ÜLE bu nasıl iştir. (ŞARK BÜLBÜLÜ) filminden alıntıdır.

Yamyam hocam testi şöyle yeniledim.Önce 0dB 1kHz sinyal verdim.0dB her 2 göstergede de okunuyor.Ama müzik çalarken VU metre digital göstergenin -5dB lere çıktığı yerleri göstermiyor .Ben bunu anlamadım.

Ekli dosyalar

• VUMETER TEST.rar
    2.4 MB · Görüntüleme: 1
Ben yanlış ifade etmişim. Okuduğum yabancı bir kaynakta şöyle yazıyordu.
"Analog sayaç göstergeleri dBu'ya atıfta bulunur. Sayaç 0dB gösteriyorsa, bu mikser çıkışında +4dBu'ya eşittir ve zengin bir tavan boşluğundan memnunuz. Bir dijital sayaç genellikle -80 ila 0dBFS aralığında ölçeklenir ve 0dBFS kırpma sınırını temsil eder. Karşılaştırma yapmak için hatırlayalım: 0dBu (analog) = -18dBFS (dijital). Bu, Yamaha dijital mikserler gibi birçok dijital cihaz için geçerlidir, ancak hepsi için geçerli değildir. Örneğin ProTools, 0dBu = -20dBFS referans seviyesiyle çalışır. Bu farkı genellikle Avrupa ve ABD ekipmanlarını karşılaştırırken buluyoruz."

Ayarlarına tekrar bakacağım
Kafan karışmış.
Digital sistemler için EBU standardı -18dbU dur.
PPM.jpg
Resme bakarsan -18db seviyenin 0dbU yani 1Vp seviyesine tekabbül ettiğini görürsün.
0dbU nun aynı zamada VU metreler dahil diğer PPM lerde de nerelere tekabül ettiğini görebilirsin.
Bazı ürünlerin 0dbU seviyesinin farklı değerlerde olmasının önemi yoktur.
Önemli olan test seviyesinin 1Vp seviyesi olmasıdır.
Genel olarak herhangi bir cihazın max giriş çıkış seviyesi ne olursa olsun, 1Vp seviyesi literatürde standarttır.
Yamyam hocam testi şöyle yeniledim.Önce 0dB 1kHz sinyal verdim.0dB her 2 göstergede de okunuyor.Ama müzik çalarken VU metre digital göstergenin -5dB lere çıktığı yerleri göstermiyor .Ben bunu anlamadım.
İbre kalkamıyor. Yani bir ataleti var ve bu değer yaklaşık 300m/sn.
300m sn de bir dump sesi çoktan başlayıp bittiği için ibre ataletini yenemez ve tam gösteremez.
DIN PPM lerin de gösteremediği seviyeler vardır.
Örneğin bir plakta olabilen ÇIT sesi 1m/sn gibi ise DIN PPM ler de bunu gösteremezler. Ama true peak metreler gösterirler.

Test için 0db den itibaren -20db ye kadar sinyal verirsen VU metreler de doğru gösterecektir.

KÖTEK.
Bu durumda 0db test sinyali ver bakiim nolacak.
Yanlış ayar yapmışım.Vumetrenin referans ayarı değil pre gain ayarı ile oynamışım. :D Bu işlere çok kafa yormak ve bilgi edinmek lazım.Bilgi sahibi olmadan deneme yanılma ile olmuyor hocam.Bir de yazılımların kendi içinde yaptıkları kalibre ayarları var.

Mesela PPM ULATOR programını DIN PPM olarak kullanmak istersek.Kalibre ayarları bölümünde referans ayarını -9dB olarak ayarla diyor.O zaman ben de sizin tabloya bakıyorum 1Vp 0 dB DIN PPM de -9dB e gelmiyor.İşin içinden çıkılmıyor.Ama PPM ULATOR de referans seviyesini -9dFS ayarlayınca DIN PPM de de PPM ULA da da ton generatöründen 0dB gönderince şak diye 0dB yerine oturuyor.

Eğer PPM ULA da referans seviyesini 0dBFS ayarlarsam PPM ULA -9dB gösteriyor.Sİzce bu nasıl açıklanır?

Ekli dosyalar

• Meter Type.png
    Meter Type.png
    57.7 KB · Görüntüleme: 4
  • -9dB reference.png
    -9dB reference.png
    57.3 KB · Görüntüleme: 4
  • PPM referans -9dBFS png.png
    PPM referans -9dBFS png.png
    78.3 KB · Görüntüleme: 5
  • PPM 0dBFS referans.png
    PPM 0dBFS referans.png
    78.9 KB · Görüntüleme: 3
Eğer PPM ULA da referans seviyesini 0dBFS ayarlarsam PPM ULA -9dB gösteriyor.Sİzce bu nasıl açıklanır?
Daha önce belirtmiştim.
Daima güvenli bölgede çalışılması gerekmektedir.
Orkestra FF çaldığı anda ibreler dibe vurmasın.
Kalite ayar dediği mevzuu bu olmalı.
0db referans seviyemiz max ise müziiğin headroom seviyesini de hesaba katmalıyız.
Yani bizim DIN PPM de normal seviye -9 max seviye 0db dir.

ÖNEMLİ NOT:
Resimlerden anlaşıldığı üzere bazı farklı konulara girmişsin.
M-S veya bu gibi uygulamalar SURROUND tekniğinde bazı mixing kurallarını ifade etmektedir.
Birden bire bu konulara atlarsan kafan karışır ve işin içerisinden çıkamazsın.
SURROUND tekniğinde mono kanallar birbiri ile birleştirilip bir kanalda toplanıyorsa bu kanalın toplam seviyesi +3db olacaktır. Yani yan kanallardan iki katıdır.
Eğer ölçüm sistemi bu kanallardaki seviyeyi bire bir gösteriyorsa, aslında merkez kanaldaki ses aynı seviyede olmasına karşın diğer kanallarla toplandığında iki katı, artı yan kanallar da çalışıyorsa 4 katı yani +6db demektir.
Bu sebeple bu konulara şimdilik girmemeni, ama girmek istersen SURROUND tekniğini en başından incelemeni tavsiye ederim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6425.0.html
https://professional.dolby.com/tv/surround-sound/
https://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Pro_Logic

Son düzenleme:
Daha önce belirtmiştim.
Daima güvenli bölgede çalışılması gerekmektedir.
Orkestra FF çaldığı anda ibreler dibe vurmasın.
Kalite ayar dediği mevzuu bu olmalı.
0db referans seviyemiz max ise müziiğin headroom seviyesini de hesaba katmalıyız.
Yani bizim DIN PPM de normal seviye -9 max seviye 0db dir.

ÖNEMLİ NOT:
Resimlerden anlaşıldığı üzere bazı farklı konulara girmişsin.
M-S veya bu gibi uygulamalar SURROUND tekniğinde bazı mixing kurallarını ifade etmektedir.
Birden bire bu konulara atlarsan kafan karışır ve işin içerisinden çıkamazsın.
SURROUND tekniğinde mono kanallar birbiri ile birleştirilip bir kanalda toplanıyorsa bu kanalın toplam seviyesi +3db olacaktır. Yani yan kanallardan iki katıdır.
Eğer ölçüm sistemi bu kanallardaki seviyeyi bire bir gösteriyorsa, aslında merkez kanaldaki ses aynı seviyede olmasına karşın diğer kanallarla toplandığında iki katı, artı yan kanallar da çalışıyorsa 4 katı yani +6db demektir.
Bu sebeple bu konulara şimdilik girmemeni, ama girmek istersen SURROUND tekniğini en başından incelemeni tavsiye ederim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6425.0.html
https://professional.dolby.com/tv/surround-sound/
https://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Proogic
Yok hocam bu konulara girmedim. Vu metrede M-S olarak çıkınca kendimi bir anda surround içinde buldum. :D
Bugün bir video izliyordum.Adam aynı sizin dediklerinizi dedi. Günümüzde Mastering yaparken Limiter a bir yükleniyorlar diyor.Wave görünümü adeta sosis görünümü oluyor. 3 , 4 dB dinamik alan kalıyor diyor.Ampli de sesi açınca bozulmalar başlıyor.Hatta Tarkan 'ın Yolla adlı şarkısını da örnek vermiş.Şarkı hep clip yapıyor .Bu şarkıları digital ortama yüklerken Apple -16dB ,Youtube ,spotify -14dB şartı koyuyormuş.Tabi MP3 olarak -16dB olarak yükleseniz de şarkının dinamik alanı değişmiyor.Yüksek sesde dinleme yaptığınızda kötü bir müzik çıkıyor.Zaten bunları bana siz anlatmıştınız benim tekrar etmeme gerek yok da.Doğru bilgileri pekiştirmek iyi oluyor.
İncelerim teşekkürler

Müziğin headroom seviyesi ne demektir bilinmeyince millet kafasına göre kayıt yapıyor. Üstelik bazıları kendilerini TONTONMAISTER sanıyor. :D
Daha önce dinlediğimiz klasik müzik eserini örnek alacak olursak...
Timpali TİM bede Tim Tim diye yavaş yavaş çalarken seviyemiz -40db ise o enstrumanı çalan sanatçının ve beraberinde orkestra şefinin bir yorumu vardır.
Bu sazın sesini daha net duyulsun diye seviyeyi yükseltip -20, -10db seviyelere çıkartırsan o kişilere hakaret etmiş olursun. Aynı zamanda klasik müziğin ruhuna da el fatiha okumuş olursun.
Tabii ki burada kayıt tekniğinde bazı kurallar da bulunmaktadır. Sadece bir enstruman çalacaksa veya konser, YAMYAM'ın keman virtüöz müydü neydi solo icrası ise, bu enstrumanı ön plana çıkartmak için seviyeyi uygun şekilde yükselterek kaydedebilirsin. Bu arada orkestradaki diğer çalgılar harala güle çalacaksa, zaten kemanın sesi bu ses yoğunluğunda alt planda kalacak, virtiöz herif diğerlerine SUSUN LEEYN BEN ÇALACAAM bile diyebilir :p
Yani PPM de göreceğimiz seviye bi inecek bir çıkacaktır.
Bunlar yıllardan beri zaten bilinmektedir. Ancak eski teknikte üst seviye headroom seviyesi kısıtlı olduğu için, aynı zamanda band teknolojisi kullanıldığı için, profesyonel bir makaralı band sistemindeki gürültü eşiği de takribi -72db civarı olabildiği için düşük seslerin kaydında yeterli dinamik alan sunulamıyordu.
Ama gelişen digital teknoloji ile 18db ila 24db civarı headroom seviyesi artı gürültü faktörünün de 16bit sistemler için bile -93db ler civarında olduğu düşünülürse, -50db seviyesinde kaydedilmiş bir enstrumanı bile uygun kalitede ses sistemi ile rahatlıkla duyup algılayabilmekteyiz.
Mastering olayı nedir?
Kayıtta kullanılan mixer veya kayıt cihazları üst seviye cihazlardır. +24db kadar headromm seviyesinde çalışılabilmektedir.
O halde kayıt yapan kişi referans olarak aldığı seviyede kayıt yapabilir, ancak belli bir seviyenin üzerine çıkılması durumunda eserin nüansını değiştirmeden küçük mıncıklamalarla belli seviyeye getirebilir. Bu işleme kayıt tekniğinde NORMALİZASYON denilmektedir.
Ancak işinde uzman olan kişiler normalize yapmaktan ziyade, kaydın üst seviyesini referans alarak kaydedilen eseri normal seviyeye getirebilir. Bu işlemler adobe auditionda rahatlıkla yapılabilmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri