Amper, Volt ve Watt ilişkisi ?

igotek

Üye
VOLT x AMPER = WATT

AMPER = WATT / VOLT

Bu yukarıda yazdığım formülleri bir süredir düşünüyorum. Lütfen sadece yeterli bilgi sahibi kişiler cevap yazsın. Google‘da baya baktım net bir cevap bulamadım.

Başlayalım :)

UNI-T marka multimetrenin problarını prize taktım. (Voltaj ve Amper kontrolü için)

Fön makinesini prize takıp çalıştırdım.
Multimetrede 6,81A ve 220V görünüyor.
Yukarıdaki formüle göre 6,81 x 220 = 1498W çekiyor.
Fön makinesin kullanma klavuzunda 1500W çektiği yazıyor.
Buraya kadar sorun yoktur.

Ancak voltaj değiştiğinde formülden dolayı Watt da değişecek.
Örneğin; şebekeden 240V geliyor diyelim. 6,81A x 240V = 1634W
Örneğin; şebekeden 200V geliyor diyelim. 6,81A x 200V = 1362W

İşte burada sıkıntı var.
Fön makinesinin harcadığı enerji miktarı gelen voltaja göre değişiyor ?
Peki elektrik sayacı neye göre ücretlendirme yapıyor ?

Bildiğim kadarı ile elektrik sayaçları kW biriminden ücretlendirme yapıyor. 1 kW = 1000W
220V’den daha yüksek voltaj gelir ise ödeyeceğimiz tutar daha yüksek olacak.
220V’den daha düşük voltaj gelirse ödeyeceğimiz tutar daha az olacak.

Şimdi bu konuda kafam karıştı. Durum gerçekten böyle mi ? Böyle ise enerji firmaları bilerek arada sırada yüksek voltaj veriyor olabilir mi ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
VOLT x AMPER = WATT

AMPER = WATT / VOLT

Bu yukarıda yazdığım formülleri bir süredir düşünüyorum. Lütfen sadece yeterli bilgi sahibi kişiler cevap yazsın. Google‘da baya baktım net bir cevap bulamadım.

UNI-T marka multimetrenin problarını prize taktım. (Voltaj ve Amper kontrolü için)

İşte burada sıkıntı var.

Bildiğim kadarı ile elektrik sayaçları kW biriminden ücretlendirme yapıyor. 1 kW = 1000W

Şimdi bu konuda kafam karıştı. Durum gerçekten böyle mi ? Böyle ise enerji firmaları bilerek arada sırada yüksek voltaj veriyor olabilir mi ?
Kardeş merhaba voltaj 220 ve frekans ise 50 herz olarak kabul ediliyor sen voltaja göre diye bilirsin doğru

VOLT x AMPER = WATT

AMPER = WATT / VOLT

İşte burada sıkıntı var.

Olayı çözmüşsünüz de kafanızda neden soru işareti var anlamadım!?

Elektrik sayacı yerine su sayacı düşünün. Suyun basıncı veya debisi artsa, azalsa sayaç farklı bir tüketim mi yazar? Hayır, kaç litre geçiyorsa onu yazar. Ayrıca fon makinesi ve diğer makinelerde Şebeke gerilimi sürekli AC220V olmayacağına göre belli gerilim aralığında (200 veya 240) volt'ta da normal çalışacaktır. Ha gerilim/volt düşünce gücü (ısıtma) düşecektir ama cihazın yaptığı iş bakımından önemli değildir. Çok hassas bir cihaz için önem arz edecekse, araya AC220V sabit verebilecek bir regülatör kullanmak gerekir.

Voltaj değişince Amper de değişir mi ? diye sorayım o zaman.

Formüle göre değişir. Güç gerilim (volt) ve akım (amper) çarpımı olduğundan. Herhangi biri değişince güç de değişir. Burada bir de cos fi çarpanı var.

Elektrik saatleri enerji ölçer (kWh), güç değil (kW).

Böyle ise enerji firmaları bilerek arada sırada yüksek voltaj veriyor olabilir mi

Enerji firmalarının dağıtım şebekesinin, yapılarından, kullanılan bileşenlerden, ve başka faktörlerden kaynaklanan bir toleransı var. Mesela senin örnekte kabaca %10 gibi. Bu toleransa göre iş yapmak için enerji firmasının voltajı 220 V hedefinde tutması lazım. Böylece %10 luk değişim ile 198 - 242 VAC arasında gerilim vermiş olsun. Senin dediğin gibi para kazanmak için 240 VAC verirse ne olur? %10 arttıralım: 264 VAC. O firmanın şebekesine bağlı cihazların yarısı telef oldu, millet şikayet yağdırdı ve enerji firması ödediği cezalar ve tazminatlarla iflasın eşiğine geldi.

Son düzenleme:
I=U/R P=U*I P=I2*R P=U2/R

Alıcının sabit bir iç direnci vardır.
Cihaz, uygulanan gerilime ve iç dirence göre değişen bir akım çeker.
Uygulanan gerilime ve bu gerilim değerinde çekilen akıma göre o anki güç değerini bulabilirsiniz.

P=U2/R formülü bana göre daha kullanışlı.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri