Paralel bağlı akülerde güneş paneli ile şarj

24 volta çevirdiğinizde
10 lamba yakabiliyorsanız
20 lamba yakarsınız
güç artar yani.

neden artsın ki? 12 volt 600 Ah akülerim var diyelim.. 24 volt 300 Ah olacaktır. P=IxV hep aynı kalmış olur..

Benim derdim güç verebilmek.. Yani şarj verimini artırabilmek.. Panellerim 24 volt iken 12 volt akü şarj ediyorum.. Aküleri 24 e çevirdiğimde şarj verimim artar mı? merak ettiğim konu bu?
Değiştişr dene demeyin, 24 volt girişli tam sinüs inverter 1.500 lira.. Attığım taş vuracağım kuşa deymeli..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
neden artsın ki? 12 volt 600 Ah akülerim var diyelim.. 24 volt 300 Ah olacaktır. P=IxV hep aynı kalmış olur..

Benim derdim güç verebilmek.. Yani şarj verimini artırabilmek.. Panellerim 24 volt iken 12 volt akü şarj ediyorum.. Aküleri 24 e çevirdiğimde şarj verimim artar mı? merak ettiğim konu bu?
Değiştişr dene demeyin, 24 volt girişli tam sinüs inverter 1.500 lira.. Attığım taş vuracağım kuşa deymeli..
Derdiniz kullanım gücü arttırmak değil. şarj ile verim arttırmak diyorsunuz.
kurulu sistem üzerinde değişiklik yapmadan aküleri 24 volta çevirmenizin zaten bir anlamı yoktur.
para harcamanız gerekir.
sisteminiz zaten en verimli şekilde kurulmuş durumda.

sistemi 24 volta çevirirsem diye anladım. yanlış anlamış olabilirim.
Ama siz para harcamak istemediğinizi ilk başta söyleseydiniz.
sisteminiz gayet güzel
hiç dokunmayın diye bir cevap yazardım.

Derdiniz kullanım gücü arttırmak değil. şarj ile verim arttırmak diyorsunuz.
kurulu sistem üzerinde değişiklik yapmadan aküleri 24 volta çevirmenizin zaten bir anlamı yoktur.
para harcamanız gerekir.
sisteminiz zaten en verimli şekilde kurulmuş durumda.

sistemi 24 volta çevirirsem diye anladım. yanlış anlamış olabilirim.
Ama siz para harcamak istemediğinizi ilk başta söyleseydiniz.
sisteminiz gayet güzel
hiç dokunmayın diye bir cevap yazardım.
Eyvallah.. 3 Kwa 24 V girişli bir inverter buldum üzerine biraz para vererek halledebileceğim. 2 tane daha 275 Watt panel ilave edeceğim..
Bu arada ÖM ile gelen bir soruya cevap vereyim.. Şarjı inverter üzerinden yapmıyorum Şarj aleti ayrı.. 40 Amper
IMG-20190918-WA0021.jpg

Selam arkadaşlar;
yeni bir konu açmak yerine buradan sormak istedim..
Sahip olduğum bağ evimde 275 watt 3 adet+150 watt 2 adet panelim ve 2 volt hücreler halinde 12 adet traksiyonel akü gruplarım var.. 275 watt paneller 24 v çıkışlı olmasına rağmen tam sinüs invertörüm 12 v girişli olduğundan; 2 volt hücreler halinde 12 adet traksiyonel akü kendi aralarında 6 şar adetlik grup olarak seri bağlı. Ayrıca 2 grup olarak da paralel bağlı. Kullandığım şarj kontrol cihazım aküleri 12 volt olarak görmekte ve şarj etmekte..
İşte kafama takılan soru burada başlıyor? 24 volt çıkışlı panellerimle şarj aleti kullanarak 12 volt aküleri şarj etmek panellerden elde edilecek şarj akımı açısından kayıplara yol açar mı? Sistemi 24 e çevirmek bana ne avantaj sağlar?Ekli dosyayı görüntüle 60158

Ekli dosyayı görüntüle 60159
Hocam şarj kontrol cihazının fotoğrafını atar mısınız?

Paneller 24 volt sistem voltajı yani maks dc voltajı 28-31 volt arası ise, 12 volt bir akü sisteminde kayıp çok olur. Akülerle paneller aynı sisteme getirilmeli. Yani aküleri 24 volt olacak şekilde seri bağlayıp gruplayın. İkiden fazla akü varsa hepsini ayrı ayrı gruplayıp, bu grupları paralelleyin.

öncelikle panalleri halledin.
panellerin 36-48 volt olması gerekiyor.
daha sonrasında akü gruplarını rsimsek in dediği gibi bağlayın.

aküleri şarj ederken şuna dikkat edin. 12 volt şarj için güneş panalleri 24 volt üretmeli.
24 volt akü şarjı için ise 48 volt idealdir.

Paneller 24 volt sistem voltajı yani maks dc voltajı 28-31 volt arası ise, 12 volt bir akü sisteminde kayıp çok olur. Akülerle paneller aynı sisteme getirilmeli. Yani aküleri 24 volt olacak şekilde seri bağlayıp gruplayın. İkiden fazla akü varsa hepsini ayrı ayrı gruplayıp, bu grupları paralelleyin.
Benim en büyük derdim akülerimin yaşlı (15 yıllık) olması ama işin uzmaları olan bir akü fabrikasında desülfatizasyonları yapılmıştır. Kapasiteleri % 90 lara çıkmıştır. ama ben bu aküleri doyuramıyorum yeterli şarjı sağlayamıyorum diye düşünmeye başladım..
Birde şerefyoksunu savior inverter 11,4 volt akügeriliminde çıkış kesiyor ,Han'ımla papaz oluyoruz.. Arkadaş şunu 10,5 volt yapsanıza.. tüm parametrelerini tek tek elden geçirdim.. ama yazılımına müdahale etmek lazım.. olmuyor 11,4 volta düştümü aküler.. çıkışı kesiyor cihaz..
aslında benim 24 adet aküm var hepsi kasım ayında desülfatizasyon işlemine tabii tutularak asit dengeleri (bomeleri) ve şarjları yapıldı.. Ama 12 volt sistemde 11,4 voltta sistemi devreden çıkaran yazılımcının kulakları hep çınlatılıyor.. 10 w led lamba yaktım dün gece saat 3 te.. şak sistem kendini kapattı..:(

2 adet daha 275 watt panel ilavesi ve sistemin 24 Volt a çevrilmesi sorunuma çözüm olacak mı? İşte paradox burada başlıyor hocam..

işte 24 adetlik akü grubum.. Şu anda her ay bir grubu şarj ve kullanıma alıyorum.. Dün gece üst grup 3. haftasında 11,4 volta indi. 2 gün sonra gidince alt grubu devreye alacağım.. sorun devam ederse eskiden kullandığım modifiye sinüs 800 watt inverteri takacağım.. O en azından 10,5 volta kadar devreden çıkmıyordu.

IMG-20181208-WA0013.jpg

aküleri şarj ederken şuna dikkat edin. 12 volt şarj için güneş panalleri 24 volt üretmeli.
24 volt akü şarjı için ise 48 volt idealdir.

Aküleri 24 V a paralellerim.. Panelleri de 48 volt olacak şekilde 2 şer seri mi bağlayayım?

Benim en büyük derdim akülerimin yaşlı (15 yıllık) olması ama işin uzmaları olan bir akü fabrikasında desülfatizasyonları yapılmıştır. Kapasiteleri % 90 lara çıkmıştır. ama ben bu aküleri doyuramıyorum yeterli şarjı sağlayamıyorum diye düşünmeye başladım..
Birde şerefyoksunu savior inverter 11,4 volt akügeriliminde çıkış kesiyor ,Han'ımla papaz oluyoruz.. Arkadaş şunu 10,5 volt yapsanıza.. tüm parametrelerini tek tek elden geçirdim.. ama yazılımına müdahale etmek lazım.. olmuyor 11,4 volta düştümü aküler.. çıkışı kesiyor cihaz..
aslında benim 24 adet aküm var hepsi kasım ayında desülfatizasyon işlemine tabii tutularak asit dengeleri (bomeleri) ve şarjları yapıldı.. Ama 12 volt sistemde 11,4 voltta sistemi devreden çıkaran yazılımcının kulakları hep çınlatılıyor.. 10 w led lamba yaktım dün gece saat 3 te.. şak sistem kendini kapattı..:(

2 adet daha 275 watt panel ilavesi ve sistemin 24 Volt a çevrilmesi sorunuma çözüm olacak mı? İşte paradox burada başlıyor hocam..

işte 24 adetlik akü grubum.. Şu anda her ay bir grubu şarj ve kullanıma alıyorum.. Dün gece üst grup 3. haftasında 11,4 volta indi. 2 gün sonra gidince alt grubu devreye alacağım.. sorun devam ederse eskiden kullandığım modifiye sinüs 800 watt inverteri takacağım.. O en azından 10,5 volta kadar devreden çıkmıyordu.

Ekli dosyayı görüntüle 60180

Aküleri 24 V a paralellerim.. Panelleri de 48 volt olacak şekilde 2 şer seri mi bağlayayım?
Benim anladığım kadarıyla aküler ile de başınız belada :)
panelleri 48 volt 2 şerli akü grubu yapın.
ama benim size tavsiyem bu işlemin sonunda şunu yapın
kullandığınız aküleri tek tek şarj edin.
ondan sonra gruplara ayırın.
şarj tutmayan aküler var ise onları devre dışı bırakınız.
grup içinde tek bir akü şarj tutmuyor ise bütün akülerden voltaj çeker.
panelleriniz 12 volt ise seri 4 lü olacak.

Benim anladığım kadarıyla aküler ile de başınız belada :)
panelleri 48 volt 2 şerli akü grubu yapın.
ama benim size tavsiyem bu işlemin sonunda şunu yapın
kullandığınız aküleri tek tek şarj edin.
ondan sonra gruplara ayırın.
şarj tutmayan aküler var ise onları devre dışı bırakınız.
grup içinde tek bir akü şarj tutmuyor ise bütün akülerden voltaj çeker.
panelleriniz 12 volt ise seri 4 lü olacak.

İşte bu ışık yaktı kafamda.. Toplamda 24 adet aküm var.. Benim bunların arasından en düzgün 12 tanesini bulmam lazım.. Fabrikaya yolladığımda bana 12 volt grup halinde rapor verdiler.. oysa ki illa içlerinde 3 5 tane dandik olan vardır. Ben kendim nasıl tespit ederim onu sorayım fabrikaya.. Çünkü her fabrika servisi bana 500 tl ye mal oluyor..Heliki kış geldi yollar tarla yolu onlar gelemez.. her bir akü 45 kg. ben taşıyamam.. bir çözüm bulacağız çare yok..

ama anladığım 1 adet daha 275 volt panel almam lazım.. 4 adet 275 watt paneli 2 şer 2 şer seri bağlayıp.. sonra onlardan elde edeceğim 48 voltu paralel yapıp.. aşağıda oluşturacağım 24 volt akü grubuna vermek.. doğru anlamışmıyım? Burada bir handikap daha var şarj kontrol cihazım 12/24 çalışıyor ve yeni aldım.. yeni şarj aleti de lazım..:(:confused:

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri