Paralel bağlı akülerde güneş paneli ile şarj

hocam isterseniz şöyle yapalım.
sisteminiz şimdilik böyle kalsın.
akü ile ilgili probleminizi çözelim öncelikle
sonrasında olmazsa eğer sistemi 24 volta çeviririz.
maksat burada para harcamamak.
bir akü test cihazı bulun. yada satın alın.
aküleri tek tek test şarj ettikten sonra ölçümlerine bakın.
sağlam olanlarla çürük olanları ayıklayın.
sağlamları eski sistemde tekrardan birleştirip deneyin.
aküleriniz sağlama binerse eğer sistem düzgün çalışır.
https://urun.n11.com/elektrik-olcum...ijital-612v-125a-technomax-tm-9215-P242588671

şöyle bir cihaz alın bu cihaz ile Akülerin amper bilgisini kontrol edin.
tabi dolum yaptıktan sonra.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
hocam isterseniz şöyle yapalım.
sisteminiz şimdilik böyle kalsın.
akü ile ilgili probleminizi çözelim öncelikle
sonrasında olmazsa eğer sistemi 24 volta çeviririz.
maksat burada para harcamamak.
bir akü test cihazı bulun. yada satın alın.
aküleri tek tek test şarj ettikten sonra ölçümlerine bakın.
sağlam olanlarla çürük olanları ayıklayın.
sağlamları eski sistemde tekrardan birleştirip deneyin.
aküleriniz sağlama binerse eğer sistem düzgün çalışır.

Sağol hocam.. ama 5 saat önce 24 v 3Kwa bir inverterle pazarlık kestim 1 Kwa yı vereceğim üstüne 400 lira.. 2 adet 275 watt panel 1,600 lira montaj 500 lira Toplam 2.500 TL.. Laf ağızdan çıktı.. revize edeceğiz sistemi kaçarımız kalmadı..
Ama o aküleri tek tek test etme işini nasıl ve hangi cihazla yapacağım onu araştırmam lazım.. varsa bildiğiniz bir link rica edebilirmiyim.

Sağol hocam.. ama 5 saat önce 24 v 3Kwa bir inverterle pazarlık kestim 1 Kwa yı vereceğim üstüne 400 lira.. 2 adet 275 watt panel 1,600 lira montaj 500 lira Toplam 2.500 TL.. Laf ağızdan çıktı.. revize edeceğiz sistemi kaçarımız kalmadı..
Ama o aküleri tek tek test etme işini nasıl ve hangi cihazla yapacağım onu araştırmam lazım.. varsa bildiğiniz bir link rica edebilirmiyim.
cevap yazmıştım en altta yazıyor.
aküler kaç amperdi.
link attım oradaki cihaz 125 ampere kadar ölçüm yapıyor.

cevap yazmıştım en altta yazıyor.
aküler kaç amperdi.
link attım oradaki cihaz 125 ampere kadar ölçüm yapıyor.

Atlamışım.. inceledim.. Ama bunlar 6-12 volt için yazıyor.
İşte cevabı bilinmeyen soru 450 ile 900 Ah arası birşey olduğu tahmin ediliyor .. Etiket yok bilgi yok. :(
Yine fabrikaya yaptıracağız galiba testleri..

Atlamışım.. inceledim.. Ama bunlar 6-12 volt için yazıyor.
İşte cevabı bilinmeyen soru 450 ile 900 Ah arası birşey olduğu tahmin ediliyor .. Etiket yok bilgi yok. :(
Yine fabrikaya yaptıracağız galiba testleri..
Hocam ah değeri ile amper değeri farklıdır.
Fabrika kaç amper olduğunu biliyordur.
bu aküler kaç amper diye bir sorarsanız. Öğrenmiş olursunuz.
Hem size akü test cihazı her zaman lazım olacak bir şey bence mutlaka elinizin altında bulunsun derim.

Solar sistem kurulum sıralaması şöyle olmalı;
1.DC 12/24/36/48 volt gerilime ihtiyacınız var mı? Varsa o voltajda sistemi kurmak avantajlı. Yine de 24/36/48 volt bir sistemden 12 volt herhangi bir akü üzerinde alabilirsiniz. Burada önemli olan aşırı deşarjı kontrol için ek bir kart/devre gerekmesi!
2.Yukarıdaki DC volt lara doğrudan kullanım için ihtiyaç yoksa, amaç inverterden 220 AC üretmekse, inverterler daha az çevrim kaybı için yüksek voltajı daha çok tercih ederler.;)
3.Sıfırdan değil de elinizdeki inverter ya da panele göre sistem kuracaksanız, 12/24/36/48 volttan hangisine uygunsalar ona göre aküleri gruplamak gerekiyor. Yine burada paneller 12 v ise, akü sayısı da yeterli ise paneller seri bağlanabilir. Yani inverter 48 volt ise 24 voltluk panellerin ikisi seri bağlanacak, ikiden fazla ise gruplayıp paralellenecekler.

Unutmamak lazım ki, 12 volt sisteme uygun paneller 18/20 dc volt maks volt verirken, 24 volt luk paneller 28-31 volt maks dc volt verebilmektedirler.

Eyvallah.. 3 Kwa 24 V girişli bir inverter buldum üzerine biraz para vererek halledebileceğim. 2 tane daha 275 Watt panel ilave edeceğim..
Bu arada ÖM ile gelen bir soruya cevap vereyim.. Şarjı inverter üzerinden yapmıyorum Şarj aleti ayrı.. 40 AmperEkli dosyayı görüntüle 60179
Özellikle 12/24V solar şarj cihazının kurulumunda dikkat edilecek konu, akü sistemi kaç volt ise onu cihazın anlayabilmesi için öncelikle akü cihaza bağlanmalıdır! 24V bir akü sisteminde 12 v bir panel bağlanmayacağını söylemeye gerek yok sanırım.;)

Solar sistem kurulum sıralaması şöyle olmalı;
1.DC 12/24/36/48 volt gerilime ihtiyacınız var mı? Varsa o voltajda sistemi kurmak avantajlı. Yine de 24/36/48 volt bir sistemden 12 volt herhangi bir akü üzerinde alabilirsiniz. Burada önemli olan aşırı deşarjı kontrol için ek bir kart/devre gerekmesi!
2.Yukarıdaki DC volt lara doğrudan kullanım için ihtiyaç yoksa, amaç inverterden 220 AC üretmekse, inverterler daha az çevrim kaybı için yüksek voltajı daha çok tercih ederler.;)
3.Sıfırdan değil de elinizdeki inverter ya da panele göre sistem kuracaksanız, 12/24/36/48 volttan hangisine uygunsalar ona göre aküleri gruplamak gerekiyor. Yine burada paneller 12 v ise, akü sayısı da yeterli ise paneller seri bağlanabilir. Yani inverter 48 volt ise 24 voltluk panellerin ikisi seri bağlanacak, ikiden fazla ise gruplayıp paralellenecekler.

Unutmamak lazım ki, 12 volt sisteme uygun paneller 18/20 dc volt maks volt verirken, 24 volt luk paneller 28-31 volt maks dc volt verebilmektedirler.
çokta fazla kafa karıştırmamak adına yazıyorum.
biz burada her panelin 12 volt olduğunu varsayımıyla hareket ediyoruz.
her panel 12 volt olarak düşünüp o şekilde dizayn edersek fazla da kafamız karışmaz öyle değil mi sayın hocam.

Benim en büyük derdim akülerimin yaşlı (15 yıllık) olması ama işin uzmaları olan bir akü fabrikasında desülfatizasyonları yapılmıştır. Kapasiteleri % 90 lara çıkmıştır. ama ben bu aküleri doyuramıyorum yeterli şarjı sağlayamıyorum diye düşünmeye başladım..
Birde şerefyoksunu savior inverter 11,4 volt akügeriliminde çıkış kesiyor ,Han'ımla papaz oluyoruz.. Arkadaş şunu 10,5 volt yapsanıza.. tüm parametrelerini tek tek elden geçirdim.. ama yazılımına müdahale etmek lazım.. olmuyor 11,4 volta düştümü aküler.. çıkışı kesiyor cihaz..
aslında benim 24 adet aküm var hepsi kasım ayında desülfatizasyon işlemine tabii tutularak asit dengeleri (bomeleri) ve şarjları yapıldı.. Ama 12 volt sistemde 11,4 voltta sistemi devreden çıkaran yazılımcının kulakları hep çınlatılıyor.. 10 w led lamba yaktım dün gece saat 3 te.. şak sistem kendini kapattı..:(

2 adet daha 275 watt panel ilavesi ve sistemin 24 Volt a çevrilmesi sorunuma çözüm olacak mı? İşte paradox burada başlıyor hocam..

işte 24 adetlik akü grubum.. Şu anda her ay bir grubu şarj ve kullanıma alıyorum.. Dün gece üst grup 3. haftasında 11,4 volta indi. 2 gün sonra gidince alt grubu devreye alacağım.. sorun devam ederse eskiden kullandığım modifiye sinüs 800 watt inverteri takacağım.. O en azından 10,5 volta kadar devreden çıkmıyordu.

Ekli dosyayı görüntüle 60180

Aküleri 24 V a paralellerim.. Panelleri de 48 volt olacak şekilde 2 şer seri mi bağlayayım?
15 yıllık akü ne şekilde desülfatizasyon olsa da işe yarayacağına inanmak zor! Bence tek tek tam şarjlı hale getirip, solar şarj cihazı üzerinden 12v gücü belli bir ampülü ne kadar süre yakıyor kontrol etmek gerekir. Aslında bunun için dc güç ölçerler var onlardan da kullanılabilir.

15 yıllık akü ne şekilde desülfatizasyon olsa da işe yarayacağına inanmak zor! Bence tek tek tam şarjlı hale getirip, solar şarj cihazı üzerinden 12v gücü belli bir ampülü ne kadar süre yakıyor kontrol etmek gerekir. Aslında bunun için dc güç ölçerler var onlardan da kullanılabilir.
akü test cihazları ile kontrol edilebiliyor. test cihazına bağlandığında test cihazı üzerinde akünün kaç amper olduğunu gösterir. cihaz bağlı iken akünün amperi aşağı yönde iniyorsa o akü ölmüş yada tam şarj tutmuyor anlamına geliyor.

Ben bunu güneş panelinden 1 günde kaç watt alıyorum ölçmek için kullanıyorum. Anlık voltaj ve amper de gösteriyor. Tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri