Paralel bağlı akülerde güneş paneli ile şarj

Ben bunu güneş panelinden 1 günde kaç watt alıyorum ölçmek için kullanıyorum. Anlık voltaj ve amper de gösteriyor. Tavsiye ederim.
Excellway® 20A DC Çok Fonksiyonlu Dijital Güç Ölçer Enerji Monitör Modülü Volt Metrer Ampermetre
bu üründen bahsediyorsunuz sanırım. bu ürünle amper ve volt takibi yapılır doğrudur.
Ancak bu ürün akü test etmek için kullanılamaz.
Akü test cihazı farklı bir üründür.
tabi bu ürünüde kullanmak iyidir. panelden gelen bilgiyi görüntülemek için ideal bir cihaz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Solar sistem kurulum sıralaması şöyle olmalı;
2.Yukarıdaki DC volt lara doğrudan kullanım için ihtiyaç yoksa, amaç inverterden 220 AC üretmekse, inverterler daha az çevrim kaybı için yüksek voltajı daha çok tercih ederler.;)
Unutmamak lazım ki, 12 volt sisteme uygun paneller 18/20 dc volt maks volt verirken, 24 volt luk paneller 28-31 volt maks dc volt verebilmektedirler.

Sanırım cevabı buldum. Amaç belli..O zaman Şarj kontrol aletim 24 volt olduğuna göre .. 24 volt 5 adet 275 watt panel kullanacağım.. Aküleri de 24 volt olarak gruplayacağım. sonra sonucu gözleyip, diğer arkadaşlar da sıkıntı yaşamasın diye burada paylaşacağım.

çokta fazla kafa karıştırmamak adına yazıyorum.
biz burada her panelin 12 volt olduğunu varsayımıyla hareket ediyoruz.
her panel 12 volt olarak düşünüp o şekilde dizayn edersek fazla da kafamız karışmaz öyle değil mi sayın hocam.
Çok haklısınız. Fakat bazı arkadaşlar nedense panelin maks dc voltunu telafüz edince açıklamak istedim.;)

Excellway® 20A DC Çok Fonksiyonlu Dijital Güç Ölçer Enerji Monitör Modülü Volt Metrer Ampermetre
bu üründen bahsediyorsunuz sanırım. bu ürünle amper ve volt takibi yapılır doğrudur.
Ancak bu ürün akü test etmek için kullanılamaz.
Akü test cihazı farklı bir üründür.
tabi bu ürünüde kullanmak iyidir. panelden gelen bilgiyi görüntülemek için ideal bir cihaz.
Akü test cihazını biliyorum. Yüksek ampere dayanma gücü olarak 8-10 saniyede ne kadar voltaj düşüşü görülmesine göre karar verilen bir testtir. Bahsettiğim cihaz kaç amper/watt akım depolayabildiğini ölçer. Tabi aşırı deşarja düşürmeden!

Çok haklısınız. Fakat bazı arkadaşlar nedense panelin maks dc voltunu telafüz edince açıklamak istedim.;)
Evet sizde haklısınız. Ben sürekli olarak böyle sözlerle karşılaşıyorum. 12 volt deyince hemen biri çıkıp 18 volt verir panel diyorlar :) tamam bende biliyorum maksimum 18-20 verir. Ancak bu panel ölçümü yük bağlanmadan alınan değerdir. kısa devre voltajı 12 olur. bunu da anlatmak biraz zaman alıyor.
Ama güneş enerjisi paneli kurarken fazla kafa karışmasın diye ben hep 12 volt diyorum.

Evet sizde haklısınız. Ben sürekli olarak böyle sözlerle karşılaşıyorum. 12 volt deyince hemen biri çıkıp 18 volt verir panel diyorlar :) tamam bende biliyorum maksimum 18-20 verir. Ancak bu panel ölçümü yük bağlanmadan alınan değerdir. kısa devre voltajı 12 olur. bunu da anlatmak biraz zaman alıyor.
Ama güneş enerjisi paneli kurarken fazla kafa karışmasın diye ben hep 12 volt diyorum.
Aynen öyle, 12 voltluk panel, 24 voltluk panel diye adlandırmak lazım.

İlginize teşekkürler ..DC DC converter mantıklı çözüm ama yorumlar pek iç acıcı değil..
"Cihaz iyi. Arabamı dönüştürmek için kullanıyorum alternatör 14v 30v DC yerine GÜNEŞ PANELI MPPT denetleyici için giriş olarak kullanmak için, bu yüzden evim pil geceleri sürüş bile şarj edilebilir. 400W yükte denedim, çalışıyor gibi görünüyor, ancak akım ayarlanamıyor. CC potansiyometre döndürdüğümde saat yönünün tersine akım aynı kalır. Değişiklik yok. Satıcıyla iletişime geçtim, bu sorunu çözebilir mi göreceğim. Çıkış voltajı ayarı iyi çalışır. 14v 400 w'de çok sıcak olur ve soğutucu çalışmaya başlar. Neyse kondansatörler ve trafo da çok sıcak. 1800W sağlayabileceğini hayal edemiyorum. Aşırı koşullar olacak. 400 w'de bile sıcak yaz aylarında arabamda yaşayabilir mi bilmiyorum. " demiş biri 2. sayfada..

Aklımda kalacağına yaparım dedim yaptım..
2 adet 275 W panel ilave ettim ..Benim 1 Kva invertör ve üzerine 400 TL verip 3 Kva inv aldım(Gayet hesaplı alışveriş oldu)..Aküleri seri bağlayıp 24 Volta çıkardık, Arada da çatıyı aktardık.. 1 günde hallettik.
Ama yağmur yaş vs.. sistemin verimini anlayamadık geçen 2 günde..İşler nedeniyle 2 günlüğüne indik medeniyete..

Not: kablolama , klemens vs. düzenlenecek.. vakit kalmadığı için aceleyle böyle oldu.

Aklımda kalacağına yaparım dedim yaptım..
2 adet 275 W panel ilave ettim ..Benim 1 Kva invertör ve üzerine 400 TL verip 3 Kva inv aldım(Gayet hesaplı alışveriş oldu)..Aküleri seri bağlayıp 24 Volta çıkardık, Arada da çatıyı aktardık.. 1 günde hallettik.
Ama yağmur yaş vs.. sistemin verimini anlayamadık geçen 2 günde..İşler nedeniyle 2 günlüğüne indik medeniyete..

Not: kablolama , klemens vs. düzenlenecek.. vakit kalmadığı için aceleyle böyle oldu.
Güneşli güzel bir günde yeni sonuçları bekliyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri