Batarya Şarj yöntemleri

V2 gerilimi besleme geriliminden önündeki diyorum eşik gerilimi kadar dusuk olmali.

Diyagrama gore 2 adet buck converter kullanıyorsunuz dogrumudur? Buck ceviricideki diyotlariniz ne kadar hizli ikinci devrede diyot goremedim o devrede bobin kısmında akim yönünü belirleyen diyot ne kullandınız? Bobin kac henri ve kac amperlik bir bobin?

Akü tarafındaki devre ikinci buck converter ise onun giris gerilimini biraz yükseltmekte fayda var. Aku gerilimine cok yakin olmasin. Mesela 20 volt gibi v2 degeri olsa nasil olur. Fıkır alışverişi icin dusunuyorum.

Aynısını ben yaptım, Sabit akım istediğinizde akü gerilimine ve çekilen akıma bakacaksiniz. Verdiğiniz voltaj 15-16-17 olabilir. Buna bakilmaz

Akıma bakarak duty cycle ayarlanır. Gerilim akü uclarindan okunur. Gerilim 14.4 volt olduğunda bu sefer gerilim sabit tutulup amperin %2 kapasite civarına (1.5 amper) düşmesi beklenir. Sonra 13.6v sabit voltaj uygulanir. Sınırsız muddet. Burda akım 50-100 mA kadar inebilir.

Ben 20 volt smps kullanıyorum mesela. Bu civarlara çıkmakta fayda var.

i
V2 gerilimi besleme geriliminden önündeki diyorum eşik gerilimi kadar dusuk olmali.

Diyagrama gore 2 adet buck converter kullanıyorsunuz dogrumudur? Buck ceviricideki diyotlariniz ne kadar hizli ikinci devrede diyot goremedim o devrede bobin kısmında akim yönünü belirleyen diyot ne kullandınız? Bobin kac henri ve kac amperlik bir bobin?

Akü tarafındaki devre ikinci buck converter ise onun giris gerilimini biraz yükseltmekte fayda var. Aku gerilimine cok yakin olmasin. Mesela 20 volt gibi v2 degeri olsa nasil olur. Fıkır alışverişi icin dusunuyorum.
İlk buck devresi giriş gerilimini düşürmek için. Bidirectionaldaki buck devresi akım kontrolü için. Bataryanın şarj durumundan deşarj durumuna geçtiğinde de bidirectional tersten boost olarak çalışarak v2 barasını besleyecek. Amaç v2 barası şarj işlemi kesildiğinde de gerilime sahip olsun. Birectionalde ters gerilim mosfetlerin kendi diyotları üzerinden geçmekte. V1 ve V2 barası arasındaki diyot bataryanın geriliminin kaynak tarafına gitmesi engellemek için.

Dediğiniz gibi v2 değerini 20 volt yaparsam batarya akım çekiyor. Ama giriş gerilimi yüksek olduğu için bu bataryaya zarar vermez mi?
Aynısını ben yaptım, Sabit akım istediğinizde akü gerilimine ve çekilen akıma bakacaksiniz. Verdiğiniz voltaj 15-16-17 olabilir. Buna bakilmaz

Akıma bakarak duty cycle ayarlanır. Gerilim akü uclarindan okunur. Gerilim 14.4 volt olduğunda bu sefer gerilim sabit tutulup amperin %2 kapasite civarına (1.5 amper) düşmesi beklenir. Sonra 13.6v sabit voltaj uygulanir. Sınırsız muddet. Burda akım 50-100 mA kadar inebilir.

Ben 20 volt smps kullanıyorum mesela. Bu civarlara çıkmakta fayda var.
Bu değerlere çıktığımda akım çekebiliyor ama bu değerler özellikle 20volt zarar vermez mi

Batarya uclari 20v görürse zararlı. Sen batarya ucunda 14.4 voltu aşmayacaksin. Üstelik 20 v direkt vermiyorsun, buck ile ayarlayacaksin. 7-8 amper çekene kadar duty arttırılacak. Muhtemelen 15 16 volt civarında 7-8 amper gorursun.

Ayrıca şu da var. 2 bobinden diyotlardan mosfetlerden geçiyorsun. Akım arttıkça voltajin düşecek. Her bobin 50mohm olsa 5 amper için 0.5volt bunlarda düşer. 0.5 volt her bir schottky diyotta düşer. 0.1 volt mosfette düşer. Sen bunları tolere edebilmek için duty artışı yapıyorsun.

Son düzenleme:
Batarya uclari 20v görürse zararlı. Sen batarya ucunda 14.4 voltu aşmayacaksin. Üstelik 20 v direkt vermiyorsun, buck ile ayarlayacaksin. 7-8 amper çekene kadar duty arttırılacak. Muhtemelen 15 16 volt civarında 7-8 amper gorursun.

Ayrıca şu da var. 2 bobinden diyotlardan mosfetlerden geçiyorsun. Akım arttıkça voltajin düşecek. Her bobin 50mohm olsa 5 amper için 0.5volt bunlarda düşer. 0.5 volt her bir schottky diyotta düşer. 0.1 volt mosfette düşer. Sen bunları tolere edebilmek için duty artışı yapıyorsun.
v2 gerilimini 20 volt olarak ayarladım. ne kadar akım çekeceğini görmek için buck'ın anahtarına bir uyguladım. v3 gerilimi de 20 volt olarak görüldü. aküyü bağlayınca 6 amper çekti v2 gerilimi 17.2 volt, v3 gerilimi 14.2 volt oldu. batarya boşta 12.72 volt

0-30V 2A ayarlı Dc kaynak ile 14.6volt uyguladığımda 2amper rahat çekiyor. Üstteki değerleri 3 fazı doğrultarak uyguluyordum

Son düzenleme:
Dediğim gibi kayıplar fazla. Bu sebeple voltaj düşüyor. Bobinler kalın telli az sarım olmalı. Mosfet Rdson 10mohm dan az olmalı. Diyot schotthy 30amper 30v olmalı ki ısınma ve voltaj düşümün az olsun. Zaten çalıştırdığında problemli olan malzeme fazla ısınacak. 7-8 amper az değil. Malzemeler doğru seçilmeli

Dediğim gibi kayıplar fazla. Bu sebeple voltaj düşüyor. Bobinler kalın telli az sarım olmalı. Mosfet Rdson 10mohm dan az olmalı. Diyot schotthy 30amper 30v olmalı ki ısınma ve voltaj düşümün az olsun. Zaten çalıştırdığında problemli olan malzeme fazla ısınacak. 7-8 amper az değil. Malzemeler doğru seçilmeli
üstteki mesajımın son kısmına bakar mısınız yeni düzenledim. Kaynak sıkıntısından olabilir mi?

Kaynağın da düşüyor olabilir ama dediğim kayıplar da var. Kaynak düşüşünü de olcun görün

Kaynağın da düşüyor olabilir ama dediğim kayıplar da var. Kaynak düşüşünü de olcun görün
Dc kaynaktan 14.4 volt verince 2A çekiyor, üç faz kaynağı doğrultup 14. 4 volt verince 200 mA. Sanırın kaynak sorunum var. Dediklerinizi kontrol ettim arada bir diyot vardı onu çıkartınca biraz daha fazla akım çekti ama dediğim gibi kaynak sıkıntısından olma ihtimali var sanırım

Bu 3 fazlı kaynaginiz rüzgar türbini mi? Kaynaginiz yeterli akim beslenemediği icin voltaj dusumu oluyor gorunuyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,908
Son üye
EFZA

Yeni konular

Geri