Beko 5102, sağa döndürmüyor, röle mi, kartta sorun var mı (foto ekledim)

Kömür sol elinizdeki gibi dışarıda durmalı. Arkasında yay olmali elle itince çok kolay içeri girmeli. Bırakınca da çok kolay dışarı çıkmalı.

Birde kömürün içeride kalan yaylı kısmın içinde bir iletken tel olmali. Asagidaki gibi.

images (2).jpeg

Kömür sol elinizdeki gibi dışarıda durmalı. Arkasında yay olmali elle itince çok kolay içeri girmeli. Bırakınca da çok kolay dışarı çıkmalı.

Birde kömürün içeride kalan yaylı kısmın içinde bir iletken tel olmali. Asagidaki gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 101616
evet eskisi bahsettiğinzi gibi. yenisi ise, tel var ama lehimli değil ve yayı elle ben koyup teli içinden geçirtip sokete yerleştiiryrum ve bastırınca bzen içinde takılı kalıyor ucu, sanki bitik gibi. yarın yeni almayı deneyeyim. sadece içi alacağım değil mi. dış plasitk zaten sağlam gibi.
veya lehimlemeyi deneyeyim kendim ama sanmıyorum kullanılabilir olacğaını.

evet eskisi bahsettiğinzi gibi. yenisi ise, tel var ama lehimli değil ve yayı elle ben koyup teli içinden geçirtip sokete yerleştiiryrum ve bastırınca bzen içinde takılı kalıyor ucu, sanki bitik gibi. yarın yeni almayı deneyeyim. sadece içi alacağım değil mi. dış plasitk zaten sağlam gibi.
veya lehimlemeyi deneyeyim kendim ama sanmıyorum kullanılabilir olacğaını.

Resim ekler misiniz?

O iletken telin bir ucu kömürün içinden diğer ucu sokete bagli olmali. Birinden biri kopuk ise voltaj geçmez.

Kendim kömürü takip kömüre bağlı teli çıkardığım yayın i.çinde, sokete böyle değdirip soketin içine sokabiliyorum:

1695839147824.png

normal hali böyle yani. yay, tel ve soket ayrı ayrı. sonûna kadar basınca bazen içinde takılı kalıyor. kolektörün sonuna kadar ittirdiğini sanmıyoruım olmadı ama bilmiyorum
Yeşiliçin içindeki soketi de bir türlü sökemedim. yöntemi var mıdır? soket sanki yapışmış gibi
1695839171490.png

Resim ekler misiniz?

O iletken telin bir ucu kömürün içinden diğer ucu sokete bagli olmali. Birinden biri kopuk ise voltaj geçmez.

O kömürün işi bitmiş bulabiliyorsan iki tane orijinal kömür alıp değiştirmelisin. Kalitesiz alırsan erkenden biter. Yeşil parça dediğin şey aşağıdaki işaretlediğim kısma geçmedir. Biraz kuvvet uygulayarak çekersen çıkması gerekir.

1695839958934.png
1695839863711.png

O kömürün işi bitmiş bulabiliyorsan iki tane orijinal kömür alıp değiştirmelisin. Kalitesiz alırsan erkenden biter. Yeşil parça dediğin şey aşağıdaki işaretlediğim kısma geçmedir. Biraz kuvvet uygulayarak çekersen çıkması gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 101620Ekli dosyayı görüntüle 101619
2 tane niye alayım, tek satılmıyor diye mi? Diğeri sanki iyi gibi eski olmasına rağmen.

Sadece fotodaki gibi alcağım değil mi dış plastiksiz.

Fotodaki gibi kırmzılı bölgye çok güç uygulamadım ama kırılırsa diye korkuyorum. metal yani kömür kırılsın sorun değil, yenisini alacağım zaten de.

2 tane niye alayım, tek satılmıyor diye mi? Diğeri sanki iyi gibi eski olmasına rağmen.

Sadece fotodaki gibi alcağım değil mi dış plastiksiz.

Fotodaki gibi kırmzılı bölgye çok güç uygulamadım ama kırılırsa diye korkuyorum. metal yani kömür kırılsın sorun değil, yenisini alacağım zaten de.
Bu tür sarf malzemeler tek tek değişmez. İllaki ben bir tanesini değişeceğim diyorsanız tekini satan bir yer bulabilirseniz alırsınız. Nazik davranırsanız çıkmayacak, çok sert davranırsanız kırılabilir. E artık orasıda ustalık işi. Hani çok para istediklerinde kızıyoruz ya!

Çift (takım) al ayakkabı gibi.Gözün arkada kalmasın.Emekler boşa gitmesin.

Soketten sökebildim ileri geri aşağı yukarı yapınca. Diğerini taktım, kolayca girip çıkıyor. Sorun, bu yeni olanda yani tamircinin taktığında. Mesai başlayınca kömür alıp takıp deneyeceğim tekrar, belki 50. kez. Umarım bu sefr hata almam.

Ön ve arka kapak vs kapatırken de ilerde tekrar olursa, açması kolay olsun diye diye vidalamadan kapatırsam ne sorun olabilir? Arka kapak değil de, orası açması kolaydı. Ön panel mesela.

İşaretli yerdeki tırnağı tornavida ile dışarı doğru kastır.Kömür takılmadan yuvada hareket edecektir.

Ön ve arka kapak vs kapatırken de ilerde tekrar olursa, açması kolay olsun diye diye vidalamadan kapatırsam ne sorun olabilir? Arka kapak değil de, orası açması kolaydı. Ön panel mesela.

O zaman sıkmada iken makinenin ön gövdesi banyodan salona çaya gider.Kazandaki çamaşırlar erken doğum yapar.Hele bir de kapı kilidine su gelirse sigortalar bayram ikramiyesi alır.
Selametle.

rqw2v0p.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri