DC-DC Step Down Converter mi, kendin yap devre mi ?

Video bu değil ama ararken denk geldi.Şema falan var
Belki lazım olur.
bu

aynen söyledigin gibi asıl ayar yaptıgım sonraki taktıgım potlar. orjinal olan avans potu gibi kullandım . görüldügü gibi en düşük ve en yüksek voltajlar sonraki takılan potlardan ayarlanıyor. merak ettigin bir şey olursa çeker gönderirirm .
Yalnız bir yanlışınız var, iki adet 100k potu paralel bağlarsanız toplam değer 50k olur haberiniz olsun. Ha bu şekilde işinizi görüyorsa problem yok.
Video bu değil ama ararken denk geldi.Şema falan var
Belki lazım olur.
bu
İlginiz için teşekkür ederim. Ancak benim bilgi düzeyim için fazla karmaşık

Sayın üyeler, #5 numaralı mesajımdaki devre hakkında ne diyorsunuz, benim verdiğim devrelerdeki ısı problemi bu devrede tolore edilebilir seviyede olur mu. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Çünkü konuda bilgisi olan arkadaşlar okey verirlerse devrenin gerber dosyasını temin etmeye çalışacağım ve bulursam uzak doğuda bastırmak istiyorum.

Son düzenleme:
İşin garibi benim modül hiç çalışmıyor işte. İlginiz için teşekkür ederim. Peki bir üst mesajda belirttiğim LM723 lü devre hakkında sizin düşünceniz nedir sayın @peugeot98 ?

Tekrar merhabalar.

Aşağıdaki projeyi inceleyelim. Bence bu LM723 entegresi üzerine devam etmekte fayda var. Bu entegre kendisini kanıtlamış uzun yıllar kullanılan ve profesyonel guc kaynaklarında görülen entegredir.

Eger bir karar kilarsak bende pcb alımına katılıp iki adet yada daha fazla siparis edebiliriz.

https://320volt.com/laboratuvar-guc-kaynagi-0-30v-10a-ayarli/

Serkan kardeşim bu konularda bizden daha iyidir.
Tavsiyelerine uyabilirsiniz.

Ben şu açıdan dedim.Step down dan yeni bir adet alırsanız,modifiyeyi yapıp rahatça kullanırsınız.

Tekrar merhabalar.

Aşağıdaki projeyi inceleyelim. Bence bu LM723 entegresi üzerine devam etmekte fayda var. Bu entegre kendisini kanıtlamış uzun yıllar kullanılan ve profesyonel guc kaynaklarında görülen entegredir.

Eger bir karar kilarsak bende pcb alımına katılıp iki adet yada daha fazla siparis edebiliriz.

https://320volt.com/laboratuvar-guc-kaynagi-0-30v-10a-ayarli/
Şu işe bir el atalım sayın @serkan_48 . Yarın size mesaj atarım. Daha sonra sonucu da, diğer insanlarında yararlanabilmesi adına burada paylaşırız.

Şu işe bir el atalım sayın @serkan_48 . Yarın size mesaj atarım. Daha sonra sonucu da, diğer insanlarında yararlanabilmesi adına burada paylaşırız.
Arkadaşlar sonuç olarak sayın @serkan_48 ile net bir devre üzerinde karar kılamadığımızdan, gerek se 320.volt com sitesindeki devrenin çok komplike olması, alttaki yorumların beni korkutması nedeniyle yine bozulan aynı modülden tekrardan alarak ayarlı güç kaynağı devremi tekrar aktif hale getirdim.

Altta güç kaynağımın dış görünüşü, iki ampermetrenin nasıl kullandığımı gösteren devre (şimdilik manuel müdahale ile geçiş sağlanıyor.) ve güç kaynağının ana hat şeması görünmektedir.

İlerleyen zamanda çekilen akımı okuyarak iki ampermetre arasında otomatik geçiş sağlayan bir devre yapmak niyetindeyim.

Ekli dosyalar

• Komple Devre.jpg
    Komple Devre.jpg
    39.8 KB · Görüntüleme: 15
  • Power_Supply.jpg
    Power_Supply.jpg
    274 KB · Görüntüleme: 16
  • Ampermetre Bağlantı.jpg
    Ampermetre Bağlantı.jpg
    76.2 KB · Görüntüleme: 15
Arkadaşlar, yedek bir devre olarak aşağıdaki ilk resimdeki devreyi, ikinci resimdeki şekli ve değiştirilmiş komponentler ile yaptım.

Yapmak isteyen olursa çalıştığını teyit etmek istedim. zaten aynı devrenin eleman değerlerinin farklı haliyle şurada da var. https://320volt.com/lm723-2n3055-voltaj-akim-ayarli-guc-kaynagi/

Besleme kısmında 17 volt çıkışlı ve 8 amper civarı akım verebilen bir trafo, 50A lık metal köprü diyot ve 6800mf lik kondansatör kullandım.

Devreyi 6,5 amperde test ettim sıkıntı yok. Akım minimum 200ma, voltaj ayarı minimum 2,3 volta iniyor. Ben TIP35C ve 0,1R dirençleri ayrı bir blok halinde yaptım, soğutucuya bağladım ve fanlı soğutma ekledim. Üzerine bir de şu minik voltampermetre göstergesi koydum. Sonuç; elimde yedek bir ayarlı güç kaynağım daha oldu.

Ekli dosyalar

• LM723 10A.jpg
    LM723 10A.jpg
    109.1 KB · Görüntüleme: 15
  • 10 Amper Güç kaynağı.JPG
    10 Amper Güç kaynağı.JPG
    82.1 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG.jpg
    IMG.jpg
    207.5 KB · Görüntüleme: 11
Arkadaşlar, yedek bir devre olarak aşağıdaki ilk resimdeki devreyi, ikinci resimdeki şekli ve değiştirilmiş komponentler ile yaptım.

Yapmak isteyen olursa çalıştığını teyit etmek istedim. zaten aynı devrenin eleman değerlerinin farklı haliyle şurada da var. https://320volt.com/lm723-2n3055-voltaj-akim-ayarli-guc-kaynagi/

Besleme kısmında 17 volt çıkışlı ve 8 amper civarı akım verebilen bir trafo, 50A lık metal köprü diyot ve 6800mf lik kondansatör kullandım.

Devreyi 6,5 amperde test ettim sıkıntı yok. Akım minimum 200ma, voltaj ayarı minimum 2,3 volta iniyor. Ben TIP35C ve 0,1R dirençleri ayrı bir blok halinde yaptım, soğutucuya bağladım ve fanlı soğutma ekledim. Üzerine bir de şu minik voltampermetre göstergesi koydum. Sonuç; elimde yedek bir ayarlı güç kaynağım daha oldu.

Cok güzel olmus elinize saglik. Akim ve voltajlar biraz daha düzeltilebilir belki ama devre üzerinde daha da uğraşmak gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri