Ani su ısıtıcı için kaçak akım rölesi

Kaçak akımla sigorta aynı koruma yapmaz çalışma mantıkları da farklıdır 7000 watt lık bir ısıtıcıya 32A B sigorta kullanmanız gerekir.Önce sigorta sonra kaçak akım bağlanır bir kısa devre olduğunda akım Şebeke yönünden alıcıya doğru gideceği için şebeke yönündeki sigorta kaçak akıma kısa devre akımı ulaşmadan elektriği kesecektir dediğim gibi kaçak akım akım koruması yapmaz yüksek akımda ve kısa devrede atmaz zaman zaman kısa devrede atsada çalışma mantığı yüksek akımda atsın değildir kaçak akımın.
Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Evet 7000/235=29,78 amper yapıyor ama 32 amperlik sigortayla sanırım çok fazla atma yaşanmış ve Baymak sigortayı 40 ampere çıkartmış. Kutusundaki Baymağın koyduğu sigorta da 40 amperlikdi biz onu kullanmadık siemens marka başka bir sigorta aldık. ... Servis, kireçlenme olursa daha çok akım çekmeye başlıyor dedi..

Bizim bağlantı şeklimiz dediğinizin tersi oldu umarım sorun yaşamayız...

Elektrik saati--->>Kaçak akım rölesi(40 A 30 ma)----->>Siemens 40 Amperlik sigorta-----> Ani su ısıtıcı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba .Ani ısıtıcıya giden hattı direk elektrik saatinden aldığımız için evdeki sigorta kutusuna uğramıyor hat. Elektrik Saatinden çıkıyor, elektrik saatinin yanındaki kaçak akım rölesine giriyor, buradan 30 metre devam ederek Banyo penceresinden banyodaki vasistastan banyoya giriyor.

3-)Kablo 3* 4mm^2 kalınlığındaki kablo
4-) Cihaz banyoya kuruldu ve 7000 watta 4-5 dakika denemesi yapıldı ve sorunsuz çalıştı..
c-)Buradan çıkan faz, 40 Amper B tipi sigortaya girdi,
d-)40 Amper Sigortaya gelen nötr ve toprak hattı 40 Amperlik balkondaki sigortaya girmeden 40 Amper sigortadan çıkan faz hattı ile beraber 3lü olarak banyoya giriş yaptı ve BT7000 cihazının klemenslerine bağlandı.

Sistem bu şekilde oldu yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Peki hocam tüm bu cevaplarınızdan sonra şunu merak ettim. Şimdi Watt = Amper*volt olduğuna göre,
Bu cihaz 235voltluk gerilimle 7000 watta çalışırken 7000/235=29,78 Amperlik akım çekecek. Bu durumda bu cihazın bulunduğu fazda 12 amperlik daha akım kullanılırsa toplam tek fazın akımı 40 amperi geçeceği için Elektrik saat girişindeki 40 amper 300ma lık kaçak akım rölesi yine de atmayacak mı? Çünkü Amper 40ın üstünde olmasına rağmen faz ve nötr akımları aynı olacak...

https://www.baymak.com.tr/media/3085/montaj-kullanma-kılavuzu.pdf

t - şema.png

7000 watt lık bir ısıtıcıya 32A B sigorta kullanmanız gerekir.
kablo 30 metre 7000 watt lık bir ısıtıcıya 3x6 mm2

düşünün 2 kademede 4000 watt çalıştırdınız 18.2 ampere .

Kaçak akımla sigorta aynı koruma yapmaz çalışma mantıkları da farklıdır 7000 watt lık bir ısıtıcıya 32A B sigorta kullanmanız gerekir.Önce sigorta sonra kaçak akım bağlanır bir kısa devre olduğunda akım şebeke yönünden alıcıya doğru gideceği için şebeke yönündeki sigorta kaçak akıma kısa devre akımı ulaşmadan elektriği kesecektir dediğim gibi kaçak akım akım koruması yapmaz yüksek akımda ve kısa devrede atmaz zaman zaman kısa devrede atsada çalışma mantığı yüksek akımda atsın değildir kaçak akımın.

Son düzenleme:
hocam
https://www.baymak.com.tr/media/3085/montaj-kullanma-kılavuzu.pdf

Ekli dosyayı görüntüle 66419

7000 watt lık bir ısıtıcıya 32A B sigorta kullanmanız gerekir.
kablo 30 metre 7000 watt lık bir ısıtıcıya 3x6 mm2

düşünün 2 kademede 4000 watt çalıştırdınız 18.2 ampere .

Hocam onu gördük. Servis elemanı 4lük kabloyu görünce herhangi birşey söylemedi. Ayrıca elektrikçimizin ifadesi şu diyorki, abi 1.5luk kabloyla şofben çalışıyor. Bu 4 lük kablo 7kwlık 2 tane ısıtıcıyı bile rahat rahat çalıştırır dedi. Biz güney bölgede olduğumuz için ve güneş enerjisinde her daim ılık su olduğu için en fazla 2. kademede çalıştırırız diye düşünüyorum...
Eğer kabloda ısınma erime gibi birşey olursa tekrar değerlendirme yaparız.Baymak tedbiri biraz abartıyor gibi geldi. 32 Amperlik sigorta yerine 40 amperlik verdiğinde olduğu gibi..

hocam
Hocam onu gördük. Servis elemanı 4lük kabloyu görünce herhangi birşey söylemedi. Ayrıca elektrikçimizin ifadesi şu diyorki, abi 1.5luk kabloyla şofben çalışıyor. Bu 4 lük kablo 7kwlık 2 tane ısıtıcıyı bile rahat rahat çalıştırır dedi. Biz güney bölgede olduğumuz için ve güneş enerjisinde her daim ılık su olduğu için en fazla 2. kademede çalıştırırız diye düşünüyorum...
Eğer kabloda ısınma erime gibi birşey olursa tekrar değerlendirme yaparız.Baymak tedbiri biraz abartıyor gibi geldi. 32 Amperlik sigorta yerine 40 amperlik verdiğinde olduğu gibi..

1.5 mm2 kablo kesiti ile çalışır , sonrası ?

1.5 mm2 kablo kesiti aydınlatma tesisatı için kullanılıyor
2.5 mm2 kablo kesiti priz tesisatı için kullanılıyor .
açıklama size mantıklı geldi mi ?

elektrikçiden uzak durardım .
yada elektrikci değil şahıs .

2 kademe çalışacaksa su götürür !!! 32 amper B tipi siğorta yakışır .
kablo mesafesi uzun 30 metre .

kablo kesiti ve amper taşıma ile ilğili kablo firmalarına bakınız .
sorun yoksa devam !!!

Kaçak akımla sigorta aynı koruma yapmaz çalışma mantıkları da farklıdır 7000 watt lık bir ısıtıcıya 32A B sigorta kullanmanız gerekir.Önce sigorta sonra kaçak akım bağlanır bir kısa devre olduğunda akım şebeke yönünden alıcıya doğru gideceği için şebeke yönündeki sigorta kaçak akıma kısa devre akımı ulaşmadan elektriği kesecektir dediğim gibi kaçak akım akım koruması yapmaz yüksek akımda ve kısa devrede atmaz zaman zaman kısa devrede atsada çalışma mantığı yüksek akımda atsın değildir kaçak akımın.
Cüneyt abi merhaba,
Alıcı tarafında meydana gelen Kısa-Devre Akımı'nda KAKŞ üzerinden Kısa-Devre Akımı geçmez mi?

Cüneyt abi merhaba,
Alıcı tarafında meydana gelen Kısa-Devre Akımı'nda KAKŞ üzerinden Kısa-Devre Akımı geçmez mi?
Akımın geldiği yer elektrikğin geldiği yerdir alıcıda kısa devre olsa da akım şebekeden geldiği için sigorta kaçak akımdan önce koyulursa şebekeden gelen kısa devre akımı kaçak akıma ulaşmaz birde ben genelde sigorta nın akımından büyük kaçak akım seçerim sigorta 32A ise 40A 30mA KAÇAK AKIM KULLANIRIM SİGORTA 16A 20A 30mA kaçak akım kullanırım

Akımın geldiği yer elektrikğin geldiği yerdir alıcıda kısa devre olsa da akım şebekeden geldiği için sigorta kaçak akımdan önce koyulursa şebekeden gelen kısa devre akımı kaçak akıma ulaşmaz
Abi ben dikkatinden kaçtığını düşünüyorum, yanlış yorumlar çıkabilir diye yazdım. KAKŞ'dan sonra herhangi bir noktada meydana gelen Kısa-Devre Akımı KAKŞ üzerinden geçecektir. Bunun en basit kanıtı; KAKŞ'dan sonra konumlandırılan Sigorta'nın atması olayıdır!

Dolayısı ile Kısa-Devre'nin meydana geldiği noktaya kadar olan bütün mesafelerden Kısa-Devre Akımı akacaktır. KAKŞ'tan sonra tesis edilen Sigorta'nın amacı; bağlı bulunduğu Kablo'dan geçecek Akımın kısıtlanması içindir, örneğin; In veya Çığ Akımı (InRush/Demeraj Akımı) gibi Akımların kısıtlanması içindir. Bunun için KAKŞ'tan sonra hem Cihazın hem de bağlı bulunduğu Kablo'nun kapasitesine göre Sigorta kesinlikle tesis edilmelidir.
ben genelde sigorta nın akımından büyük kaçak akım seçerim sigorta 32A ise 40A 30mA KAÇAK AKIM KULLANIRIM SİGORTA 16A 20A 30mA kaçak akım kullanırım
Forumda benimle aynı fikirde olan tek insan.:D

• Beğen
Tepkiler: huh
Şebekeyi unut bir elektrik tesisatın var jeneratöre bağlı jeneratör çalışıyorken bir lambada kısa devre oluştu burada akım kaynağı jeneratördür kısa devre akımı jeneratörden çıkacak ve kısa devre noktasına gidecektir eğer kaçak akım önce olursa kısa devre akımı kaçak akımın kontaklarından geçecek ve sigortaya ulaşıp sigortayı attıracaktır ama sigorta önde olursa kısa devre akımı sigortaya gelince sigorta atacağı için kaçak akımın kontakları zarar görmez!
Aynı olay şebeke içinde geçerlidir.Akım kaynağı kısa devre değil akım üreten yerdir bu şebeke veya jeneratör fark etmez bir kabloda kısa devre olsa ama kabloda elektrik olmazsa kablo yanar mı?Sigorta atar mı?Kısa devre akım üretmez şebeke veya elektrik üreten veya dağıtan trafodan akım çeker.
Abi ben dikkatinden kaçtığını düşünüyorum, yanlış yorumlar çıkabilir diye yazdım. KAKŞ'dan sonra herhangi bir noktada meydana gelen Kısa-Devre Akımı KAKŞ üzerinden geçecektir. Bunun en basit kanıtı; KAKŞ'dan sonra konumlandırılan Sigorta'nın atması olayıdır!
Tabiki kaçak akım dan sonra koyulan sigorta kısa devrede atacaktır ama kaçak akımın kontaklarına zarar verdikten sonra atacaktır
Gebze deki legrand fabrikasındaki kaçak akım test ve kalifikasyon makinesini ben topladım orada sigorta yapımınıda gördüm test ve kontrolünü de gördüm kaçak akımın üstünde yazan 20A,40A,63A kaçak akımın kontaklarının dayanacağı akım değerini gösterir bazı elektrikçi arkadaşlar:Kaçak akım sigortab koruması yapar çünkü üstünde 20,40 ve 63 A yazıyor gibi laflar eder bu kaçak akımın ne olduğunu bilmeyen cahil elektrikçi veya elektrikten anlamayanların lafıdır
Bir otomatik sigorta tipindeki bir cihazın akım değerinin yanında B-C ve D yazmıyorsa bu sigorta olmadığındandır ototakik sigortalar B-C ve D olarak sınıfları vardır eskiden bu sınıflar L ve G idi.

Şebekeyi unut bir elektrik tesisatın var jeneratöre bağlı jeneratör çalışıyorken bir lambada kısa devre oluştu burada akım kaynağı jeneratördür kısa devre akımı jeneratörden çıkacak ve kısa devre noktasına gidecektir eğer kaçak akım önce olursa kısa devre akımı kaçak akımın kontaklarından geçecek ve sigortaya ulaşıp sigortayı attıracaktır ama sigorta önde olursa kısa devre akımı sigortaya gelince sigorta atacağı için kaçak akımın kontakları zarar görmez!
Aynı olay şebeke içinde geçerlidir.Akım kaynağı kısa devre değil akım üreten yerdir bu şebeke veya jeneratör fark etmez bir kabloda kısa devre olsa ama kabloda elektrik olmazsa kablo yanar mı?Sigorta atar mı?Kısa devre akım üretmez şebeke veya elektrik üreten veya dağıtan trafodan akım çeker.

Tabiki kaçak akım dan sonra koyulan sigorta kısa devrede atacaktır ama kaçak akımın kontaklarına zarar verdikten sonra atacaktır
Gebze deki legrand fabrikasındaki kaçak akım test ve kalifikasyon makinesini ben topladım orada sigorta yapımınıda gördüm test ve kontrolünü de gördüm kaçak akımın üstünde yazan 20A,40A,63A kaçak akımın kontaklarının dayanacağı akım değerini gösterir bazı elektrikçi arkadaşlar:Kaçak akım sigortab koruması yapar çünkü üstünde 20,40 ve 63 A yazıyor gibi laflar eder bu kaçak akımın ne olduğunu bilmeyen cahil elektrikçi veya elektrikten anlamayanların lafıdır
Bir otomatik sigorta tipindeki bir cihazın akım değerinin yanında B-C ve D yazmıyorsa bu sigorta olmadığındandır ototakik sigortalar B-C ve D olarak sınıfları vardır eskiden bu sınıflar L ve G idi.
Abi tecrübelerine saygı duyuyorum, Kısa-Devre'nin bir tür elektrik üreteci olmadığını sanırım herkes biliyordur.

Kısa-Devre Akımı; meydana geldiği noktaya kadar olan bütün devrelerden geçer. Buna göre KAKŞ'nden sonra meydana gelen Kısa-Devre durumunda Kısa-Devre Akımı KAKŞ'den geçecektir. Bunun sebebi; Elektrik Hızı'nın Işık Hızı'na yakın olmasıdır.

Sigorta'nın Mekanik tertibatı ise bu hıza ancak 2ms (milisaniye) altındaki mertebelerde tepki verebilmektedir. Yani, bahsettiğin noktalardan Kısa-Devre Akımı'nın geçmemesi için Sigorta'nın Işık Hızı'na yakın bir hızda Kesme yapması gerekir.

Sigorta, üzerinden geçecek olan Akıma değilde geçen Akıma tepki verdiğinden Akımın geçememesi söz konusu olmayacaktır. Akım, Işık Hızı'na yakın bir hızda devreden geçer, Sigorta ise bu geçen Akıma karşı 2ms (milisaniye) ve altında Kesme yapabilir. Aksi takdirde Kısa-Devre'nin meydana geldiği noktada Ark meydana gelemez.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: huh
Ohm kanununa göre i=u/r dir.

Gerilim sabitse akımı belirleyen dirençtir.

Elektrik akımı her zaman direnci düşük olan yolu tercih eder.

Kısa devre noktasında direnç sıfıra yakın veya sıfırdır.

Kısa devre durumunda en başta verilen formüle göre akım değeri yükselir. Bu değeri belirleyen, kısa devre noktasının direncidir.

Kısa devre kaynaktan tüm hat boyunca yüksek akım çeker.

Buna göre kısa devre akımı, sigorta ve KAKR yerlerine bakmaksızın hepsi üzerinden geçecektir.

Evet, akım kaynaktan gelir ama ne kadar geleceğini belirleyen şey kısa devre noktasının direncidir.

Kaynaktan gelen yüksek akım ifadesi yerine kaynaktan çekilen yüksek akım ifadesi kullanılmalıdır.

Aksi durumda kaynak, kısa devre direncini önceden bilip ona göre akım gönderir gibi bir anlam çıkar ki bu ifade gerçeklerden uzaktır.

Sigortanın KAKR öncesinde kullanılmasının gerekliliği ise röle üzerindeki kablolarda oluşabilecek kısa devrelere karşı koruma olsa gerektir. Bu kısma değinmeyeceğim.

Neticede akım kısa devre anında tüm hat boyunca tüm elemanlardan geçecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri