Batarya Şarj yöntemleri

Akdeniz31

Üye
Merhaba, 72 amperlik akü şarj devresi kuruyorum. Ek'te görüldüğü gibi üç şarj yöntemi bulunmakta. Bu yöntemlerden sabit akımla şarj işlemi nasıl oluyor? Akımı nasıl kontrol edeceğim. Aküye en fazla 14.4 V gerilim veriyorum. Akım sensörü ve PID kontrolcü ile akımı kontrol etmeye çalışıyorum ama akü en fazla 300mA akım çekiyor. Daha fazla akım çektirmem için ne yapabilirim? Uyguladığım voltaj arttıkça çektiği akım da artıyor.
Not: Şarj devresinde Buck konvertör kullanıyorum buck konvertörün girişi 14.4V. Akımı kontrol etmek için akım sensöründen aldığım bilgi ve PID kontrolcü ile buck anahtarını kontrol ediyorum.
şarj grafikleri.png

Aku geriliminiz nedir? Akünüz dolu ise akim cekmeyebilir. Akim çekmesi icin akünün geriliminin 11 volt ve altinda olmasi bu aküyü boş kabul edip sarj gereksinimi var diyebiliriz. Minimum voltaji n altınada inmemek lazim. 10.5 volt gibi.

Akimi nasil kontrol edeceksiniz?

Mesela bir aliye guc kaynagini bağladınız. Hiç kaynaginiz 14.4 volt akü 11.0 volt. Akınız akim çekmeye başlayacak. Siz sarj akimini ölçeceksiniz. Akim yuksek ise akuye uyguladığınız gerilimi düşürmeniz gerekmektedir.

Yani akim bilgisini okuyup gerilimi ayarlamanız gerekiyor. Temel ohm kanunu.

Aku geriliminiz nedir? Akünüz dolu ise akim cekmeyebilir. Akim çekmesi icin akünün geriliminin 11 volt ve altinda olmasi bu aküyü boş kabul edip sarj gereksinimi var diyebiliriz. Minimum voltaji n altınada inmemek lazim. 10.5 volt gibi.

Akimi nasil kontrol edeceksiniz?

Mesela bir aliye guc kaynagini bağladınız. Hiç kaynaginiz 14.4 volt akü 11.0 volt. Akınız akim çekmeye başlayacak. Siz sarj akimini ölçeceksiniz. Akim yuksek ise akuye uyguladığınız gerilimi düşürmeniz gerekmektedir.

Yani akim bilgisini okuyup gerilimi ayarlamanız gerekiyor. Temel ohm kanunu.

Serkan bey devre şemasını Ek'te paylaştım. V1 gerilimini 14.4V volta ayarladığımda boştayken v3 gerilimi 13.4 volt olarak görünüyor bu değerde batarya 130mA çekiyor. Değerleri Ekte gösterdiğim gibi yaptığımda batarya akım çekmeye başlıyor. Anlamadığım nokta şurası bataryayı şarj ederken referans almam gereken yer neresi ? Batarya bağlıyken V2 noktasındaki gerilim 14.4 olunca akım çekiyor devre.

Not: Giriş bak devresi giriş voltajını düşürüyor. bidirectional'da bulunan buck devresi PID ile akım kontrolü için kullanıldı.

Not: Bataryaya düz 14.4 V uyguladığımda 3A çekiyor. Batarya gerilimi 12.3V
Dün paylaştığım yanlıştı yenisi;
WhatsApp Image 2020-11-11 at 16.13.07.jpeg

Son düzenleme:
Yaptiginiz devreyi bağlantıları görebilir miyim?

Bir kac resim eklermisiniz?

Not: Bataryaya düz 14.4 V uyguladığımda 3A çekiyor. Batarya gerilimi 12.3V

Ilk başta bu duruma yönelelim. Boş bir aku sarja baglandiginda ic direnci dusuk oldugu icin ciddi akim çekmesi gerekiyor.

3 amper icin güç kaynaginiz bu akimi veremiyor mu yoksa başka bir sorun mu var. Bunu tesbit etmemiz lazım.

Akünüz 72 amper. Rahatlıkla 8 - 10 amper çekmek istemesi lazim. Bu aku sıfır aku mu kullanılmış bir aku mu? Terminal bağlantılarını ve guc kaynagi bağlantılarını nasil yapıyorsunuz? Gevşek baglanti olasiligi yada krokodil kullanmıyorsunuz degil mi?

Yeriniz neresi akdeniz Antalya mi? Samsun mu?

Ilk başta bu duruma yönelelim. Boş bir aku sarja baglandiginda ic direnci dusuk oldugu icin ciddi akim çekmesi gerekiyor.

3 amper icin güç kaynaginiz bu akimi veremiyor mu yoksa başka bir sorun mu var. Bunu tesbit etmemiz lazım.

Akünüz 72 amper. Rahatlıkla 8 - 10 amper çekmek istemesi lazim. Bu aku sıfır aku mu kullanılmış bir aku mu? Terminal bağlantılarını ve guc kaynagi bağlantılarını nasil yapıyorsunuz? Gevşek baglanti olasiligi yada krokodil kullanmıyorsunuz degil mi?

Yeriniz neresi akdeniz Antalya mi? Samsun mu?
Yer Nevşehir. Akü sıfır alındı 2 günlük daha. Güç bağlantısını krokodil ile yapıyorum. Krokodile 1.5 kablo bağladım. Gevşek bağlantı olduğunu sanmıyorum pcb'de hep lehim var. Sadece klemensten bataryaya 2.5 kablo kullanıyorum. Bataryaya uyguladığım gerilim arttıkça akü daha fazla akım çekebiliyor.

Aküyü doğrudan laboratuvar tipi guc kaynağına baglarmısınız birde kablo baglantisi en kisa olsun kalin kablo 2.5 mm2 lik kablo ile olsun. Kutup basinida mumkunse krokodil ile degilde pabuc ile tutturun.

Bu sekli ile sabit gerilim modunda 15 volt verin kac amper akim cekiyor gorelim.

Akü etiketini burdan paylaşırmısınız? Değerlerini gorelim.

Serkan Bey, yukardaki devre şemasında boştayken v2 gerilimi 14.5 ve v3 gerilimi 14.4V. Bataryayı bağladığımda v2 gerilimi 14V ve v3 gerilimi 12.7 oluyor. Bu değerler normal mi ? batarya bağlıyken V2 gerilimi ne olmalı

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri