Volt, amper, watt hakkında

Arkadaşlar selam bir sorum var.
Öncelikle bir dvd playerim var ve 9.5v 3 amper istiyor çalışması için. Yani 28.5 watt yapıyor bu değer. Ben 5v 6 amper bı adaptör kullansam da aynı şey mi oluyor biri beni aydınlatabilir mi? Amper nedir volt nedir watt nedir? Mesela 9.5 v isteyen cihaza 9v adaptör takarsam nolur 12v takarsam nolur? Ya da 3 amper isteyen cihaza 5 amper verirsem nolur? Ya da 2 amper verirsem nolur? Teşekkürler şimdiden.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar selam bir sorum var.
Öncelikle bir dvd playerim var ve 9.5v 3 amper istiyor çalışması için. Yani 28.5 watt yapıyor bu değer. Ben 5v 6 amper bı adaptör kullansam da aynı şey mi oluyor biri beni aydınlatabilir mi? Amper nedir volt nedir watt nedir? Mesela 9.5 v isteyen cihaza 9v adaptör takarsam nolur 12v takarsam nolur? Ya da 3 amper isteyen cihaza 5 amper verirsem nolur? Ya da 2 amper verirsem nolur? Teşekkürler şimdiden.
Gerilim(V)= İki uç arasındaki potansiyel farktır. Birimi Volttur. V ile gösterilir.
Akım(A) = Bir noktadan birim zamanda geçen yük miktarıdır. Elektron hareketlerinin zıt yönündedir. Birimi amperdir. A ile gösterilir
Güç(W) = Şebekeden çekilen işe yarayan güçtür. Birimi wattır. P ile gösterilir.

Bir devreden geçen gücü bulabilmek için ;
Güç, akım veya voltajdan herhangi birini biliyor isen;
P = VxI formulünden yararlanabilirsin.

Yukarıda senin bahsettiğin örnekteki gibi. DVD Playerin 9.5V ve 3Amper etiket değeri olsun. Bu etiket değerinden yukarıda bahsetmiş olduğum formülden yola çıkar isek;

P = VxI -> P = 9.5 x 3 = 28.5Watt gücü elde edilir.

Gerilim(V)= İki uç arasındaki potansiyel farktır. Birimi Volttur. V ile gösterilir.
Akım(A) = Bir noktadan birim zamanda geçen yük miktarıdır. Elektron hareketlerinin zıt yönündedir. Birimi amperdir. A ile gösterilir
Güç(W) = Şebekeden çekilen işe yarayan güçtür. Birimi wattır. P ile gösterilir.

Bir devreden geçen gücü bulabilmek için ;
Güç, akım veya voltajdan herhangi birini biliyor isen;
P = VxI formulünden yararlanabilirsin.

Yukarıda senin bahsettiğin örnekteki gibi. DVD Playerin 9.5V ve 3Amper etiket değeri olsun. Bu etiket değerinden yukarıda bahsetmiş olduğum formülden yola çıkar isek;

P = VxI -> P = 9.5 x 3 = 28.5Watt gücü elde edilir.
Anlıyorum fakat şu mantıkta düşünürsek 7v 4amper bı adaptör takarsam da çalışır mı? Sonuçta 28watt yapıyor. Mantığını anlamaya çalışıyorum

Adaptörün maksimum gücü ile cihazın gücünü karşılaştırırken volt tutmazsa sonu hüsran olur! Öncelikle cihazın çalışma volt'u ile adaptörün volt'u tölerans aralığında (0.5-1 volt gibi) uyumlu olmalıdır. Sonrasında ise gücü yani çekeceği amper değerini fazlasıyla karşılamalıdır. Cihazın gücü adaptörün gücüne eşit olan adaptör gerilimi (volt) tutmuyorsa işe yaramaz. Çünkü güç verilmez cihaz gerekeni çeker.

Basitçe anlatayım..

Voltaj tutacak.Bundan kaçış yok. Ne kadar tolere edileceği cihazın yapısına göre değişir. Bazı elekronik devreleri 12 volt ile değilde 12.5 volt ile belerseniz arızalanır yada 11.5 ile. Bazıları da 12 volt isterken 10 volt ile bile iş görecek biçimde çalışır. Özellikle motorlar.

Amper ise istenenden seviyede yada fazla olacak.%30 gibi bir fazlalık idealdir.Daha fazla amper sağlayan boşa israf olur ama kesinlikle az olmayacak.Bu güç kaynağını yiyip bitirir ve cihazda düzgün çalışmayabilir.

Özetle voltajı kesinlikle tutturun , amperi fazla olsun.Sizin durumunuzda watt ile işiniz yok. En gerekli iki parametre elinizde zaten.

Anlıyorum fakat şu mantıkta düşünürsek 7v 4amper bı adaptör takarsam da çalışır mı? Sonuçta 28watt yapıyor. Mantığını anlamaya çalışıyorum
mantık burada baktığın pencere. sonuç hesap olarak doğru ama işlevsel olarak yanlış. amperle voltu karıştırma. amper senin cihazın en fazla tüketeceği miktardır. ister 3 amper ver istersen 300 amper, senin cihazın 3 amperden fazlasını yemez. yani 3 amperden yukarı hiç bir değer işe yaramayacaktır. şimdi gelelim voltaja. bu amca 9,5 voltla çalışıyor. 9 ila 10 volt arası çalışmam demez. 12 voltta çok yağlı yedim midem yanıyor der, 7 voltta az yemek verdin aç kaldım der. kapasitesinin üzerinde ve altında olan her voltaj ve altında olan amper cihaza zarar verir. hesap derken de 24 volt X 1,17 amper = 28 watt eder. senin mantığa göre çalışması gerekir değil mi? hani olasılıkları kağıt üzerinde o kadar çoğaltabiliriz ki. yani senin dvd amca 9,5 voltluk bir adaptör ile çalışacak ve 3 amperden küçük olmayacak.

mantık burada baktığın pencere. sonuç hesap olarak doğru ama işlevsel olarak yanlış. amperle voltu karıştırma. amper senin cihazın en fazla tüketeceği miktardır. ister 3 amper ver istersen 300 amper, senin cihazın 3 amperden fazlasını yemez. yani 3 amperden yukarı hiç bir değer işe yaramayacaktır. şimdi gelelim voltaja. bu amca 9,5 voltla çalışıyor. 9 ila 10 volt arası çalışmam demez. 12 voltta çok yağlı yedim midem yanıyor der, 7 voltta az yemek verdin aç kaldım der. kapasitesinin üzerinde ve altında olan her voltaj ve altında olan amper cihaza zarar verir. hesap derken de 24 volt X 1,17 amper = 28 watt eder. senin mantığa göre çalışması gerekir değil mi? hani olasılıkları kağıt üzerinde o kadar çoğaltabiliriz ki. yani senin dvd amca 9,5 voltluk bir adaptör ile çalışacak ve 3 amperden küçük olmayacak.
Yani 9v adaptör ya da 10v adaptör de kullansam sorun olmaz ama amper 3 ün altina düşmeyecek. Amper 6 da olsa sorun olmaz çünkü cekecegi maks 3 değil mi

Sana, saatde 3 ton su lazım (akım) suyun akacagı boru yuksekliği 20 metre, gerilim/volt,
Suyun alacagın havuzda, ister 10 ton, ister 100 ton su olsun, bu senın çalışmanı etkilemez.
Boru yukseliği artıkca gerlim artacak, tolerans dahilinde azcık artıp eksilebilir.

Buna görede değerlendirebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri