Ani su ısıtıcı için kaçak akım rölesi montajı

Otto-man

Üye
Merhabalar 1+1 müstakil 40 yıllık 3 katlı bir binanın ortanca katında oturuyorum evlerde topraklama yoktu rezistanstaki arıza sonucu biraz akıma kapıldığım için biz kendimiz ani su ısıtıcı için topraklama yaptırdık eski ani su ısıtıcıyı tamir masrafı çok olduğu için gözden çıkarıp yeni bir Arçelik E 7550 ani su ısıtıcı aldım ayrıca Siemens 40 amper 30Ma kaçak akım rölesi aldım arçelik servisi geldi ve ani su ısıtıcıyı kurdu ancak benim aldığım kaçak akım rölesini takmadılar bu şekilde kullanabilirsin sorun olmaz topraklama yeterli dediler bir de öğrendimki ani su ısıtıcıya direk 32 amperlik siemens sigortasından değilde muhtemelen bu sigortaya bağlı buattan elektrik gidiyormuş şimdi buattan alınan hat ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum ama kaçak akım rölesini nereye taktırmamıs gerekiyor buat ile ani su ısıtıcı hattınının ortasına mı gelecek bir arkadaşım var az çok elektrikten anlıyor ona böyle mi yaptırayım ne önerirsiniz bir de buat yerine direk sigorta kutusundaki sigortadan hat almak ve kaçak akım rölesini taktırmak ne kadar mal olur sizce böyle mi yaptırayım bi elektrikçi bulup istanbul gaziosmanpaşada oturuyorum burada normal bir elektrlkçiyi bulup çağırmak zaten çok zor kaldı ki işi bilen birini bulmak imkansız siz be önerirsiniz ya da yönlendirebileceğiniz birisi var mı şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız fikirleriniz ve tavsiyeleriniz için

Ekli dosyalar

• 91D16FE6-CAD2-4197-AF6A-AB72B4F71F55.jpeg
    91D16FE6-CAD2-4197-AF6A-AB72B4F71F55.jpeg
    188.4 KB · Görüntüleme: 65
  • 2F145DF1-C7B3-4EF1-94D4-6355FC793FA8.jpeg
    2F145DF1-C7B3-4EF1-94D4-6355FC793FA8.jpeg
    180.8 KB · Görüntüleme: 51
  • A12FA404-FA47-457F-82EE-3DA190A41A9B.jpeg
    A12FA404-FA47-457F-82EE-3DA190A41A9B.jpeg
    166.3 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ustam ani su ısıtılar 7000 watt 31 küsür amper akım çekerler genel olarak.
32 amper bir sigorta yeterli olur.
Şayet buattan alınmış ise şofbenin beslemesi,o buata gelen linye sigorta kutusundan bulunup,o linyenin sigortası 32 amperle değiştirilirse şofben sorunsuz çalışır.
Fakat o linyede kaç tane priz var ve görevleri ne buda önemli.
Eğer fazla akım çeken herhangi bir alet varsa o linyedeki prizlerde,
Şofbenle aynı anda çalışırsa 32 amper sigorta atar zaten.
En uygun olan sigorta kutusundan şofben için ayrı bir hat çekmek ve 32 amper sigortadan beslemek.bu şekilde yapılırsa kaçak akım korumaya ihtiyaç olmayacağını ve kesinlikle bir sorun olmayacağını söyleyebilirim.
Şayet yeni hat çekmek gerekirse en az 3x2.5 antigron kablo kullanılmalı hatta 3x4 olursa daha uygundur.
İyi çalışmalar.

Mustafa bey değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim buata gelen linye tek bir sigortaya bağlı c32 amperlik siemens sigorta o buata gelen linyeye bağlı ve buatta bir de sorti var yani lamba var 2 adet bir de priz var zaten şofben açıkken o prizi kullanmayız anladığım kadarıyla buattan şofbene gelen linyeyi iptal edip yeni bir hat almaya gerek yok sanırım ama yine de ben kaçak akım rölesini taktırmak istiyorum buatın hemen alt tarafına mı takılacak kaçak akım rölesi ve kablo olarak almam gereken bir şey var mı

Mustafa bey değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim buata gelen linye tek bir sigortaya bağlı c32 amperlik siemens sigorta o buata gelen linyeye bağlı ve buatta bir de sorti var yani lamba var 2 adet bir de priz var zaten şofben açıkken o prizi kullanmayız anladığım kadarıyla buattan şofbene gelen linyeyi iptal edip yeni bir hat almaya gerek yok sanırım ama yine de ben kaçak akım rölesini taktırmak istiyorum buatın hemen alt tarafına mı takılacak kaçak akım rölesi ve kablo olarak almam gereken bir şey var mı
Ustam ben teşekkür ederim.
Sigorta kutusunda kaçak akım varsa eğer şofbene ayrı kaçak akıma gerek yok.
Eğer sigorta kutusunda kaçak akım yoksa sigorta kutusuna takılması daha uygun olmazmı.
En azından bütün tesisatı korumuş olur.

Mustafa bey sigorta kutusunda kaçak akım rölesi yok ama diyorumki sadece ani su ısıtıcısına taktırayım çünkü bütün tesisata taktırırsam şimşek bile çaksa attırır hatta diğer prizlerde topraklama yok mesela bazen laptopun fişini prize takarken çat ediyo kıvılcım çıkıyo o durumlarda muhtemelen hep atar kaçak akım rölesi çok uğraşırız sadece ani su ısıtıcıya takayım diyorum ama buatın oraya mı yoksa o buatın sigorta kutusundaki sigortanın yanına mı takılması gerek orayı anlayamadım

O tip cihazlara tablodan itibaren 3x4 mm²
kablo çekilir.Kaçak akımında mutlaka ça-
lışır olması gerekir.

Sami bey mevcut kablo kaç mm2 kesitinde bilmiyorum ama onu nasıl anlayabilirim ve 3x2.5 mm2 kesiti 3x4mm2 kesiti ne anlama geliyor acaba

Ekli dosyalar

• C6629A99-D401-40CA-89A2-B1E1237E793E.jpeg
    C6629A99-D401-40CA-89A2-B1E1237E793E.jpeg
    395.1 KB · Görüntüleme: 40
Sigorta kutusunda gördüğüm kadarıyla yer var.
Kaçak akım rölesini sigorta kutusuna takın o zaman.
3x2.5 - 3x4 mm açılımı ise,
3 kablonun 3 damar olduğunu,
2,5 veya 4 mm ise kablonun kesitini (kalınlığını) gösterir.

Bina eskiyse kar sigorta kutusuna takılamaz.
Şimdi daha farklı olabilir ama eski evlerde sigorta kutusuna sadece faz gelir. Sigortalardan çıkan hat dağıtım buatlarına gidar. Nötr hattı doğrudan dağıtım buatına gider ve dağıtılır.
Bina girişinden saate kadar hiç buat ve açık yer olmaz.
Ayrıca eski tesisatlarda kar atacak kadar hatalar da olabilir.
Isıtıcı için ayrı hat çekmek gerekebilir. Ben öyle yapmıştım. Evimiz yapıldığında her odada 1 ampül vardı. Bir de ütü. B.dolabı çam.mak bul.mak filan yoktu. İncecik kablo çekmişler. Lamba için 1 prizlere 1.5
O yüzden saat çıkışından banyoya yeni hat çekmek zorunda kaldım.
Sigorta ve kar ısıtıcının hattına takılmalı.

Bina eskiyse kar sigorta kutusuna takılamaz.
Şimdi daha farklı olabilir ama eski evlerde sigorta kutusuna sadece faz gelir. Sigortalardan çıkan hat dağıtım buatlarına gidar. Nötr hattı doğrudan dağıtım buatına gider ve dağıtılır.
Bina girişinden saate kadar hiç buat ve açık yer olmaz.
Ayrıca eski tesisatlarda kar atacak kadar hatalar da olabilir.
Isıtıcı için ayrı hat çekmek gerekebilir. Ben öyle yapmıştım. Evimiz yapıldığında her odada 1 ampül vardı. Bir de ütü. B.dolabı çam.mak bul.mak filan yoktu. İncecik kablo çekmişler. Lamba için 1 prizlere 1.5
O yüzden saat çıkışından banyoya yeni hat çekmek zorunda kaldım.
Sigorta ve kar ısıtıcının hattına takılmalı.
Ustam tesisat o kadar eski değil sanki sigorta kutusuna bakılırsa nötr olması lazım ama.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri