Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

Sinyal kaynağım cep telefonuydu. Ama bu gürültü hep var olduğundan dolayı sebebini çözemedim.

O halde ben güç katının yapımına başlayayım hocam. Fotoğrafları diğer konuya ekleyeceğim karışıklık olmaması açısından.

Input bölgesine shield yapacaksak elimde 12x8 ölçüsünde bu kutudan var. Artan metal parçaları da eğer gerek olursa diğer devrelerde kullanabiliriz.

Bu arada benim kabinlerdeki tizlerin kazancından dolayı bu gürültüyü duyuyor olabilir miyim? :D
Cep telefonu zaten kendisi parazit kaynağıdır. Ancak gerçek parazitlerin sebebini de bilmiyoruz.
Shield konusu basit değil. Hangi devre etkileniyorsa öncelik o devreye yapılması lazımdır. Bunu daha sonra hallederiz.
Kabinlerdeki tizlerin kazancı HISS seslerini haliyle fazla veriyor olabilir. Ancak HISS sesi fazla diye de kabin tizleri ile oynamak doğru olmaz.
Amplimizdeki ton kontrol ve HF tuşları zaten fazla olan tizleri azaltacaktır. Fazla ise kapatırsın az ise açarsın.

Grundiğin groundingini öldürmüşsün :D
O şekilde bağlantı yaptığında grundig amlideki bazı bağlantılar iptal olur.
Ampliyi normal çalıştırıp aux girişinden veya tape girişinden girmelisin.
Hocam selamlar bu grounding olayını anlattığımız bir başlık var mı varsa link atabilir misiniz gunlerdir tda 2050 anfide cızırtı gidermeye uğraşıyorum

Ben bu yazılarınızı buldum zaten hocam size dm de atamıyorum.
Ben Şebeke topraklamasini devremin sıfır ucu ile birleştirip bunu da devre kartımın bazı noktalarında da birleştirip metal kasama monte edeceğim gibi gibi yani

Ben bu yazılarınızı buldum zaten hocam size dm de atamıyorum.
Ben şebeke topraklamasini devremin sıfır ucu ile birleştirip bunu da devre kartımın bazı noktalarında da birleştirip metal kasama monte edeceğim gibi gibi yani
DM ler ile zaten yardımcı olmuyorum.
Şebeke topraklamasının grounding ile hiçbir ilgisi yoktur. Konularımı daha detaylı okumalısın.
Bir amplideki ground basitçe sistem sıfır noktası olarak belirlenmiş ana şaseleme noktasıdır.
Tüm devrelerin akımları ilgili voltajdan devreleri besleyip yine bu noktaya dönecektir.
İşte devrelerin bu dönüş akımları birbirlerini etkilerde veya birbirlerine karışırsa o zaman istenmeyen gürültüler oluşturacaktır.
Bu dönüş akımlarının birbirleri ile karışmaması için uygulana tekniğe grounding denilmektedir.
Örneğin..
Digital devrelerin bir ground (ŞASE) dönüş akımı bulunmaktadır. Keza analog devrelerin de dönüş akımları bulunmaktadır. Bu iki dönüş akımı birbiri ile karışırsa başta analog devreler olmak üzere tüm devreler etkilenecektir.
https://www.analog.com/en/analog-dialogue/articles/staying-well-grounded.html

Yani benim anladığım parazite sebep olan minik voltajlari neredeyse 0 direnç ile bizim 0 noktamiza yani gnd ye gondermek

Abi :):):) beni mahvettin ,,😂😂
Bu devre beni perişan etti 5+1 devre yaptım
Kanalın birinde hiçbir cızırtı bile yok
8 adet 6800 50V kondansatör kullandım dünyanın parasını verdim devreyi yeniden çizdim neler neler yaptım yok olmuyor
TL072 ile pre yapmayı düşünüyorum şuan yani birdaha devre çizip birdaha tasarla birdaha plaket bir daha pethitrol bilmem ne

Abi :):):) beni mahvettin ,,😂😂
Bu devre beni perişan etti 5+1 devre yaptım
Kanalın birinde hiçbir cızırtı bile yok
8 adet 6800 50V kondansatör kullandım dünyanın parasını verdim devreyi yeniden çizdim neler neler yaptım yok olmuyor
TL072 ile pre yapmayı düşünüyorum şuan yani birdaha devre çizip birdaha tasarla birdaha plaket bir daha pethitrol bilmem ne
Zaten çoğuları cızırtı ve humm'ları azaltabilmek için bol bol gondansatör alıyolar. :D
Bizim devrelerimizde 2 tane 6800uF yetiyor da artıyor bile.
Bazı teknikleri bilmeden yeni devre yapımına girmen zaten doğru değildir. Devrelerde benzer sebeplerden dolayı gürültü yaparsa boşuna uğraşmış olursun.
Bunun yerine bir konu açarak amplinin fotolarını koy. Birlikte bakarak sana yol gösterebilirim belki.

Kart üzerindeki kondansatör ler iptal soldakilerden besleniyor devre

Ekli dosyalar

• IMG_20230621_232754.jpg
    IMG_20230621_232754.jpg
    182.5 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20230621_232745.jpg
    IMG_20230621_232745.jpg
    248.9 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20230621_232731.jpg
    IMG_20230621_232731.jpg
    245 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri