Amper nasıl düşürülür

Gördüğüm kadarıyla regülesiz adaptör. 12v yerine 9v çıkışını kullanmayı dene akım düşecektir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Gördüğüm kadarıyla regülesiz adaptör. 12v yerine 9v çıkışını kullanmayı dene akım düşecektir.
zaten bu adaptörlerin değerleri biraz tutarsız oluyor yani 12V yerine getirince 15V felan veriyorlar bendeki biraz fazla tutarsız 12V dayken 18 felan veriyodu o yüzden 9V da kullanıyorum 9V da 14-15V veriyor aküme tam uygun olan yani daha çok düşürürsem sanki akü için sıkıntı olur en fazla 1.5-2V indirebilirim zaten akımda yarı yarıya bir düşüş olmaz bence

(denedim yapmayı amper düştü fakat 1.5 dan 1.2 ye bu 300mAh olması ve 12V olması gerek tekrar söylüyorum devreler ihtiyaç duydukları kadar akım çekerler mesela bir motor devresi 12 v ile çalışıyo 1 amper ile daha hızlı çalışır ama 12 v 500mAh ile de yavaş da olsa döner motor devreler çekebilecekleri maksimum akımı çekerler tam performansta çalışmak için çekebildikleri kadar çekerler benim aküm de böyle yapıcak ve 1.2 amper çekicek lakin bu onun için çok tehlikeli buna ben sınır koymalıyım 12-300mAh yapmalıyım yardımcı olur musunuz)

zaten bu adaptörlerin değerleri biraz tutarsız oluyor yani 12V yerine getirince 15V felan veriyorlar bendeki biraz fazla tutarsız 12V dayken 18 felan veriyodu o yüzden 9V da kullanıyorum 9V da 14-15V veriyor aküme tam uygun olan yani daha çok düşürürsem sanki akü için sıkıntı olur en fazla 1.5-2V indirebilirim zaten akımda yarı yarıya bir düşüş olmaz bence

(denedim yapmayı amper düştü fakat 1.5 dan 1.2 ye bu 300mAh olması ve 12V olması gerek tekrar söylüyorum devreler ihtiyaç duydukları kadar akım çekerler mesela bir motor devresi 12 v ile çalışıyo 1 amper ile daha hızlı çalışır ama 12 v 500mAh ile de yavaş da olsa döner motor devreler çekebilecekleri maksimum akımı çekerler tam performansta çalışmak için çekebildikleri kadar çekerler benim aküm de böyle yapıcak ve 1.2 amper çekicek lakin bu onun için çok tehlikeli buna ben sınır koymalıyım 12-300mAh yapmalıyım yardımcı olur musunuz)

Bak yukarıda yazmışım,madem elektrikten anlamıyorsun, senin için en kolayı bu.

Al step up devre, adaptörüne bağla akımı ve voltajı ayarla.

Yada denildiği gibi voltajı istediğin amperi çekene kadar düşür,sonra akım düştükçe voltajı kademeli arttır.

Ama bu pek pratik olmayacaktır.Devamlı takip ister.

önerdiğin devre var mı set up için
Bak yukarıda yazmışım,madem elektrikten anlamıyorsun, senin için en kolayı bu.

Al step up devre, adaptörüne bağla akımı ve voltajı ayarla.

Yada denildiği gibi voltajı istediğin amperi çekene kadar düşür,sonra akım düştükçe voltajı kademeli arttır.

Ama bu pek pratik olmayacaktır.Devamlı takip ister.

Şarj için uygun devreler kullanılmalı sadece akım sınırlama ile olmaz.

Akım sınırlama ve çok basit manada ayarlı güç kaynağı için örnek
Lm2596 ayarlı modül olabilir:
https://www.picproje.org/index.php/topic,55619.msg426925.html#msg426925
Biraz daha detaylı bilgi:
http://fidenetgaraj.blogspot.com/2018/09/akm-ayarl-led-surucu-devre-tasarm.html?m=1

Ayrıca "labaratuvar tipi güç kaynağı" araması yapabilirsiniz.

Buda bayağı tutmuş bir kit,
ciddi işler için bir içe yaramaz ama hiç yoktan iyidir,
fiyat performans olarak iyi,

https://www.gittigidiyor.com/ev-ele...c-step-down-5a-lipo-sarj-modulu_pdp_639371233 ucuz yollu olarak bu devre kullanılabilir. Biri giriş voltajını max 30 volttan istediğin volta düşürüyor. Tabi girişe göre daha düşük voltajlara ayarlanabiliyor bunun yükselten modelleri de var neyse. Dikkat ettiysen 2 tane ayar trimpotu var 2.si de akım sınırlıyor. Deneyerek multimetre ile kısabilirsin. Ayarlamak istediğin değerden 1-2 volt fazla verip düşürürsün buradan 14 verip 14 almak sağlıklı olmayabilir daha doğrusu vermeyebilir.15-16 san düşürürsün istediğin gibi. Umarım işine yarar.

Şimdi baktım da step up lar çok pahalı.Basit olanlardada akım ayarı yok.
@Evdeki Tamirci nin dediği gibi yüksek voltajdan düşürmek daha ucuz olacak sanki.

Şimdi baktım da step up lar çok pahalı.Basit olanlardada akım ayarı yok.
@Evdeki Tamirci nin dediği gibi yüksek voltajdan düşürmek daha ucuz olacak sanki.
sanırım öyle yapıcam ya 40 tl lik adaptör için 200-300 tl lik masraf yapmaya gerek yok

https://www.gittigidiyor.com/ev-ele...c-step-down-5a-lipo-sarj-modulu_pdp_639371233 ucuz yollu olarak bu devre kullanılabilir. Biri giriş voltajını max 30 volttan istediğin volta düşürüyor. Tabi girişe göre daha düşük voltajlara ayarlanabiliyor bunun yükselten modelleri de var neyse. Dikkat ettiysen 2 tane ayar trimpotu var 2.si de akım sınırlıyor. Deneyerek multimetre ile kısabilirsin. Ayarlamak istediğin değerden 1-2 volt fazla verip düşürürsün buradan 14 verip 14 almak sağlıklı olmayabilir daha doğrusu vermeyebilir.15-16 san düşürürsün istediğin gibi. Umarım işine yarar.
Abi sanırım böyle yapıcam teşekkür ederim sağ ol aradığım şey tam oalra kböyle bir şeydi sorun deil 18-19 V veriyor adaptör sağlıklı olur her şey için teşekkür ederim arkadaşlar sağ olun var olun sizin sayenizde elektrik mühendisi olucam .d

kendim devre yapamam şuan devre yapamm için linkler paylaşmışsınız malesef leğim makinemde arıza var zaten babamdan kalma çok eski değiştirmek lazım bana hazır devre önerirseniz başka güvenilir sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri