AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Yamyam hocam bir türlü projeyi ilerletemiyorum düşündüğümden çok daha yavaş ilerliyor. İşler normal seyrine girdiğinde bol bol köteklersiniz, ben daha fazla kötek yerim gibi görünüyor zaten :D Önümüzdeki hafta ben de online olamayacağım gibi görünüyor ne yazık ki.
Korktun değil mii :p

Aslında projeler gayet hızlı bile ilerliyor.
Böylesine ciddi bir projeye başlayıp ta daha düğme aşamasında bırakıp gidenleri de tanırım.
Sizlerin projeleri yarı yarıya bitti sayılabilir. Elbette ben olsaydım daha farklı olurdu ama sizler de tecrübe edinirsiniz.

Yamyam hocam merhaba çalışmalara kaldığımız yerden devam edebiliriz.Hatta ben başladım bile :D.Bugün 100uF Rubycon kondansatörlerim geldi.Dedim boş durmayayaım hoparlör korumanın kartını daha önce basmıştık.Montajını yaptım.Sadece ledleri takmadım.Sizin devrede baktım ledlerin yerinde pin var.Ben ledleri takayım mı,takmayayım mı?Bu devrede trimpot ayarını nasıl yapacağız?

Ayrıca 33pF ile NE5532 ile TL072 op-amp almıştım.Onlar da hazır.Firma çok hassas paketleme yapıyor.Op-ampları plastik bir koruyucu içerisine koymuşlar.Beğendim doğrusu.

Ekli dosyalar

• Malzemeler.jpeg
    Malzemeler.jpeg
    99.7 KB · Görüntüleme: 8
  • P_20221213_142826.jpg
    P_20221213_142826.jpg
    227.3 KB · Görüntüleme: 9
Ledlerin takılması tamamen sana kalmış bir unsurdur.
Eğer ön panelde ledleri yerleştirebileceğin ve görebileceğin yer varsa elbette takabilirsin.
Ledlerden ilki sisteme elektrik verildiğinde direk yanar. Yani POWER ON
Diğer LED ise koruma devresi 3 sn lik gecikme ile hoparlörleri bağladığında yanar. Yani sistem açılışta hazır olana kadar veya olası bir koruma anında hazır olana kadar beklemektedir. Bu beklemenin sonunda sistemin hazır olduğunu bu led ile görebilirsin.
PROT.png
Ben olsam amplindeki power tuşunun üzerindeki ledi, sistem ready ledi bağlantısına yapardım.
Ampliyi ON yaptığında bu led direk yanmaz. 3 sn sonra sistemde sorun yoksa power ledi yanarak HAZIR olduğunu ifade eder.
Firmayı ben de beğendim. OP-AMP lar statik olmasa bile antistatik kılıf ile göndermişler. Bu da iş ciddiyetini ifade eder.
Her ne kadar ürünler çin işi olsa da ben tested ürün olduğunu düşünüyorum.

NOT:
Koruma kartının ayarını ölçüm olmadan yapamazsın. Ancak kabaca yapabilirsin. Benim daha önceki ölçümlerime göre trimpot ortada iken senin ampliye uygun olacaktır. Bu trimpot ile ayarlanan referans gerilimi, amplinin hoparlör çıkışlarındaki gerilimin ikiye bölünmesi ile karşılaştırmalı olarak yapılır.
Örneğin amplin max seviyede 24Vp çıkış gerilimine sahipse bunu ikiye bölerek elde edilen gerilim referans gerilimini geçerse koruma aktif olacaktır.
Yani amplini aşırı açmış isen terazinin dengesini bozmuş gibi olacaksın.

Son düzenleme:
Ben olsam amplindeki power tuşunun üzerindeki ledi
Power tuşu üzerine led yapmam gerekecek çünkü orjinalinde yok.Ama güzel olur,dediğiniz gibi yapacağım hocam.
Koruma kartının ayarını ölçüm olmadan yapamazsın.
Bu ölçümü ampli tamamlandıktan sonra yapabiliriz değil mi?

Bu linkteki kablodan 2 adet aldım.Yola çıktı .
https://www.amazon.com.tr/UGREEN-3-...onics&sprefix=ugreen+audi,aps,170&sr=1-9&th=1

Ayrıca ton kontrolü için Aliexpress'den 4 Adet ALPS 100KBX2 potansiyometre aldım.Bu sefer B aldım 😀LM1875 deki A olan potları da değiştireceğim.

Sıra loudness a geldi heralde hocam .Onda yapacak bir şey yoktu aynısını basacağım .

Ekli dosyalar

• P_20221025_143153.jpg
    P_20221025_143153.jpg
    144.7 KB · Görüntüleme: 3
Power tuşu üzerine led yapmam gerekecek çünkü orjinalinde yok.Ama güzel olur,dediğiniz gibi yapacağım hocam.

Bu ölçümü ampli tamamlandıktan sonra yapabiliriz değil mi?

Bu linkteki kablodan 2 adet aldım.Yola çıktı .
https://www.amazon.com.tr/UGREEN-3-5mm-Auxiliary-Stereo-Splitter/dp/B00LM2Y2U4/ref=sr_1_9?crid=2A7JWS9THVEIJ&keywords=ugreen+audio+jack&qid=1670948940&refinements=p_89:UGREEN&rnid=13493765031&s=electronics&sprefix=ugreen+audi,aps,170&sr=1-9&th=1https://www.amazon.com.tr/UGREEN-3-5mm-Auxiliary-Stereo-Splitter/dp/B00LM2Y2U4/ref=sr_1_9?crid=2A7JWS9THVEIJ&keywords=ugreen+audio+jack&qid=1670948940&refinements=p_89:UGREEN&rnid=13493765031&s=electronics&sprefix=ugreen+audi,aps,170&sr=1-9&th=1

Ayrıca ton kontrolü için Aliexpress'den 4 Adet ALPS 100KBX2 potansiyometre aldım.Bu sefer B aldım 😀LM1875 deki A olan potları da değiştireceğim.

Sıra loudness a geldi heralde hocam .Onda yapacak bir şey yoktu aynısını basacağım .
Ampli çıkış voltajını ölçemediğin için doğru ölçüm olmaz. En ideali max ses seviyesinde devre kesecek şekilde kabaca ayarlamaktır.
POWER LED konusunda benim düşüncelerim.
1) Resimdeki gibi yapabilirsin.
PO LED.png

2) Protection devresinden 1 tane daha yaparsın. Her devre bir grup hoparlörü kontrol eder.
SPEAKERS A-B tuşlarını devredeki jumperlanmış headerlara bağlayarak koruma devrelerini ayrı ayrı kumanda edersin.
Her koruma devresinde ayrı led olacağı için bu ledleri ayrı ayrı A-B tuşlarının üzerindeki ledlere bağlarsın.
Bu durumda mevcut switchler yerine tek kontaklı ve daha küçük çapta switch bile kullanabilirsin. Çünkü bu switchlerden düşük akım geçmektedir.
Ama mevcut sistemde hoparlör akımı mevcut switchlerden geçtiği için switchlerin kontak temas direnci bile önemli olacaktır.
Ton kontrol potlarını alman iyi olmuş. Sıkıntı olacaktı.
Loudness devresi için tüm direnç ve kondansatörler konusunda ecik itina etmek gerekiyor. Bunun dışında ayarlarını ben tarif edeceğim.

@sasen1
Kondansatörleri aldığın yerde LM4562 görmüştüm.
Böylesine hassas bir çalışma için bu tür entegreler de gerekebiliyor.
Entegreler ecik pahalı olsa da, kaliteli ise verilen paraya değer.
Ben olsam 5 adet alırdım.
https://uk.rs-online.com/web/p/op-amps/1977299

Ayrıca gördüğüm lüzum üzerine bir şeyi hatırlatmak istiyorum.
Kullanmakta olduğun entegre soketleri oldukça uyduruk ve kötü görünüyor.
Kaliteli tasarımlarda precision entegre soketi kullanmakta fayda vardır.
https://uk.rs-online.com/web/p/dil-sockets/0813115

Yamyam hocam bugün 2X15V 15W trafo aldım.
Besleme devresindeki 4.7 ohm dirençleri 1R 2W direnç ile değiştirdim.Devreyi ve trafoyu metal şaseye monte ettim.Sonra ölçümlerini yaparak +/-12V olarak çıkış voltajını ayarladım.24R dirençleri çıkışlara bağladım .Ölçüm yaptığımda voltajımızın düşmediğini gördüm.Hatta 12,01V olan 12,05V a çıktı .Bunu da anlamadım tabi.Ben hep düşüceğini düşünürken bu mV düzeyindeki artışı anlamadım. :D

24R yük bağlı iken ADOBE de ve osilaskopta gürültü ölçümlerimizi yaptım. +/- çıkışlarda -72dB in altında çıktı.

Osiloskopta da 5mV, 3mV ve 1mV daki gürültü resimlerdeki gibi.

Böylesine hassas bir çalışma için bu tür entegreler de gerekebiliyor.
Geçemlerde 1 tane başka firmadan kaliteli diye 1 tane almıştım .Müsait olunca almayı düşünüyorum.
Ayrıca precision soketlerden de bulursam alacağım.Teşekkürler.
Protection devresinden 1 tane daha yaparsın. Her devre bir grup hoparlörü kontrol eder.
Dereyi yapmasına yaparım da önemli olan kutuda yerimiz olacak mı?Onu ayarlayabilirsek yaparım tabi.Güzel bir çalışma olur.

Ekli dosyalar

• 100Hz +besleme ölçüm.jpeg
    100Hz +besleme ölçüm.jpeg
    116.6 KB · Görüntüleme: 4
  • 1mV.jpeg
    1mV.jpeg
    120.3 KB · Görüntüleme: 3
  • 3mV.jpeg
    3mV.jpeg
    111.9 KB · Görüntüleme: 4
  • 5mV.jpeg
    5mV.jpeg
    126.7 KB · Görüntüleme: 4
  • 100Hz - besleme.jpeg
    100Hz - besleme.jpeg
    113.9 KB · Görüntüleme: 3
  • -12V DC.jpeg
    -12V DC.jpeg
    101.4 KB · Görüntüleme: 2
  • +12V DC.jpeg
    +12V DC.jpeg
    107.8 KB · Görüntüleme: 4
  • TRAFO 15V AC.jpeg
    TRAFO 15V AC.jpeg
    110.9 KB · Görüntüleme: 4
  • METAL ŞASE.jpeg
    METAL ŞASE.jpeg
    127 KB · Görüntüleme: 4
  • 2X15V 15W Trafo.jpeg
    2X15V 15W Trafo.jpeg
    109.7 KB · Görüntüleme: 4
KÖTEK 🔨 👊 kafana.
Şu adobe spectrumda 20Hz i bir türlü göstermiyorsun.
Aslında orada küçük te olsa bir 100Hz ripple görülüyor.
Eğer ripple'lar alt seviyeye doğru değil pozitif yönde artış gösteriyorsa (sanırım öyle) ölçü aletinde voltaj artışı görmen normaldir.
Test için çıkış gerilimini trafo geriliminden 1.5V aşağıya ayarlayıp tekrar ölçmelisin.

KÖTEK 🔨 👊 kafana.
Şu adobe spectrumda 20Hz i bir türlü göstermiyorsun.
Aslında orada küçük te olsa bir 100Hz ripple görülüyor.
Eğer ripple'lar alt seviyeye doğru değil pozitif yönde artış gösteriyorsa (sanırım öyle) ölçü aletinde voltaj artışı görmen normaldir.
Test için çıkış gerilimini trafo geriliminden 1.5V aşağıya ayarlayıp tekrar ölçmelisin.
Tamam hocam bu ödevleri yarın yaparım.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri