 1nF veya 100nf kondasatör ikisinin de görevleri farklı aynı işi görmez.

Varistör gerilimi olarak bilinen gerilimin altında neredeyse hiç akım çekmez. Gerilim değeri çalışma voltajını geçtiğinde direnci hızlı bir şekilde düşerek akım çekmeye başlar. Genellikle elektronik sistemlerin girişine paralel takılarak aşırı gerilimlerde devreye girmesi ve gerilimin daha da yükselmemesi amaçlanır.

adama bakın yanlış olmasın sonra yakmayalım aleti dedim. 41 yıldır yapıyorum bu işi aynı bunlar dedi bana..

orjinali üzerinde TVR 07271 yazıyor bu adamın verdiğinde de 104 CRT yazıyor arkasında da 035 ASC yazıyor.. yalnız koyduğum sıfırlar kesikli şekilde.. farklı bir değeri mi ifade ediyor bilmiyorum...

eğer yeni aldığınızı, söktüğüz yere takarsanız uygun voltaj değerinde olmadığı için enerji verir vermez patlar çünkü power supply'in girişi filtresinde faz-nört arasına paralel bağlanır.

eğer yeni aldığınızı, söktüğüz yere takarsanız uygun voltaj değerinde olmadığı için enerji verir vermez patlar çünkü power supply'in girişi filtresinde faz-nört arasına paralel bağlanır.

bu mesajı tam olarak anlayamadım :(

yeni aldığım parçayı takmayacam zaten.. fotoğrafta sağda gördüğünüz parçayı götürüp aynısından 2 tane alacam.. ama yine aynısı yok eş değer verelim diyeceklerdir şüphem yok.. en azından bu sefer şekil olarak benzer ürün verirler.. alıp çıkardığım parçaların yerine aynı şekilde takacam.. sanırım bu varistörlerde yön yok.. yani çıkardığım parçaların yerlerine yön gözetmeden takacam..

varistör kullanmasanda olur, bilgisayar supply kartlarının bazılarında var bazılarında yok varistör ün olmaması kartın çalışmayacağı anlamına gelmez, işi ehline danış saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,087
Son üye
Hsnozer

Yeni konular

Geri