Akım değeri neye göre belirlenir ?

redblow

Üye
Aklıma birkaç şey takıldı saçma olabilir kusura bakmayınız.

1-) Bazı güç kaynakları 12v 10 amper bazıları 12v 1.5 amper veya daha farklı olabiliyor burda akım değerini belirleyen nedir ?

2-) Bir cihaz 2 amper ile çalışıyor 4 amper verirsek ne olur ? Çalışır mı ? Bozulur mu ?
Şimdi düşünüyorumda akım devreden geçen elektron sayısı. Bir cihazın çalışması için 2.(6.25*10 ussu 18) elektron gerekiyor ama biz buna bi anda gerekenin 2 katı fazla elektron yolluyoruz. Bu fazlalık elektron ya cihazın bozulmasına sebebiyet verebilir ya da cihaz ısınır ama aynı zamanda da çalışır gibi bir düşünce hakim bende doğru mudur ?

3-)1.5 voltluk ya da 9v luk bir pilin sağladığı akım miktarı nedir ? Akım miktarları pillerin içinde ki kullanılan malzemeye mi bağlı ? Her cihaz farklı akımda çalışıyor pilin takıldığı cihazın gerektiği akımı alması için içlerinde ona göre dirençler mi var ?

4-) 5 volt 2 amper ile çalışan bir cihaza 10 volt 1 amper versek çalışır mı ? Çalışmıyorsa sebebi nedir ?

Çok çok temel bu konuları böyle uzun uzadıya sorduğum için kusura bakmayın tekrardan.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar sayın @redblow sorduğunuz soruya cevap vermek için öncelikle 2. sorudan başlamak istedim. demişsiniz ki :

--Bir cihaz 2 amper ile çalışıyor 4 amper verirsek ne olur ? Çalışır mı ? Bozulur mu ?

Aslında akım verilmez çekilir. Buda devredeki alıcının özelliğine göredir örneğin devre basit bir elektrik devresi ise direncine ve çalışma gerilimine göre güç kaynağından bir akım çeker...

Örneğin 10 voltluk bir gerilim kaynağına paralel olarak 10 ohm direnç takarsanız bu direnç o güç kaynağından 1 amper akım çeker. Bu konuyu özetleyen ohm kanunu diye bir kanun vardır. Bir de kirşof kanunları vardır...

Yani siz 2 amper ile çalışan bir cihaza 4 amper veremezsiniz cihaz normal çalışma şartlarında 400 amperlik bir güç kaynağına bağlı olsa da o cihaz yine 2 amper çeker. yani amper verilmez çekilir bu da alıcının gücüne göredir.

Lakin bu olay arıza durumlarında biraz farklılık gösterir örneğin cihazın içinde her hangi bir eleman kısa devre olursa bu defa cihazınız kısa devreden dolayı normal çalışma akımından çok daha yüksek akımlar çekmeye başlar bu da cihazınızda oluşacak arızanın boyutunu arttırır. Peki bunu önlemek için ne yapmak gerekir dersek işte o zaman cihazınızın akımına göre bir sigorta takarsınız. Örneğin cihaz 2 amper çekiyorsa ben 2 amperlik bir sigorta takarsam ve bu cihaz arıza yaptığı zaman yüksek akım çekmeye başlarsa bu çektiği akım 2 amperi geçtiği zaman sigorta devreyi keser cihazı da tesisatı da korumuş olur.

Şimdi 4. soruya geçelim Ve şöyle bir mantık kuralım.
Bir cihaz 5 volt ile çalışırken 2 amper çekiyorsa burada voltajı değiştirirsek yine ohm kanununa göre direnç sabit kalacağı için akım değişecektir. Siz 5 volt ile 2 amper çeken cihazınıza 10 volt verirseniz bu defa cihazınız 4 amper çekme eğiliminde bulunacaktır ki bu da cihazınızın arıza yapmasına sebep olacaktır.

Eğer cihazınız elektronik bir cihaz ise 5 volt ile çalışan cihaza 10 volt verdiğiniz zaman cihazınızda ki devre elemanlarının özelliklerine bağlı olarak arıza yapacaktır mesela 7805 entegresi var olduğunu farz edelim ilk başta bu entegre ısınacaktır. Girişindeki kondansatör patlayacak ve regüle devresi devre dışı kalacaktır. Yani cihazın üzerinde yazan gerilim değerleri ile uğraşmamak gerekir hocam :)

1. sorunuza bakalım.
Bazı güç kaynakları 12v 10 amper bazıları 12v 1.5 amper veya daha farklı olabiliyor burda akım değerini belirleyen nedir ?

Akım değerini belirleyen şey üretim aşamasındaki kullanılan malzemelerin değeri ve tasarımda ihtiyaç duyulan kriterlerdir.

Örnek vermek gerekirse ben bir güç kaynağı yapıp çıkışından tam 5 volt ve 500mA akım almak istiyorsam 9 volt bir dc gerilim elde eder o gerilime paralel bir tane 16 Volt 1000 uF kondansatör takar hemen ardından da bir tane 7805 bağlarım 7805 çıkışına da 470 uF 16 volt bir kondansatör bağladım mı bir de 7805 i sağlam bir soğutucuya monte ettim mi babalar gibi 5 volt 500mA değerinde gerilim ve akımı alırım.

Diğer sorunuz ile ilişkilendirmek istediğim şey de şu : şimdi ben bu yapmış olduğum güç kaynağından 500mA değil de 5 amper almak istersem 7805 alev alev yanar çünkü kullandığım malzeme 500mA için tasarlanmış malzemedir.

Piller konusu da yine aynı bu şekilde değerlendirilebilir çünkü 9 volt ile çalışan bir cihazın içindeki tasarımda 9 volta göre çalışacak devre elemanları kullanılmış ve yine akım değeri de ona göre ayarlanmıştır. Pilin verebileceği akım miktarını değiştiren faktörler de pillerin üretim aşaması ile ilgilidir ve buna kalite de diyebiliriz.

Ama bu sorular çok amatörce sorular olmasına rağmen bence yine bir miktar mantık içeriyor en azından yol gösterebilir.

Çok teşekkürler hocam. Elinize sağlık. Kafamda ki boşlukları büyük ölçüde doldurdunuz.

Volt-Akım İlişkisi
Aklıma yine müthiş saçma sorular takıldı üşenmeyip bu cahil arkadaşınızın sorularını cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1-)Şimdi 5 volt 1 amper ile çalışan bir ışık kaynağımız olsun bu ışık kaynağına 5 volt 1 amper bir güç kaynağı bağlarsak pekala çalışacaktır ama 10 volt 1 amper güç kaynağı ile çalışmayacak. Sorum şu ki neden 10 volt güç kaynağı ile çalıştıramıyoruz. Bu ışık kaynağına 6,28*10 üzeri 18 elektron (1 amper) lazım ve iki güç kaynağıda bu kadar elektron yolluyor. Burda voltaj dediğimiz şeyin etkisi tam olarak nedir ? :((

2-) Bilgisayar farem 1.5 volt 8.5 ma ile çalışıyor. Bir süredir takılı olan pilimin voltunu ölçtüm ve 1.2 volt civarlarında gözüküyor bir miktar tükenmiş yani peki volt miktarı bu durumda iken nasıl hala çalışıyor ?( bu durum yukardaki sorum ile de bağlantılı oluyor sanırım volt değeri değişken ama cihaz kendine lazım olan akımı sağladığı için çalışmaya devam ediyor.) ve farem pil kaç volta düştüğünde çalışamaz duruma gelir ?

Ne kadar çok okusamda şu volt-akım ilişkisini kafamda bir türlü oturtamıyorum hep yeni yeni sorular beliriyor kafamda bir devrede hangisi daha önemli ikisininde değerleri sağlaması mı lazım? Mesela 12 volt 1.5 amper ile 24 volt 1.5 amperin farkı nedir ikiside max 1.5 amper sağlayabiliyor burdaki voltaj farkının etkisi nedir ? Felan filan sorularımdan yola çıkarak kafamdaki soruları giderebilcek genel bir açıklama yapabilirseniz çok sevinirim. Tekrardan tşk.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sorunun cevabı ohm kanununda.

Ohm kanununa göre sabit bir dirence bir gerilim uyguladığımızda o dirençten belli bir akim akar.

Bu akim gerilimle doğru orantılıdır. Siz gerilimi arttirirsaniz akimda artacaktır. Gerilim düşerse akimda düşecektir.

Siz 5 volt 1 amper değerlerinde bir lambaya 10 volt verirseniz o lamba 1 amper çekmez. Direnci sabitse 2 amper çeker.

Ohm kanununu okuyun aklınıza takılanları yine sorun. Yardimci oluruz.

Sorunun cevabı ohm kanununda.

Ohm kanununa göre sabit bir dirence bir gerilim uyguladığımızda o dirençten belli bir akim akar.

Bu akim gerilimle doğru orantılıdır. Siz gerilimi arttirirsaniz akimda artacaktır. Gerilim düşerse akimda düşecektir.

Siz 5 volt 1 amper değerlerinde bir lambaya 10 volt verirseniz o lamba 1 amper çekmez. Direnci sabitse 2 amper çeker.

Ohm kanununu okuyun aklınıza takılanları yine sorun. Yardimci oluruz.
ama internetten bakıyorum da 12 volt 1 amper adaptörler var bu adaptörü 5v 1a gerektiren bir ampule takarsak 2 nin üstünde bir akım çekme ihtimali var mıdır ?

Daha önce bu konuda detaylı mesajlar yazdım bulursam eklerim.

Gerilim suyun yüksekliği
akım suyun debisidir.
Çalıştıracağın cihazlar tasarımı gereği (değirmenlerin pervaneleri gibi)
belirli yükseklikte ve belirli hızda su ile en iyi çalışacak ve
belirli yükseklikte belirli debiye kadar dayanabilecek şekilde üretilmiştir.

Bu konuda araştırma yapmaya devam etmelisin,
öyle mucizevi bir anlatım yok,
işin temelinde bilinmesi gereken birçok kavram var,
bunları öğrenip parçaları birleştirince resim apaçık görülebiliyor.

Elektronik malzemelerin mekanik karşılıkları ve elektriğin su benzetimi konuları yardımcı olacaktır

Daha önce bu konuda detaylı mesajlar yazdım bulursam eklerim.

Gerilim suyun yüksekliği
akım suyun debisidir.
Çalıştıracağın cihazlar tasarımı gereği (değirmenlerin pervaneleri gibi)
belirli yükseklikte ve belirli hızda su ile en iyi çalışacak ve
belirli yükseklikte belirli debiye kadar dayanabilecek şekilde üretilmiştir.

Bu konuda araştırma yapmaya devam etmelisin,
öyle mucizevi bir anlatım yok,
işin temelinde bilinmesi gereken birçok kavram var,
bunları öğrenip parçaları birleştirince resim apaçık görülebiliyor.

Elektronik malzemelerin mekanik karşılıkları ve elektriğin su benzetimi konuları yardımcı olacaktır
verdiğin örnek güzelmiş diğer mesajlarını da paylaşırsan sevinirim.

Çok teşekkürler hocam. Elinize sağlık. Kafamda ki boşlukları büyük ölçüde doldurdunuz.
Hocaların su benzetmesi doğru ama şu devre ihtiyacı kadar akım çeker tabiri yanlış oluyor bence.
Şimdi 220 v ile max amperi ölçmek isteyelim. Kalın bi kabloyu fişten toprağa bağlayarak akımı ölçelim yani kısa devre olmadığını varsayalım. Max akımı okuduk.. Şimdi de bir aygıt lamba vs bağladık, akım daha düşük olacaktır. Çünkü devrenin direnci var. Ve bu direnc veya trafo ile düşük akım alınıyor. Devre, aygıt veya lamba yanmaması için düşük akıma ayarlanmış. Böyle düşünüyorum umarım doğrudur.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri