İnverter Kaynak Makinesi (Askaynak 155) Arızası

Kesinlikle katılıyorum, Hz. Mevlana'nın deyimiyle mum, diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmiyor. Bilgimiz neticesinde elimizden geldiğince kendi işlerimizi kendimiz görmeye çalışıyoruz. Bu süre içerisinde ihtiyacı olan kişilere yarımımız dokunuyorsa ne mutlu bize. Bende meslek olarak bilgisayar donanım yazılım teknikeriyim ama elektrik, elektronik mekanik vb işler, çocukluğumdan uğraştığım hobilerim olmuştur. Bu hobileriminde bugüne kadar faydasını gördüm, zararını görmedim çok şükür.
Garajımda kendime göre uğraşlarımla vakit geçirir, bazen gelen komşularımdan meraklı, iştahlı olanlara yardımcı olur bazen mahalle çocuklarının küçük sorunlarına büyük sevinç katacak dokunuşlar yapan kendi halinde bir vatandaşım.
Forumdaki bulunma amacımızda ilk cümlenizden dolayı değil mi zaten. Bazen bilmediğimiz bir şeyi öğrenirken, bazen bir konudaki mesajımızla onlarca insana faydamız dokunabiliyor. Ne yaşadığım şehirlerde, nede bulunduğum ilçede sizler gibi, bilgisini ihtiyacı olan insanlara paylaşıma açmış çok az ustayla karşılaştım. Bunların içerisinde karın tokluğuna birşeyler öğrenebilmek için yanında çalıştığım usta denilen esnaflarda dahil! Bazıları sanki fıtratına işlemiş gibi bilgiyi beraberinde mezara götürmeyi amaçlayan, kendi çıkarlarından başkasını gözetmeyen tiplerken, bazıları ise senin ona maddi olarak bir kuruş faydan dokunmayacak olmasına rağmen edindiği bilgiyi seninle paylaşmaktan çekinmeyecek değerli insanlardı. Rabbim sayılarını artırsın inşallah, bazen her şey maddiyatta bitmiyor.

bilgisayar benim de ilgi alanım, hatta bir dönem ortak olarak servis bile açmıştım. bir de benim öğrendiğim usta bilgiyi mezara götürecek olan biriydi, onun bilgisini nette araştırma yaparak malzeme sipariş vererek çözdüm, ve şu anda akciğer kanseri ve dükkanı kapalı.

@paskomya usta, çarşamba günü akşam yemeğinden sonra tekrar kontrollere başlayarak yaklaşık 4 saatimi alan mücadelemin sonunda, çıkış voltajındaki düşüklük ve dalgalanmanın sebebini nihayet tespit etim.
Hiç sormayın, meğer sorun benim ölçü aletindeymiş 😅 güya birde daha yeni (2-3 aylık) almıştım.
Son görüşmemizde çıkış voltajını düşük görmeniz sonrası, kaynak makinesinin üreticisi sayfasından dokümanlarına ulaşarak boşta çıkış voltajının 77 volt olduğunu öğrendim. Akabinde dirençler üzerinde arıza arayışına girdim. İlk olarak IGBT ayaklarındaki direnç gruplarına baktım 1K Ohm ve 680 Ohm dirençlerden bir kaçını düşük değer olmasından kaynaklı değiştirdim. Çıkış voltajını dc200v da kutuplar doğru olacak şekilde (+/- olarak) ölçüm yaptığımda 25-30v arası dalgalanma, probları yer değiştirdiğimde ise -81v olarak değer okuyordum. IGBT bacaklarından çıkış ölçümü yapıyorum oda aynı şekilde soldakinde 80voltları okurken sağdaki IGBT de 30v civarlarında geziyor. Tek tek bütün devre elemanlarını gözden geçirdim ama garip bir şekilde, durumda bir kaç volt haricinde kayda değer bir değişim olmadı. Yine gariptir ki bu voltaj farkına göre uygulamada makine gayet güzel kaynak yapıyor? Evir, çevir oraya bak buraya bak derken aklıma eski lise yıllarımdan kalma ilk ölçü aletim olan emektar geldi. Onu çıkardım geldim ölçümü onunla yaptım, sonuç? her iki şekilde de ölçüm +81v ve -81v olarak geliyor. Velhasıl uzun lafın kısası bizim sorun aslında ilk diyot değişiminde çözülmüş ustam ama gel gör ki elimizin ulağı dediğimiz yeni diye güvendiğimiz ölçü aleti bizi yanıltmış.
Dip Not: Piyasada 25-30TL arasında satılan DT830D model ölçü aletlerine ciddi işlerde ben gibi bel bağlamayın arkadaşlar sonra yine benim gibi tırmalar durursunuz.
Son olarak kasayı kapatmadan sürekli olacak şekilde bir kaç elektrot yaktım. Kaynak başlangıcı, havuzu, yanması ve dikişi gayet başarılı. Arızadan önce çalışmayan makinede ateş olan ntc ve ptc lerde hiç ısınma yok. Kaynak sonrası, kasa açık vaziyette temel parçalarda (IGBT, transistörler, diyotlar) aynı şekilde ısınmıyor. Böylelikle bu arızanın defterinide kapatmış olduk. Umarım benzer şekilde sorun yaşayan arkadaşlara bu konu faydalı olur.
Konunun çözüme kavuşmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
açıklamaların için çok teşekkür ederim. 25-30 TL lik ölçü aletine ne kadar güven olur beraber gördük. ben hem dijital hem de analog ölçü aletiyle 2 kere ölçerim. yukarıda dediğim 60 volt ortalama değerdir, bu her makinede + - 60 volt normaldir. ve sana bir ip ucu kaynak makinesini tamirden sonra çalıştırdığımda akkor ampulle kontrol ederim. parlaklığı zaten kaynak yapıp yapmayacağını söyler.

açıklamaların için çok teşekkür ederim. 25-30 TL lik ölçü aletine ne kadar güven olur beraber gördük. ben hem dijital hem de analog ölçü aletiyle 2 kere ölçerim. yukarıda dediğim 60 volt ortalama değerdir, bu her makinede + - 60 volt normaldir. ve sana bir ip ucu kaynak makinesini tamirden sonra çalıştırdığımda akkor ampulle kontrol ederim. parlaklığı zaten kaynak yapıp yapmayacağını söyler.
Değerli paylaşımlarınız teşekkür ederim. Tek makineye güvenerek iş yapılmayacağı benimde zamanımı harcayarak edindiğim bir tecrübem oldu. İlk fırsatta adam akıllı bir makine alarak ölçümleri emektarla beraber götüreceğim inşallah :)

Değerli paylaşımlarınız teşekkür ederim. Tek makineye güvenerek iş yapılmayacağı benimde zamanımı harcayarak edindiğim bir tecrübem oldu. İlk fırsatta adam akıllı bir makine alarak ölçümleri emektarla beraber götüreceğim inşallah :)
Selamün Aleyküm. Sizin le aynı makineye sahibim d411 diyotum patlamış. d404 diyotuda sanırım eşdeğer ama okuyamıyorım. Bu diyotun adı nedir yardımcı olabilirmisiniz

Selamün Aleyküm. Sizin le aynı makineye sahibim d411 diyotum patlamış. d404 diyotuda sanırım eşdeğer ama okuyamıyorım. Bu diyotun adı nedir yardımcı olabilirmisiniz
Aleyküm selam,
Bahsettiğiniz diyotlar zener diyotlar oluyor fakat kart üzerinde okuyabileceğimiz bir ibaresi mevcut değil. Ölçerek kontrol etmeniz gerekiyor. Sizin aradığınız D404 ve D414 diyotları 18V SMD 500mW (BZV55C18) Melf Zener Diyotlarıdır. Bulunduğunuz muhit benim gibi elektronik malzeme tedariği yönünden kısıtlı bir yerse direnc.net adresini önerebilirim. Siteyi ziyaret ederek temel ihtiyaç olabilecek malzemelerinizide belirleyip sipariş verirseniz hem hesaplı, hemde tek kargoyla (kargo ücreti 12.5TL olması lazımdı) elinize ulaşmış olacaktır.
Not: Önerdiğim siteden herhangi bir çıkarım olmayıp elektronik konusunda hemen hemen her şeyi tek bir yerden tedarik etme fırsatı sunduğu için beğendiğim bir sitedir. Yukarıda belirttiğim diyot modeline link verdim, tıklayarak siteye erişebilir sizlerde ihtiyaçlarınızı uygun fiyata tedarik edebilirsiniz. En basit, linkteki diyot bulunduğum ilçedeki elektronikçilerde %99 yoktur ama eğer olsaydı tanesini 2,5 TL aşağı satmazlardı. Burada ise 10 tanesi bu fiyata satılmakta.

Aynı arızayla karşılaştım beslemede cik-cik var 24v besleme kesilyor arızalı parça mcc200a transil diyot bilgilerinize..

top 244 smd olmasına gerek yok dip te takabilirsiniz, o direnci gerçekten ellemeyin orjinal fabrika çıkışıdır. bir üst modelde yok, askaynak ile expressweld aynı makine, tamiri kolaydır. basit hatalar yapar ve ucuza tamir olur. bir de direnç olan kartta bir transistör var ona bir bakınız eğer sağlam ise üzerindeki sg3842 gibi smd entegreler var onlarda arıza arayınız. başka yerden çok zor arıza yapar
Ustam benimde bir sorunum var 4 yıl önce aldığım as kaynak tig çanta kaynak makinam torç tetiğine basıp çekiyorum takribi on saniye kadar gaz geliyor acaba sorun torçta mı torçta cillop gibi yepyeni makinada mı 3 defa kullandım uzun zamandır kullanılmadı acaba sorun nedir

Ustam benimde bir sorunum var 4 yıl önce aldığım as kaynak tig çanta kaynak makinam torç tetiğine basıp çekiyorum takribi on saniye kadar gaz geliyor acaba sorun torçta mı torçta cillop gibi yepyeni makinada mı 3 defa kullandım uzun zamandır kullanılmadı acaba sorun nedir
çok zor bir soruya cevap istiyorsunuz. ben elektronikçi değil tamirciyim. eğer bir arıza varsa söker ölçer öyle bulurum. yapılacak ilk şey başka makinede torçu kontrol etmek olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri