Ani su ısıtıcı için kaçak akım rölesi

Bunun sebebi; Elektrik Hızı'nın Işık Hızı'na yakın olmasıdır.
Eskiden buşonlu sigortalar vardı attığında ttr kabloyu soyar içinden 3-4 tel kesip sigortaya bağlardık.Bu 3-4 tel kablo bütün evin elektriğini geçirir kısa devre anında atardı.
Şunu unutuyorsunuz bir akım noktası 10 A olsun bu sigorta veya kablo veya motor 11A olunca atmaz veya yanmaz çekilen akım arttıkça dayanma gücü azalır 10A lik C sigorta misal 20A 40 dakika geçebilir(bunu misal olarak yazıyorum)10A sigortadan 30A yine misal olarak 30A 10 dakika geçebilir 40A 1-2 dakika geçebilir bu örnekler arttırılabilir senin bağladığın kaçak akım 20A ise buradan 40A akım 30 saniye geçse kontaklar yanmaz ama bu 40A geçiş zamanı uzadıkça 20 A lik kontakların yanacaktır sigorta maksimum ampere ulaşınca 2ms de atacak ama kaçak akım kontağı yanana kadar dayanacak tabiki kısa devrede kısa devre noktası ile sigorta arasındaki bütün elemanlar yüksek akıma anlık olarak maruz kalacaktır ama bu akım zamanı ne kadar uzun olursa devreye o kadar çok zarar verir.
Kaçak akımın sigortadan sonra bağlanması benim bulduğum bir yöntem değil ben bildiğim bir yöntemi bildiğim kadarıyla anlattım.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nasrettin hocanın sende haklısın fıkrasındaki gibi, aslında hepimiz haklıyız. :)

Şöyleki; bir dairede sayaç ve sigorta, ardından KAKR ve son olarak yine linye sigortaları gelir.

Yani KAKR sayaç sigortasına göre sonra, linye sigortasına göre önce bağlanmıştır.

Ne güzel...

Eskiden buşonlu sigortalar vardı attığında ttr kabloyu soyar içinden 3-4 tel kesip sigortaya bağlardık.Bu 3-4 tel kablo bütün evin elektriğini geçirir kısa devre anında atardı.
Şunu unutuyorsunuz bir akım noktası 10 A olsun bu sigorta veya kablo veya motor 11A olunca atmaz veya yanmaz çekilen akım arttıkça dayanma gücü azalır 10A lik C sigorta misal 20A 40 dakika geçebilir(bunu misal olarak yazıyorum)10A sigortadan 30A yine misal olarak 30A 10 dakika geçebilir 40A 1-2 dakika geçebilir bu örnekler arttırılabilir senin bağladığın kaçak akım 20A ise buradan 40A akım 30 saniye geçse kontaklar yanmaz ama bu 40A geçiş zamanı uzadıkça 20 A lik kontakların yanacaktır sigorta maksimum ampere ulaşınca 2ms de atacak ama kaçak akım kontağı yanana kadar dayanacak tabiki kısa devrede kısa devre noktası ile sigorta arasındaki bütün elemanlar yüksek akıma anlık olarak maruz kalacaktır ama bu akım zamanı ne kadar uzun olursa devreye o kadar çok zarar verir.
Kaçak akımın sigortadan sonra bağlanması benim bulduğum bir yöntem değil ben bildiğim bir yöntemi bildiğim kadarıyla anlattım.
KAKŞ'nden sonra Cihaz ve Kablo Kapasitesine göre son Linye veya Sorti Sigortası bağlansın da ben başka birşey istemiyorum. :)

Evet Evimizde elektrik saatinin öncesinde trifaze KAR var buradan çıkan 3 faz ve nötr, elektrik saatine giriyor. Buradan normal prizlere giden hatlar için ev içinde duvarda sigortalar var B10 B16 B20 v.b.

Yani normal düzenek de KAR--->>Sigorta---->>>son tüketici aygıt şeklinde..

Ani su ısıtıcı için olan düzeneği zaten yukarıda anlattım... Aslında bana göre de 7000 wattlık bu cihazın sigortası 32 Amper olmalıydı.

Cihazın 3.kademe tüketimi 6540 watt. 6540/235=27,83 Amper yapar..

Ama biz bunu 32 Amper yaparsak bu sefer firma diyecek ki,
"Biz talimatta 40 amper sigorta yazdık , siz 32 Amper sigorta taktığınız için herhangi bir olumsuzlukta sorumluluk almayız ve garanti kapsamı dışında tutarız"

Şimdi biz 40 Amperlik sigorta takmakla firmanın bahane üretmesini engellemiş oluyoruz.

Konuya katkı yapan herkese teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Saygılarımla.

Evet Evimizde elektrik saatinin öncesinde trifaze KAR var buradan çıkan 3 faz ve nötr, elektrik saatine giriyor. Buradan normal prizlere giden hatlar için ev içinde duvarda sigortalar var B10 B16 B20 v.b.

Yani normal düzenek de KAR--->>Sigorta---->>>son tüketici aygıt şeklinde..

Ani su ısıtıcı için olan düzeneği zaten yukarıda anlattım... Aslında bana göre de 7000 wattlık bu cihazın sigortası 32 Amper olmalıydı.

Cihazın 3.kademe tüketimi 6540 watt. 6540/235=27,83 Amper yapar..

Ama biz bunu 32 Amper yaparsak bu sefer firma diyecek ki,
"Biz talimatta 40 amper sigorta yazdık , siz 32 Amper sigorta taktığınız için herhangi bir olumsuzlukta sorumluluk almayız ve garanti kapsamı dışında tutarız"

Şimdi biz 40 Amperlik sigorta takmakla firmanın bahane üretmesini engellemiş oluyoruz.

Konuya katkı yapan herkese teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Saygılarımla.
Merhaba
Satın ürün firmasına email gönderin şu kodlu ürünün kitapciginda 40 amper takılacak diyor 32 amper takarsam bir zararı olurmu ve garanti kapsamından cikarmi ve yazınızı forumda yayınlama izni alıp cevap isteyin ne olacak

Diğer ( garanti kapsamı ? )
Ali Sever' Alıntı:
Merhaba .Ani ısıtıcıya giden hattı direk elektrik saatinden aldığımız için evdeki sigorta kutusuna uğramıyor hat. Elektrik Saatinden çıkıyor, elektrik saatinin yanındaki kaçak akım rölesine giriyor, buradan
30 metre devam ederek Banyo penceresinden banyodaki vasistastan banyoya giriyor.

3-)Kablo 3* 4mm^2 kalınlığındaki kablo ???????????????????????
4-) Cihaz banyoya kuruldu ve 7000 watta 4-5 dakika denemesi yapıldı ve sorunsuz çalıştı..
c-)Buradan çıkan faz, 40 Amper B tipi sigortaya girdi,
d-)40 Amper Sigortaya gelen nötr ve toprak hattı 40 Amperlik balkondaki sigortaya girmeden 40 Amper sigortadan çıkan faz hattı ile beraber 3lü olarak banyoya giriş yaptı ve BT7000 cihazının klemenslerine bağlandı.

t-%C5%9Fema-png.66419

Son düzenleme:
.. yetkili servis 40 A sigorta takılmalı diyorsa bu sigortanın cihazın hemen yakınına bir yere takılmasında bir mahsur var mı..

açıklamada
40 amper siğorta 24 metre 3X4 mm2
gerçi yazmıyor ama düşününce olması gereken ilave kablo !!!
+ ek ürün kablosu 3x kaçlık ? mm2 ve metresi ilave .

bina elektrik panosuna daire içi siğorta kutusuna ?
bina elektrik panosuna sayaç panosuna ?

siğorta tipi ve özelliği yazmıyor yazması gerekir ?

belki nötr kesmeli kullanacağim
kablonun özelliğini yazması gerekir . ( tek ,çok , yanmaz , içerden dışardan kablo vs gibi )
ek nasıl yapılır + ( kullanılcak malzeme ve ampere dayanıklığı )
kaçak akım rölesi kullanmadan cihazı kullanmayın ( eski tesisatlar için ) uyarısı .
servis kaçak akım rölesi olmadan açılış yapıyor mu ?
veya ürünü aldım kaçak akım rölesi yok servis ( ? ) açılış yapmıyor açıklamasında uyarı yok .
satışlara etkisi ? ( görmedim , konuşmadım , duymadım taktiğimi ) ?????

Son düzenleme:
http://www.hes.com.tr/images/user_uploaded_files/katalog-35MB.pdf

ürünü watt güçü ve amperi

7000 watt / 220 volt = 31.81 amper
4000 watt / 220 volt = 18.19 amper
3000 watt / 220 volt = 13.64 amper

7000 watt / 210 volt = 33,34 amper

kablo cinsi , kullanım yeri , sicaklık , mesafe ?
siğortanın değeri .
takılacak yerin önemi !!!

servis tarafından
kalibre edilmiş amper ölçü aleti ile gerçek değer bulunup ölçülüp
takılması gerekir . bir zaman dilimi bekleme !!! ile

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54