Beko d 5102 b ısıtmıyor/sola dönmüyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Makineniz zamana meydan okuduğu için komponentler de haliyle yıpranmış ve işlevlerini kusurlu yapmaya başlamış.Bir süre sonra tekrar uğraşmamak için lütfen 2 adet röleyi ve mevcutta bulunan kondansatörleri yenileri ile değiştirtin.Usta sağlam olmasına rağmen rezistans değiştirmiş.Sonra sıra motora ve kapı kilidine gelir ve bol bol para ödersiniz.Bence artık çağırdığınız ustanın dediğini değil burada size yardımcı olanların dediğine kulak kabartın.Faydanıza olur.

Makineniz zamana meydan okuduğu için komponentler de haliyle yıpranmış ve işlevlerini kusurlu yapmaya başlamış.Bir süre sonra tekrar uğraşmamak için lütfen 2 adet röleyi ve mevcutta bulunan kondansatörleri yenileri ile değiştirtin.Usta sağlam olmasına rağmen rezistans değiştirmiş.Sonra sıra motora ve kapı kilidine gelir ve bol bol para ödersiniz.Bence artık çağırdığınız ustanın dediğini değil burada size yardımcı olanların dediğine kulak kabartın.Faydanıza olur.
Ustaya zaten güvenmiyorum. Anakart sorunu olduğunu usta gidip buraya yazdıktan sonra anlayabildim yoksa direkt lehim işine girişirdim. Isıtmama sorunu var sanıyordum, ama asıl sorun tambur dönmemesi.

Umarım uzun süre dayanır düzeldikten sonra çünkü 2. elleri bile 2000 liradan başlıyor ve asansörsüz 5. kat. Taşımak zor buraya.

Şimdilik 2 röle değiştirsem ve çalıştığını görsem, yine de kondansatör dğeiştirmeye gerek olur mu? Şişen, siyah vs kondansatör göremedim.

Röle değiştikten sonra makineniz elbette çalışacaktır.Kondansatör fazla maliyetli değil,tavsiyem değiştirin yönünde.

Röle değiştikten sonra makineniz elbette çalışacaktır.Kondansatör fazla maliyetli değil,tavsiyem değiştirin yönünde.
5 kondanstörün 5ine de o zaman , 4 röleden de 2sini.

2 röleyi değiştirttim ama durum aynı.

Tanesi 25 lira rölelerin. Kondansatörler ise 4-5 lira.

Şimdi, 2 röleyi daha mı değiştireyim yoksa önce kondansatörler mi?

Şu ihtimal de kafamı kurcalıyor, gelen usta kömürü düzgün takamadı veya rezistansı tam orturamadığı için dönmeme durumu olabilir mi ama hiç zorlamıyor bile dönme için.

Elektornikçi beyni de ölçtü multimtere ile sorun yok dedi. 0.1 civarıydı

Hangi roleleri değiştirdiğinizi fotoraf üzerinde işaretleyip yeni rolelerin fotorafını atabilirmisiniz.
Önünde zorf marka olan. arkada ise kalemle gösterdiğim yer. attığınız fotoya en yakın yerler bunlardı. Umarım doğrularını değiştirtmişimdir.

1695635162102.png

1695635032558.png

Doğru roleler değiştirilmiş.Rolenin data sheet'ine bakıldığında uygun görünüyor.şu an heriki yöne de dönmüyormu?.

Doğru roleler değiştirilmiş.Rolenin data sheet'ine bakıldığında uygun görünüyor.şu an heriki yöne de dönmüyormu?.
Evet hala 2 yöne dönmeme devam ediyor. su alıp bekliyor. Sıkmaya aldım orda da dönmedi, suyu attı ama. Youtube da yükledim
çıt seslerini göstermek için

Gelen usta düğmeyi devreden çıkardı, yani fişe takar takmaz çalışıyor. On off düğmesini bağladı uclarını. Önceden ben kürdan takıp sıkıştırıyordum ki çalışabilsin. ama o istemedi öyle olmasını.
onla ilgili olabilir mi.

Diğer konuda, ic101 8 ayaklı entegre viper hatalı olabilir diyen oldu. Kondansatör ve 2 röle daha mı dğeiştirsem öncelik olarak ama diğer konudaki arkadaş ise kaçak varsa orda, röle değişse de çalışmaz demekte. Ama su almada veya su boşaltmada da sıkıntı yok.

motor fırçalarının (kömürlerin) kollektöre tam bastığından,motor üzerindeki ve ana kart üzerimdeki motor kablolara ait soketin tam oturduğundan emin olun.

motor fırçalarının (kömürlerin) kollektöre tam bastığından,motor üzerindeki ve ana kart üzerimdeki motor kablolara ait soketin tam oturduğundan emin olun.
Şunla ilgili olabilir mi . 1 ayağı lehimsiz amazaten iletmiyor gibi devrede bir yere bir şey. 4lü olan

1695637697894.png

1695637773923.png

Bunlardan gözüken bir şey var mı onu kntrol edeyim ilk.

1695638818598.png

1695638871410.png
1695638893388.png

1695638911501.png

bir tane kömürü çıkartabildim. diğeri tornavidam kısa ve çıkaramadım. zaten usta geçen değiştirmişti. bunda da niyeyse tek vidayla sabitlmiş. daha yeni gözüğküyır

1695640735664.png

elle döndürdüğümde dönüyor aslında. yani kömüt bitmiş olsa böyle döner miydi . bir de dün çalıştı

1695640778819.png

tam bunları atarken dedim çalştırayım çalıştı ama çok ses geliyordu korktum kapattım. yine çalışmıyor .yani kömür belki yanlış takıldı.

şu an saat 14.58 civarı . normalde yan yatrıp demin bakmıştım ama artık yan yatırdım tamamen ve rahat rahat ko ntrol ettim. kömürler iyi. bir tarafı sökemedim ama var içinde. diğer tarafa da eksik vida yerine farkl vida koyup sağlamlaştırdım. elle çevrince çarkı sıknıtısız 2 tarafa dönüyr.

demin ilk başta dönmüştü yine. ama ses geliyordu ve yine ses geldi korkup çektim fişi. kömür sürtüyor gibi sanki. video ekledim. Video eklenmedi galiba. neyin sürttüğünü nasıl anlarım ki, kömür olmayabilir mi

Fişi korkudan çektim 2 seferde de. geri fişi taktığımda hiç dönmeye zorlamıyor. röleden çıt geliyor ama dönmüyor.

Şu an 15.30 tekrar çalıştırdım. zorlanarak döndü. kıvılcımlar çıktı kapattım yine düğmeden başlaya basıp. tekrar başlaya basınca iptal oldu tekrar dönmedi. kömürleri iyi taktığımı düşünüyrum başka ne olabilr sebp

video:

kömürler:
1695646084696.png

1695646105034.png

Kıvılcım normaldir deyip devam ettirdim. 2 tarafa döndü ama sonra durdu yine. çıt çıt sesleri devam ediyor. kömürlerle temas sanki kesiliyor gibi bir süre sonra sanki ve duruypr gibi eğer beyinlik problem değilse. nasıl emin olurum sorun kömürdn?

Ve progrmaı iptal edip bittitten sonra tekrar başlatınca dönmüyor. İlla kömürlerle oynamam gerekiyor ki o kıvılcımlı şekilde de olsa dönsün. kömürlerle oynayabileyim diye yan yatırıyorum. yan yatırırken belki bir şeyler düzeliyor ve sonrasında dönebiliyor. 3-4 tur da olsa.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri