Ani su ısıtıcı için kaçak akım rölesi

..gerilim 210 V olunca akım nasıl yükselir?

Aslında formüle göre (Watt=Volt*amper)volt düşünce amperin artması lazım. Ama ben 5 yıl önce wattmetre ile yaptığım araştırmada şunu gördüm;
Bir cihaza gelen volt eğer düşükse, o cihazın çektiği akım ve tükettiği güç de düşüyor.

Tabi durum, rezistanslar için farklı olabilir. Ama sanki onlar için de aynı...

Volt=Akım *direnç ise ve direnç sabitse, volt düşünce akım da düşüyor.

Peki hangi cihazlar için durum farklı olabilir? Elektronik cihazlar, çekilen gücü sabit tutmak için programlandıysa, bu durumda voltaj düşünce amperin artması durumu söz konusu olabilir... Tersi de doğru..

Bu durumda 32 amperlik sigorta için sigortayı attıran unsur(yani 32 amperin üstüne çıkılması ), voltajın düşük olması değil yüksek olması durumunda oluyor...

Evimde elektrik araştırmalarımda kullandığım(fotodaki) Çin'den getirttiğim voltaj ayarlayıcı cihaz ile bir deney yaptım. Bu cihaza 12 voltluk adaptörü giriş yaptım. Çıkışındandan cep telefonunu şarj ettim. Voltu yükselttikçe akımın düştüğünü gördüm. Mesela 5 voltla şarj ederken cep telefonu 1 amper akım çekerken, 9 volta çıktığımda amper 0,6 ampere düştü. Bu şekilde cep telefonu, yüksek enerjiyle şarjdan kendini korudu...

Yine Çin'den getirttiğim fotodaki doğru akım üreteciyle arabamın aküsünü şarj ederken şunu gördüm; akü şarj oldukça akünün çektiği şarj akımı düşüyor... Akünün voltajı düşükken çektiği akım çok yüksek oluyor.

Ekli dosyalar

• dps-3003-0-32v-3a-programlanabilir-mini-guc-kaynagi-ayarli-adaptor-china-40138-10-B.jpg
    dps-3003-0-32v-3a-programlanabilir-mini-guc-kaynagi-ayarli-adaptor-china-40138-10-B.jpg
    43 KB · Görüntüleme: 5
  • HTB1igiEU3HqK1RjSZFkq6x.WFXae.jpg
    HTB1igiEU3HqK1RjSZFkq6x.WFXae.jpg
    62.5 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Çok faydalı bir video. Çok teşekkürler.

Şimdi B tipi ile C tipi arasındaki farkı anladım. Eğer İlk kalkışta yüksek akım çeken cihaz varsa C tipi sigorta, yüksek akım çekmiyorsa B tipi sigorta kullanılmalı çünkü B tipi sigorta yüksek akıma uzun süre izin vermiyor...

Bu durumda şu örnek yanlış olmaz herhalde. Eğer kullandığımız klima eski tip kompresörlü klimaysa, bunlar kalkışta çok elektrik çektiği için C tipi sigorta kullanılmalı. Eğer inverter klima kullanıyorsak bunlar kademeli kalkış yaptığı için B tipi sigorta kullanmalıyız...

Geldiğimiz noktadaki kararım şudur. Aldığım Ani su ısıtıcının sigortasını B tipi 32 amperlik sigortayla değiştireceğim. Eğer sigorta çok fazla atarsa bu durumda mevcut 40 amperlik sigortayı takacağım.

Çok faydalı bir video. Çok teşekkürler.

Şimdi B tipi ile C tipi arasındaki farkı anladım. Eğer İlk kalkışta yüksek akım çeken cihaz varsa C tipi sigorta, yüksek akım çekmiyorsa B tipi sigorta kullanılmalı çünkü B tipi sigorta yüksek akıma uzun süre izin vermiyor...

Bu durumda şu örnek yanlış olmaz herhalde. Eğer kullandığımız klima eski tip kompresörlü klimaysa, bunlar kalkışta çok elektrik çektiği için C tipi sigorta kullanılmalı. Eğer inverter klima kullanıyorsak bunlar kademeli kalkış yaptığı için B tipi sigorta kullanmalıyız...

Geldiğimiz noktadaki kararım şudur. Aldığım Ani su ısıtıcının sigortasını B tipi 32 amperlik sigortayla değiştireceğim. Eğer sigorta çok fazla atarsa bu durumda mevcut 40 amperlik sigortayı takacağım.

Merhaba
En azından su götürür ilk anda kısmi işinizi görür pensampermetre alırsınız diye düşünüyorum
Ilk yardım çantası gibi .
Pense yan keski kargaburun Tornavida çeşitliliği kontrolkalemi ölçü aleti vs gibi diyelim birde seri lamba yaptinizmi tam
Kolay gelsin Sağlıcakla kalın

Merhaba
En azından su götürür ilk anda kısmi işinizi görür pensampermetre alırsınız diye düşünüyorum
Ilk yardım çantası gibi .
Pense yan keski kargaburun Tornavida çeşitliliği kontrolkalemi ölçü aleti vs gibi diyelim birde seri lamba yaptinizmi tam
Kolay gelsin Sağlıcakla kalın

O saydıklarınızın hepsi var bende :) ..Pens amper metreyle akım ölçebiliyorum.UT 203 marka kullanıyorum.

Şunu anladım ki eğer pensampermetreyle akım ölçerken, sadece faz ya da sadece nötr hattın akımı ölçülmeli. İkisini birlikte ölçerseniz, gelen giden akım aynı olunca birbirini sıfırlıyor ve ölçüm yapmıyor. Teşekkürler selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri