Basit yoldan Dc hız kontrol devresi yapımı

Tam anlatamadım sanırım bir dc motor ile en kolay bir kol modeli örnek alırsak

step motor ile kol 180 derece iken 90 derece konumuna almak için step motora xx adet adım attırırsanız 90 derece konumuna gelmiş olur. ( bu bir örneklemedir uygun mekanik aksamda düşünüyoruz )

Ama dc motora ne diyeceksinizde 90 dereceye gelecek. Ne devir kontrolü var nede başka bişey. diyelimki dc motora 3 saniye dc voltaj verdiniz 90 dereceye geldi. 2. kol kaldırma deneyinde 3.2 saniye verdiniz kol daha ileri büküldü yada erken voltajı kestiniz 100 derecede kaldı. DC motorda nerede ne zaman olacağını bilemezsiniz.

Umarım sorunuzunu dc ile çözebilmek için bir fikriniz vardır. Yoksa çok uğraşılacak bir proje olur. Kafa yedirten tipte proje.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
DC motor hız kontrol devresi için aşağıdaki devre örnek bir devredir. Voltaja bağlı kalmayın 6 volt olur 12 volt olur önemli olan uygun voltaja uygun transistör kullanmaktır.

Böyle bir devre ile dc motor hızını kontrol edebilirsiniz. Daha profesyonel bir devre derseniz onun içinde öneride bulunabilirim.

gbphd.png

Buyutmek istemiyorum bir pot alicakainiz birde tachometer yavasca 50 rpm ye kadar yavasca hizlandirican baktin misal 2kohm hemen bir direnc yerlestrivercen

Sabit devir için takometre gibi cihazla o anki deviri bilmek sonra ayarlamak gerek, para mühim değilse inverter tarzı mikroişlemcili cihaz la devir tanımlarsın cihaz öyle devam eder.

@NumberZOne motor boşta 2A çeker demiş yük bağlanınca duruma göre artacaktır bağladığın pil yetersiz geliyor daha büyük amperli olanını seçmelisin.

@NumberZOne motor boşta 2A çeker demiş yük bağlanınca duruma göre artacaktır bağladığın pil yetersiz geliyor daha büyük amperli olanını seçmelisin.

d321f335-5b7e-4f5a-83ec-49c9bf6c71fe.jpg

Denemeleri boşta yapıyorum, okulda yaptığım ayarlı güç kaynağı 1 dk sonra duruyor, resimdeki 12v 15A güç kaynağı ise kesik kesik çalışıyor.

Siz pil deyince aklıma geldi, laptop çıkması 2 adet 18650 3.7v pili seri bağlayarak denedim sıkıntısız çalışıyor gibi şuan. İlginiz için teşekkür ederim.

Tam anlatamadım sanırım bir dc motor ile en kolay bir kol modeli örnek alırsak

step motor ile kol 180 derece iken 90 derece konumuna almak için step motora xx adet adım attırırsanız 90 derece konumuna gelmiş olur. ( bu bir örneklemedir uygun mekanik aksamda düşünüyoruz )

Ama dc motora ne diyeceksinizde 90 dereceye gelecek. Ne devir kontrolü var nede başka bişey. diyelimki dc motora 3 saniye dc voltaj verdiniz 90 dereceye geldi. 2. kol kaldırma deneyinde 3.2 saniye verdiniz kol daha ileri büküldü yada erken voltajı kestiniz 100 derecede kaldı. DC motorda nerede ne zaman olacağını bilemezsiniz.

Umarım sorunuzunu dc ile çözebilmek için bir fikriniz vardır. Yoksa çok uğraşılacak bir proje olur. Kafa yedirten tipte proje.
dediğin açı işini elektirik akımını keserek planlıyorum onun için kendi yapığım ileri geri devresi var açı işini ayarlamak için rpm kontrolü lazım yavaş olucakki kaç derecede akımı kesiceğime karar vermeliyim yoksa dediğini çok iyi anladım,gerçekten kafayı yedirticek bir proje olucak

10-30 veya 50 Devir 12 volt dc motorlar var.Redüktörlü.Yavaş döner torkludur.
Hız kontrole gerek kalmayabilir.Voltajı kestiğin anda istediğin yerde durur.İnternetten
bakabilirsin.İstanbuldaysan karaköyde vardı.

10-30 veya 50 Devir 12 volt dc motorlar var.Redüktörlü.Yavaş döner torkludur.
Hız kontrole gerek kalmayabilir.Voltajı kestiğin anda istediğin yerde durur.İnternetten
bakabilirsin.İstanbuldaysan karaköyde vardı.
Siparişi aliexpresten verdim turkiyedekinlerde master kart yoktu 30gunden fazla gelebilir.verdigim siparisler arasinda hiz kontrol denetleyicide var aksilik olur gelmesse diye konuyu açtım arkadasin verdigi devreyi yapmaya calisicam yedekte bir planim olmali

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri